Тома Пикети - Жофроа Ру дьо Безийо: Да осмислим капитализма на ХХI в.

Тома Пикети - Жофроа Ру дьо Безийо: Да осмислим капитализма на ХХI в.
И двамата изобличават задълбочаването на неравенствата, което подкопава западните демокрации. Ако икономистът Тома Пикети предлага “наследство за всички” и рекордни данъчни ставки, то Жофроа Ру дьо Безийо, президент на Движението на предприятията във Франция (Medef), основния синдикат на френските работодатели, залага на свободата на предпримачеството за преодоляване на кризата. Разговор между двамата публикува “Фигаро”.

 

Жофроа Ру дьо Безийо (вляво) и Тома Пикети

 

- Тома Пикети, вие твърдите, че сегашната капиталистическа система е неравноправна и това неравенство е не само икономическо, но и идеологическо и политическо. Какво имате предвид? А вие, Жофроа Ру дьо Безийо, споделяте ли тази констатация?

 

Тома Пикети: Аз разглеждам нещата в историческа перспектива. Нивата на неравенството в началото на ХХ век намаляха рязко през 50-60-те г., за половин век обществата напълно се преобразиха. Отчасти това се дължи на силните шокове, Първата световна война, кризата от 30-те г., но най-вече на усилието на въображението на човешките общества да развият системи за социално осигуряване, държавно образование, които в дългосрочен план доведоха до много силно намаляване на неравенствата, успоредно с нарастване на мобилността и повишаването на растежа и икономическия просперитет. Това, което работеше през ХХ век и което позволи постигането на безпрецедентно ниво на просперитет, е намаляването на неравенствата. Изключителното ниво на концентрация на собствеността, което характеризираше европейските общества, и в частност Франция до Първата световна война, не само породи голямо социално напрежение, но и генерираше по-малък растеж. От 50-те г. на ХХ век има повече растеж, повече равенство, повече мобилност. 

 

Това движение към повече равенство и повече просперитет беше прекъснато през 80-90-те години. Рейгънизмът обещаваше повече растеж, като казваше, че неравенствата може би наистина ще се увеличат, но ще има толкова голям растеж и иновации, че доходите и заплатите ще растат. Но тридесет години по-късно американците не се възползваха от обявеното съживяване на растежа. Ето защо днес този модел е поставен под въпрос. От страна на Тръмп, с курс към протекционизъм, за да се опита да върне растежа, който беше откраднат от американците. Мисля, че това са опасни приказки, които водят по труден склон. А от страна на демократите има връщане към форми на преразпределение. Мнозина се тревожат от идеите за вдигане на данъците върху богатството, предложени от кандидати, като Сандърс или Уорън. (…)

 

Целта не е да бъдат лоши с милиардерите, а на първо място да се финансира държавния университет. Сандърс и Уорън искат да премахнат студентския дълг и да инвестират в държавна здравна система. Това е преди всичко инвестиция в образованието, в здравеопазването, което в исторически план позволи едновременно намаляване на неравенствата и просперитет. 

 

Така че смятам, че ще спечелим, ако разглеждаме всички тези дебати, с които се сблъскваме днес, в дълга историческа перспектива. Знам, че има въпроси, особено за данъците, които е трудно да се обсъждат спокойно, всички се изнервят много бързо. Аз се опитвам да припомня историческите факти. Трябва да обсъждаме тази обща история и да отидем отвъд предразсъдъците. Предчувствията на всеки един винаги са вълнуващи, но историята е поле за по-добро обучение.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Споделям с Тома Пикети идеята, че равенстото е политическа конструция. То зависи от системата на организация, особено  на данъчната система. Вие взехте за пример САЩ, аз ще взема Китай. През 1949 г. Китай е една от най-егалитарните страни на планетата в бедността. Днес това е една от най-инегалитарните страни на планетата, но в богатството. Като цяло китайците  преживяха просперитет, но липсва свобода. За останалото само ще констатирам, без да споря, че не всички са съгласни с вашите статистики. (…)

 

Когато погледнем малко по-отблизо, в края на тези четири десетилетия има огромно забавяне на растежа, това е началото на кризата. Това е времето, в което Великобритания бе поставена под опеката на МВФ с напълно атрофиран растеж. Великобритания преди Маргарет Тачър е СССР със свободата да се гласува. По отношение на растежа, това е хиперцентрализирана, хипернационализирана система, която вече не работи. И всъщност отговорът на вашия пример е доста прост: той е, че ако Рейгън не беше намалил данъците, американският растеж щеше да се срине още повече. 

