Продължават да излизат данни за контрола на граничния пункт "Капитан Андреево". Те ще бъдат дадени на прокуратурата. Оказва се, че отделът за контрол над инспекторите по храните с години е заобикалял най-натоварения граничен пункт с Турция.
Премиерът в оставка Кирил Петков коментира темата във Фейсбук: "С всеки следващ час правителството си връща контрола на ГКПП "Капитан Андреево."
"По наша покана на "Капитан Андреево" беше извършен одит на Европейската комисия. В продължение на 4 дни по 12 часа на ден ГКПП "Капитан Андреево" бе одитиран от експерти на DG Sante, чийто окончателен доклад ще бъде публикуван есента. По предварителни данни одиторите са констатирали множество нарушения в предишните практики, които повдигат редица въпроси. Например разрешавани ли са през последните 10 години недопустимо високи нива на пестициди във вносните плодове и зеленчуци", пише Петков.
От Българската агенция за безопасност на храните уведомиха, че ще предадат данните за нарушения по границата на прокуратурата и ГДБОП. Изпълнителният директор на БАБХ Христо Даскалов заяви, че от два месеца се води битка по овладяване на контрола около доставката на храни.
От началото на проверките, стартирали на 20 май, са върнати 806 тона стока заради прекомерното съдържание на пестициди. Според Даскалов това означава, че през годините голямо количество опасни стоки са влезли в страната ни безпрепятствено.
Скандалите около занижения контрол, корупцията и заплахите на ГКПП "Капитан Андреево" привлякоха вниманието и на Европейската комисия. Екип на ЕК направи одит на място и скоро резултатите да бъдат оповестени.
Междувременно изданието Politico публикува материал по повод разкритията на границата. В текста пише, че заради занижения контрол "Капитан Андреево" се е превърнал във входна точка за наркотици към Европейския съюз.
Граничният пункт с години е подкопавал и безопасността на храните.
Статията пише и че монополът на границата е осъществяван от престъпна група, която няма как да функционира без политически чадър.
От месец май фитосанитарният контрол на пункта се извършва от Българската агенция по храните. Преди това той беше предоставен с 10-годишен договор за наем на частна фирма, заменен след това с нова. След намерението на държавата да обяви договора с новото дружество за нищожен, започват серия от заплахи.
"В рамките на следващите два месеца двама народни представители и трима висши държавни чиновници бяха заплашени, за да бъдат принудени да спрат дейността си по тези отношения. На двама души са били предложени подкупи, за да се откажат. Трима инспектори на дойдоха на работа последните 4 дни преди одита, като си пуснаха болнични. Имаме сигнали, че те и техните семейства са били заплашвани да си пуснат болнични", заяви зам.-министърът на земеделието Иван Христанов.
И уточни, че през последните 10 години управлението на тези помещения е на едно и също лице свързано с подземния свят на България. Миналата година средно на ден са спирани 6 тона храни заради завишено съдържание на пестициди. В момента Българската агенция по безопасност на храните отхвърля 22 тона храни на ден.
"За юли 2021 г. няма нито една отхвърлена партида, нито един кг стока не е върнат от границата. В 15 от общо 23 месеца лабораторията е регистрирала повече изследвания отколкото технически може да извърши", съобщи още Христанов.
"Давате ли си сметка колко е страшен този факт - да декларираш в системата, че си изследвал 50 проби, когато ти имаш машинки, с които повече от 20 проби не можеш да изследваш", коментира директорът на БАБХ Христо Даскалов.
По думите му в последните 10 години граничният пункт не е бил проверяван. Установено е и, че 6-те сгради предоставени за контрол на границата, са в много лошо състояние, а някои са и с променено предназначение.
"Ние на практика сграда, в която на тези продукти да се извършва контрол, не сме имали през всички тези години", добави Даскалов.
Един ден преди идването на мисията европейски одитори, от фирмата са си изнесли всички неща. От 20 май държавата пое изцяло фитосанитарните лабораторни проби на границата. Информацията за всичко, което е станало ясно до момента на "Капитан Андреево", е предадена на компетентните органи.
"До ден днешен въпросната фирма отказва да освободи помещенията на БАБХ на границата, използвайки процедурни трикове, за да го забави. Вероятно с идеята, че след няколко седмици няма да можем да ги спрем, тъй като очакват, че няма да бъдем на позициите, които заемаме в момента", предположи Христанов.
Финалният отчет за проведения одит от ЕК се очаква в края на годината.
Източници: dnes.bg, webcafe.bg, бТВ