 

Друг момент, който живо ме интересува, е, че вашата книга никога не говори за свобода. В републиканския девиз има Свобода, Равенство, Братство, в този порядък. Това, което наистина ни различава, е, че аз винаги ще поставя свободата пред равенството и четейки вашата книга, оставам с впечатлението, че вие винаги поставяте равенството преди свободата. 

 

Тома Пикети: Въпросът е чия свобода. Аз съм за най-широката свобода, най-широкия достъп до собственост, достъпа до основни блага, до образование, здравеопазване. Опитвам се да определя справедливото общество като общество, в което достъпът до основните блага е възможно най-широк за всички. Справедливото общество абсолютно не включва абсолютно равенство. Просто не можем да допуснем, че всички неравенства са в интерес на най-бедните. Затова трябва да го демонстрираме исторически, емпирично и аз се опитвам да допринеса в този дебат, както и други, опитвайки се събера възможно най-много данни. 

 

Искам обаче отново да се върна към въпроса за растежа на САЩ. Ако вземете националния доход на глава от населението в САЩ, той е нараствал между 1950 и 1980 г. с 2,2 процента годишно. Ако вземете периода от тази дата, след реформите на Рейгън, той е 1,1 процента годишно. Съпоставям два много дълги периода; когато сравним три или четири десетилетия помежду им, това започва да означава нещо. Обещанието на Рейгън през 80-те г. беше оптимизиране на растежа, това означаваше, че данъчните ставки за предприемачите може би ще създадат повече неравенство, но ще има толкова много иновации, регистриране на патенти, увеличаване на производителността, че растежът ще бъде засилен. Много хора патентоваха много неща, но по отношение на производителността нивото на растеж на американския национален доход на глава от населението бе намален наполовина. Бихте могли да кажете, че този темп е щял да бъде намален четирикратно и благодарение на мерките на Рейгън е избегнато най-лошото и той е бил намален само наполовина. Приканвам тези, които искат да защитят тази теза, да прегледат внимателно аргументите си и да проверят докъде стигат те. Защото в растежа от 1950 до 1990 г. нямаше нищо изключително. Това е разликата с Европа. 

 

Когато сравним “Славните тридесет”* с периода от последните тридесет години, очевидно сравнението е много сложно. “Славните тридесет” бяха период на наваксване, свързан с факта, че между 1914 и 1945 г. Европа се саморазруши, така че производствената цена през 1950 г. беше необичайно ниска. В периода на растеж в САЩ няма нищо изключително, той е почти същият, както от 1910 до 1950 година. Той е почти същият, като този от 1870 до 1910 година. В замяна на това, двойното намаляване е многозначително. Какво е обяснението? Мисля, че има няколко. На първо място, това показва, че нарастването на неравенствата и намаляването наполовина на данъчните ставки не води само по себе си до просперитет. Все още ми се струва много трудно да защитя тази теза. Главното обяснение е застоят в инвестициите в образованието. 

 

В исторически план американският просперитет произтича от невероятната образователна преднина спрямо Европа. През ХIХ в. САЩ я бяха изпреварили. Те имаха всеобщо начално образование, 90 процента бяха обхванати в началното образование през 1840-1850 г. Едва през 1890-1900 г. Европа постигна това. През 1950 г. имаше почти всеобщо средно образование, 80-90 процента. Едва през 1980-1990 г. Германия и Франция постигнаха това ниво. В исторически план именно този образователен напредък даде тласък на американския просперитет. От 1980-1990 г. този напредък вече не съществува, защото другите страни постигнаха същото ниво на средно образование. Във висшето образование те продължават да имат най-добрите университети. Познавам тази система и тя работи изключително добре за най-големите университети и допринася за създаването на иновации в определени сфери, което е страхотно. Проблемът е, че 90 на сто от американското население не ходи в Харвард! Не трябва да унищожаваме Харвард, но само едно малцинство може да отиде в Харвард. Нужна е много по-приобщаваща система. Това е грешката на Рейгън. Просперитетът не произтича от сакралността на неравенството. Той произтича от образованието и от известно равенство в образованието. 

 

За да се върна към сравнението с Обединеното кралство, трябва да кажа, че там все още има аристократични останки в образователната система, които не са съветски. В Обединеното кралство имаше индустриален напредък през ХIХ век, но когато навлязоха в индустриални сектори, които изискват повече квалификация, липсваха инвестиции в образованието, което до голяма степен обяснява британския упадък. Той е много различен от американския случай.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Въпросът за свободата/равенството ми се струва от изключителна важност в дебата дали растежът е по-голям на дадено място или в даден период. Ще го кажа съвсем просто. Вие предлагате да се дадат близо 120 хил. евро на всеки французин, което наричате наследство за всичко. Но ако дадем по 120 хил. евро на всеки французин и ако дадем 120 хил. евро на Стив Джобс, само Стив Джобс ще създаде милиони работни места. Давате 120 хил. евро на някой среден французин или американец, през повечето време той няма да направи кой знае какво. Някои, дори мнозинството, ще ги похарчат глупаво. Други ще ги спестят, опитвайки се да си купят собственост. Всъщност това, което ни отличава, е, че нямаме един и същ талант. Вие, Тома Пикети, нямате същия талант като всички хора, които са били с вас в началото училище или в гимназията, като всички хора, които са завършили “Екол нормал”. Вие продавате 2 млн. екземпляра от книгата си, за съжаление (или за щастие, не знам), не всички икономисти продават 2 милиона. По същия начин и мен могат да ме сложат за няколко години във Футболната академия на “Пари Сен Жермен”, но има много малки шансове да вляза в отбора или резервата на ПСЖ.

 

Тома Пикети: Преувеличавате, но ще ви отговаря…

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Но аз преувеличавам, както и вие с данъка от 90 процента. След като не сме родени с едни и същи таланти, едно справедливо общество трябва да направи така, че талантите да се развиват в полза на обществото. Тук дебатът става интересен, тук ще навляза в нещо, мисля, по-тънко, не “всички равни в мизерията” или “всички неравни в несправедливостта”. Как да направим така, че да насърчим талантите да принесат полза в собствения си интерес, защото именно това ще ги мотивира, но и в интерес на цялото общество. Как да направим така, че действително да го върнат на обществото? Това е дебатът, който трябва да водим. 

 

Просто аз смятам, че да се дадат 120 хил. евро на всички, идеята за наследството за всички, изхожда от предположението, че гражданите по света ще направят с тях едно и също нещо. За съжаление, човешката природа е направила така, че не всички сме равни. Ако искаме насила да я поправим, принудително да коригираме неравенствата по рождение, това означава да поемем по пътя на робството, ако цитирам един икономист**, когото вие не харесвате особено. Това означава да искаме да коригираме, да превъзпитаме. Навлизаме в нещо, което в политически план не е от същото естество като демокрацията.

 

Александър Девекио: Именно, да поговорим за демокрацията…

 

Тома Пикети: Говорейки за демокрация, знаете, че авторът на “Пътят към робството”, Фридрих Хайек, съветник на Пиночет в Чили, е написал през1982 г. “Право, законодателство и свобода” (Law, législation and liberty). Той твърди, че парламентарната демокрация е твърде опасен режим за собствеността, предлага система, която не е точно цензна, но не е далеч от нея. Относно понятията равенство, свобода, демокрация, собственост, Хайек е увлекателен автор. Знаете, че в “Пътят към робството” той казва, че английските работници и шведските социалдемократи накрая ще станат тоталитарни. В ретроспекция това е все пак малко сурово, най-вече от човек, който се оказа, че подкрепя Пиночет през 80-те години. Този вид автори е много добре да се цитират, а още по-добре е да се четат. В двете книги има неща, с които изобщо не бихте се съгласили.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: С вас не съм съгласен. Да поговорим за вашата книга…

 

Тома Пикети: 120-те хил. евро, първо трябва да видим, че има дълга история на този тип предложения. През ХVIII век автори, като Кондорсе, Томас Пейн предлагат да се използва данъка върху наследството за финансиране на дарението на капитал, по-специално поземлен капитал за всички. Във формата, която аз предлагам, идеята е да се използва наследствения данък и годишният данък върху собствеността, за да се финансира форма на наследство за всички, която предлагам да бъде 60 процента от средния капитал, който сега е около 200 хил. евро на възрастен. Имаше доста изненадващи реакции. Повечето от тях казваха, че децата от народната, средната класа няма да знаят какво да направят с тези пари.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Не ми приписвайте думи, които не съм казал. Не съм говорил за децата от народната класа. Казах, че не всички сме равни. 

 

Тома Пикети: Да, но тогава как знаете къде са талантите? Затова трябва да им дадете шанс да могат да опитат нещо. Учудващото в реакциите, които предизвиках, са твърденията, че това ще намали стимула за работа на тези хора. Когато човек наследи милиони евро, тогава няма проблем. Това разсъждение не издържа. Талантът не е само при онези, чиито родители имат няколко хиляди евро, които да им завещаят. 

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Говорите за наследството, но отказвате да говорите за равенството. Всички ние едни и същи таланти ли имаме? 

 

Тома Пикети: Не. Но трябва да се даде шанс на всеки. Доколкото знам, вие не отхвърляте наследството за най-богатите. Не всички обаче са много талантливи. Смятам, че толкова радикално противопоставяне, като вашето, на наследството за всички е всичко друго, но не и либерално. Или наистина е крайно елитарен либерализъм.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Перифразирате думите ми. Аз просто ви казвам, че за да бъде проспериращо едно общество, за да има растеж, талантите трябва да могат да се изразяват. Не всички сме родени с едни и същи таланти. И накрая, ако дадем 120 хил. евро, не всички ще направят едно и също нещо. 

 

Тома Пикети: Дотук съм съгласен.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Оттук смятам, че системата на трите 90 процента - 90 процента върху дохода, 90 процента върху имота, 90 процента върху наследството ще възпре появата на таланти и следователно ще породи по-малък просперитет в обществото. Напълно сте прав, като казвате, че наследството или капиталът за всички са либерални идеи. До такава степен, че ще се изненадате, че сред предложенията на института Medef по време на големия дебат, имаше предложение за “Начален капитал”. Разликата между вас и мен е, че ние нямаше да даваме на всеки, а само на хората, които имат проект. Нямаше да го финансираме с увеличения на данъците на хора, които вече са свръхобложени във Франция. Просто припомням, че имаме най-високото ниво на данъчно облагане в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие с 44 процента. Щяхме да го финансираме с икономии в публичните разходи, които, за съжаление, са много зле контролирани във Франция и освен това не са ефективни. Идеята да се даде шанс на талантите ми се струва либерална и много справедлива. Истинското решение е как го финансираме. Вие унищожавате милиардерите, за да финансирате началния капитал на хора, от които само една малка част ще преуспее. Не мисля, че това е правилно разсъждение.

 

Тома Пикети: Казвате начален капитал, наследството за всичко е много добро, но само за онези, които имат проект. Правите ли същото и за наследниците, които получават милиони евро?

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Аз съм за достатъчно висок данък върху наследството и много нисък върху капитала. И върху дохода. 

 

Тома Пикети: Просто заключавам, че начина, по който мислите за свободата, засяга само малка част от населението. Имате голям проблем със свободата на народните класи, с децата от народните и средните класи. Това ви интересува много по-малко. Аз съм за свободата на всички, като Томас Пейн, като Кондорсе през ХVIII век. Това е много по-интересно от Хайек, уверявам ви. 

 

Искам все пак да изясня предложението си за наследство за всички. За да дам един конкретен пример, човек, който е щял да наследи един милион евро, ще слезе в предложената схема на 620 хиляди, а някой, който се готви да наследи нула евро, ще се качи на 120 хиляди. Продължава да съществува неравенство, което остава значително. В това, което предлагам, разликите в наследството остават значителни. Вярно е, че са малко по-слаби. Да, не всички ще го използват еднакво, да, не всички са Стив Джобс. На някои това ще позволи да си купят жилище вместо да дават всичките си пари за наем. Това осигурява важно изходно положение за закупуването на жилище. Можете да създадете предприятие, да участвате в колективен проект и, да, аз мисля, че това допринася за съживяването и най-вече подмладяването на наследството. 

 

- След падането на Берлинската стена, точно преди тридесет години, капитализмът сякаш окончателно триумфираше, налагайки световната си хегемония. Тридесет години по-късно, на фона на нещастната глобализация и екологичната криза, капитализмът отново е обвиняван за всички злини. Тома Пикети, вие подкрепяте преодоляването на собствеността и дори форма на демократичен социализъм. Това не е ли отворена врата за завръщане на тоталитарните утопии?

 

Тома Пикети: Бях на 18 г. през 1989-а, когато падна Стената. Така че бях твърде млад, за да имам и най-малкото комунистическо или съветско изкушение. Това, което наричам партисипативен социализъм (socialisme participatif) в книгата си, няма нищо общо с народните демокрации. Разширяването на социалдемокрацията имаше голям успех не само в Швеция, Германия, но и във Франция и Обединеното кралство. Системите за социално осигуряване и държавно образование, на намаляване на неравенствата, въведени след Втората световна война, бяха огромен успех до 80-90-те г. на ХХ век. 

 

Предлагам да преосмислим границите и да видим как можем да измислим нова форма на социалдемокрация, която е по-подходяща за ХХI век. Сред тези граници е въпросът за собствеността и движението на собствеността, споменахме въпроса за наследството за всички. Тук е и въпросът за разпределението на властта в предприятията. Искам да кажа, че имаше успехи, мисля, че германското, скандинавското съвместно управление с до половината от местата в управителните съвети за представители на наемните работници, като цяло беше успех и трябва да го разширим. Мисля, че има предложения, които биха могли да се приложат във Франция. Мисля, че трябва да възобновим дискусията за социалдемокрацията и разпределението на властта в предприятията. Мисля, че прекалено дълго време френските или англосаксонските акционери смятаха, че мястото на работниците не е в управителните съвети, впрочем понякога някои синдикати смятаха, че мястото им не е там. Много силно участие на работниците в дългосрочните стратегии на предприятията е фактор за общата ефективност.

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Тук споделяме обща позиция. Аз бих искал да се върна към въпроса за капитализма. От двеста години пазарната икономика се адаптира към географията, културите, пространствата и данъчната система. Всъщност тя вече започна да се адаптира, вече не може да се говори само за един капитализъм. Има поне три, които са много по-различни, отколкото може би повечето от нас смятат. 

 

Има англосаксонски капитализъм, който привилегирова индивида, в който има малко взаимопомощ и който не дава лесен достъп до това, което Роулс нарича “основни блага”, т.е. здравеопазване, образование и т.н. и който поражда доста силни неравенства. Вие впрочем го казвате много добре. Все пак има доста голяма разлика в нарастването на неравенствата между социалдемократическа Европа и американците. 

 

Има китайски капитализъм, който за първи път в историята на човечеството успява да помири пазарната икономика и отсъствието на политическа свобода. Ще цитирам друг икономист, когото Тома Пикети не харесва и който също сгреши, Милтън Фридман. В “Капитализъм и свобода” той казва, че пазарната икономика е неразделна със свободата на предприемачеството, следователно с политическата свобода. Първо дават на хората икономическа свобода, после идва политическата свобода. Именно това се случваше в продължение на един век. Това вече не работи така. Примерът с Китай показва, че една диктатура, която значително се засили през последните шест години, може да постига икономически растеж. Това ни отпраща към друг дебат, за връзката между свободата и икономическия растеж. Този нов модел е предизвикателство за нас, защото пазарната икономика вече не е синоним на свобода, демокрация, правова държава и това създава редица  проблеми за предприемачите. 

 

Всъщност преодоляването на капитализма означава преодоляване на капитализмите. Липсва третият капитализъм, който търси модел. Това е европейският модел. Той наистина произлиза от друга традиция, по-егалитарно разпределение на създаденото богатство. С Medef застъпваме европейска специфика на капитализма, който има различна визия за това, което трябва да се споделя, който смята, че образованието е благо, което не може да се търгува, който смята, че общественото здравеопазване е област, в която трябва да инвестираме, който смята, че пенсиите не са само капитализиране и т.н. Но този модел е изключително крехък днес спрямо другите два модела. Социалният модел на участието, който вие превъзнасяте, не печели избори, независимо дали става дума за Корбин или за успеха на Тръмп. 

 

Добре виждаме, че не този модел, а моделът на затварянето в идентичността печели в света. Вследствие на което нашата мисия е да открием характеристиките, които свързват форма на справедливо общество с форма на конкурентноспособност и растеж. Истинският дебат за капитализма според мен е тук и той далеч не е приключил.

 

Тома Пикети: Този дебат е продължение на трансформацията на капитализма, която вече се случи. Германският или скандинавският капитализъм няма много общо с капитализма от ХIХ век. Предлагам да се опрем на трансформациите, които вече са в ход и да ги продължим. Когато говоря за временна собственост, когато имате данък върху имотите, който в САЩ, но също и в Швеция, достигна 70 или 80 процента, ние вече донякъде сме във временната собственост. Аз следвам това историческо движение.  

 

Когато Швейцария промени банковото си законодателство, тя го направи под натиска на заплахите от санкции от администрацията на Обама. Тази заплаха беше вероятна в рамките на САЩ, ако Франция или Германия бяха заплашили Швейцария или Люксембург, те щяха да бъдат изправени директно пред Съда на Европейския съюз. По-конкретно, относно свободното движение на капитали в Европа, мисля, че не можем да чакаме да постигнем единодушие, за да променим правилото за единодушие. В един момент ще трябва да излезем от договорите за свободното движение на капитали, предлагайки нови договори. 

 

Жофроа Ру дьо Безийо: Имаме три големи блока и се нуждаем от хомогенен модел на капитализъм, който следва едни и същи правила, като същевременно запазим собствените си ценности. 

 

Трудно е да се обединят страни, които нямат едни и същи интереси. За да продължа по-нататък в посока на това световно управление, аз изобщо не вярвам в този проект, независимо от основата, защото виждаме, че се случва точно обратното. Глобализацията доведе до форма на затваряне в идентичността, което виждаме навсякъде по света. Китайците се затварят в своите ценности срещу американците, американците срещу китайците и, за съжаление, дори в рамките на Европа, има възход на националния егоизъм. Политическата траектория в близките години съвсем не е в тази посока. И затова неотложният въпрос е да се опитаме да постигнем обща основа на данъчно облагане, на право, на механизъм в Европа, вместо да се опитваме да правим световно управление, което е утопично. 

 

Тома Пикети: Някои биха могли да си помислят, че предлагам световно правителство, а аз предлагам регионални съюзи, които евентуално могат да сключат договори помежду си след това. Имаме договори на световно ниво. Тези договори биха могли да бъдат написани по различен начин, включвайки клаузи за въглеродните емисии, санкиониращи клаузи за данъчното правосъдие, за свободната търговия. Но при условие, че тези клаузи служат на данъчни, социални и екологични каузи. Далеч сме от утопията, тези договори вече съществуват. Паралелно с Европейския съюз би могло да има тесен кръг от страни, които са готови да отидат по-далеч с общи данъци, с надеждата, че един ден двата кръга ще се припокрият. Това, което е сигурно, е, че никога няма да го постигнем с 27 или 28. 

 

В началото на 2019 г. лидерите на Франция и Германия предложиха да се създаде френско-германска асамблея, те не нарушиха никакъв договор. Това предложение можеше да бъде интересно, ако бе отворено за Италия, Белгия, Испания, особено ако имаше реални правомощия в рамките на тази асамблея, която засега е чисто консултативна. 

 

Мисля, че ако не напредваме поетапно, рискуваме все по-голямо разцепление по европейския въпрос. Това се случи с Брекзит, само 20-30 процента от най-високите доходи и богатство гласуваха за оставането в ЕС. Ако вземете френските референдуми от 1992 и 2005 г., там има същото социално разцепление. Не можете просто да кажете, че това е недоразумение, че хората не са разбрали правилно. Не може просто кажете, че трябва да се обяснява по-добре. Ако има такова социално разцепление, то не е защото народните класи са непоправими националисти. То е защото системата обективно работи много по-добре за онези, които имат капитал. Тук поемаме риска това разцепление да се изостри и всичко да завърши много лошо. Мисля, че просто не можем да стоим с идеята да изчакаме. 

  

*Терминът Trente Glorieuses или „славните тридесет години“ визира периода на просперитет, който Франция преживява след края на Втората световна война до петролната криза от 1973 г. (бел. пр.)

** „Пътят към робството“ („The Road to Serfdom“, 1944) на австрийския икономист Фридрих Хайек (1899-1992 г.).

 

Със съкращения

 

Превод от френски: Галя Дачкова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • читател

    22 Дек 2019 9:25ч.

    Типичните десни постулати от страна на мосю Жираф дьо Ру. Само дето упорито пропуска да обясни как точно даването на 120 хил. на "среден французин" ще му попречи да развие уникалния си "талант" в своя или чужда полза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ноел

    22 Дек 2019 10:18ч.

    Безийо - типичният раболепник на абстрактната, либертариански разбирана свобода. Не искам да чета клишета за свободата, ето защо нищо не се получава, освен кухи фрази, когато за свободата говорят западняци и нефилософи...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • между хилас и филонус

    22 Дек 2019 10:27ч.

    Глупостта на протестантски ориентираната западна мисъл - схваща просперитета изцяло в икономическа проектория, и говори за него само с политикономически категории. Самата дума не е източна, а чисто западна - дори и точно да ни я превеждат професионалните преводачи, винаги остава една празнота от това, че благоденствието и благополучието не е само умножаване на богатството, а самото богатство пък, ако е издигнато в култ, по-скоро ни отдалечава от етимологичния му корен, а именно Бог. Но това е принципно недостижимо за чисто западната рационалистично-емпирична настройка към света и предназначението на човека.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • o, tempora, o, mores!

    22 Дек 2019 10:38ч.

    Цитат: "За съжаление, човешката природа е направила така, че не всички сме равни. Ако искаме насила да я поправим, принудително да коригираме неравенствата по рождение, това означава да поемем по пътя на робството..." Изказаното изобилства с логически грешки, особено когато хем се говори за неравенства по рождение (неравенство в талантите), хем всички сме равни в това, че сме родени и ще умрем - и следователно спрямо оная безкрайност там отвъд, нито животът, нито талантите ни струват нещо, щом сме онтологично ограничени и социално зависещи един от друг. Идеализацията на особеното (талантите) ще поражда неравенствата и несправедливостите; напротив, идеализацията на взаимната ни зависимост един от друг, ще поражда извечно фалшивата социална притворност, произтичаща от уравниловката, респ. дългът към традицията, доколкото индивидът винаги ще се олицетворява с възможно най-простата (демократична) представа за самия себе си. Откъдето и да го погледнеш, омагьосан, затворен кръг, индексиращ грешна представа за човешко битие и предназначение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • талантът едно време е бил само монета, ала днес е онова съкровеното, дето го имаш вътре себе си и само ти; прочее, има нещо от съкровеното, което винаги си остава заключено (!)

    22 Дек 2019 10:52ч.

    Един въпрос към Безийо (т.е. към склонните да подкрепят възгледа му): ако съм ненадминат талант в мълчанието (и особено когато виртуазно умея да страня от сплетните и разпространението на клюки и доноси), как ще капитализирам доходите си от това, след като изобщо нямам шанс да бъда признат от обществения регламент? Точно това критикуват в концепцията за просперитет: прекалено редуцирани до капитализацията и различните други икономически измерители са нейните измерения. При либерализма да се говори за уважение към всеки талант изобщо означава да не се казва нищо (демагогия), доколкото талантът изначално би следвало да бъде наместен и да зависи от обществения регламент и най-вече от неговите стойностни измерители откъм пазара и възпроизводството на обществено и лично богатство. И ако даже библията се оказва в помощ на днешния западен капитализъм, изхождайки от Христовата "притча за талантите", се пропуска, че не е все едно да си жител на окупираната West Bank в Палестина... и същевременно да имаш таланта и най-вече чуждото благоволение да бъдеш допуснат до парите и финансовите заработки на най-мощните еврейски банки на Запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпросът

    22 Дек 2019 12:41ч.

    за равенството може да се разглежда по различен начин. Наемният работник работи 8 часа - 2 часа за заплатата си и 6 часа примерно за обществото. Капиталистът също работи 8 часа. 2 часа за издръжката си и 6 часа за обществото. Но капиталиста присвоява шестте обществени часа на наемните работници, своите 6 обществени часа и своите 2 часа за издръжката си. Наемният работник присвоява само своите 2 частни часа за заплатата си. При наемният работник има предел, колко да са 2 та му часа и колко да са 6 те му часа от общите 8 часа работа. И колкото повече дава на обществото, което се присвоява от капиталиста, развитието на обществото е по голямо. При капиталиста изобщо не може да се слага граница между 2 та му часа и 6 те му часа, за да е заинтересован от работата си. Защото понякога капиталиста дава всичко за фирмата си, а понякога изяжда целия си обществен продукт, който създава, или 6 те си часа и 2 та си часа. Не може да се прави както при държавния директор, да се знае колко ще му е заплатата и тя да е регламентирана, защото държавния директор не е заинтересован от работата си и работи под страх от наказания. Понеже капиталистът присвоява обществения продукт създаван от наемните работници и своя обществен продукт, то той е общественик, и едновременно частник. Или капитализма е противоречив - хем с частен, хем с обществен характер. И това се казва и от Маркс. И тук идваме до неравенството. Колкото е по богат капиталистът той е по голям общественик и възможностите му за голямо производство са много по големи. Ето например сега има милиардери в САЩ, които правят космически частни полети и организират мащабно производство. Така, че неравенството не е нещо лошо, то е с обществен характер, както и с частен характер. Но за да няма напрежение при капитализма трябва заплатите на наемните работници да се увеличават. Не трябва да има хора под границата на бедността и тази граница пълзящо да върви нагоре. Но ще има много богати - трилионери, милиардери милионери, със стотици хиляди, ще има средна класа и наемни работници. Но всички трябва да могат да работят и живеят достойно. С това, което пиша искам да кажа и докажа, че неравенството не е нещо лошо, богатите са общественици и частници и трябва да работят най вече за обществото. И това трябва да е политиката на правителството и държавата. Но да няма хора под границата на бедността

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дължително

    22 Дек 2019 12:53ч.

    Имаше приказка как бащата и майката сложили родителя си в кочината, като престарял, дядото, и само яде, не може да работи. През социализмът тие дезата недоумявахме нито жестокостта нито логиката. Но е било нормално преди 1944. Нямало е пенсии. Но сега пак дивото надделява. В средновековна Англия, ненужният престарял или болен, родата го душала с възглавници. На запад затова имат крематориуми, и разбират от евтаназия. ТЕОКРАТИЧНА АНГЛИЯ, ТЕОКРАТИЧЕН ИЗРАИЛ дето само самаряните - чужденците са милосърдни. https://youtu.be/PhLMjbqp1Jgв Япония, стари хорав Япония, стари хора са били отведени в гората и

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • имена

    22 Дек 2019 12:58ч.

    10% ДДС ще е 5 милиарда лева, 1000 милиона за децата, (нато=2%бвп)2500 милиона за армия, 500 милиона за полиция, 1000 милиона за храна за гладните - което замества субсидията за пенсии, безработица и законът изискващ минимална заплата. Работодателите в бг конкурират световните фирми с ниско заплащане. Работниците в бг са конвертируеми в чужбина, бг работодателите не. Ако заплатите се изравнят в ЕС, бг работодателите ще освободят от себе си икономиката, но на тяхно място ще се настани истинското което може да изработи и да плати големи разходи за труд. Работодателите презиращи потреблението чрез високи заплаааааааааааааааати, са убедени - че е невъзможно покачването на производителността им - чрез каквото и да било - завинаги. Съгласни талибани да им сервират в Слънчев бряг, по курортите. Но лекарите да не са внос? ЩО? НЕКА И ТОКЪТ ДА Е ВНОС, А ПЕНСИОНЕРИТЕ ДА СА СЪС 100 ДОЛАРА и ги изнасяме за бедни топли страни, където средната заплата е 100 долара. 1000 кг боклук е 1000 евро, за тая цена 15 пенсионера ще изнесем за топлите бедни страни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    22 Дек 2019 13:00ч.

    Западът няма ръст на доходите през 30 години без социалисгическият блок. И в България е така. 1990г. в САЩ минимум за час се плаща 3,80 долара, а сега е 7,25 долара. 3,80 долара от 1990г. са 7,48 долара сега, според инфлационният калкулатор. 1985г. 120 лева е минималната заплата в НРБ, купуващи тогава - колкото сега 600 лева. 300 лева взимаше всеки мйж на 30-50 години, купуващи колкото сега 1500 лева. БКП и КПСС се стреснаха от растежът на западът от 1975г. до 1996г. и се уплашиха, обявиха социализмът за недоносче, а свободният пазар за перпето мобиле. Растеж които е кредитен бум след отмяна на златният стандарт. Но преди да фалира западът, бившият соц лагер им вля сили за още експанзия - нов пазар. И така до дотком балонът, спукан, но съвзели се след 11 септември, пак кредитна експанзия чрез много ликвидност, което се срина през 2007ма. И от тогава видимо и на графиките за БВП е водоравно. 12% ходят на курорти в България, и само 7% имат над 5000 лева в банка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сравнително

    22 Дек 2019 18:04ч.

    преди лафът беше за " социализъм с човешко лице ", днес е променен за " капитализъм с човешко лице "! Какво показва историята? Капитализмът се създаде след Великата френска революция - съпроводена с насилие,терор , избити и прогонени от Франция ! Социализмът се създаде след Великата октомврийска революция - съпроводена с насилие, терор, избити и прогонени от Русия /вече СССР/ ! Тези съпровождащи революциите явления и в двете страни продължили около 15 години. В следващите около 50 г. в една или друга степен и вид продължили и в двете страни за да се закрепят съответно и двата икономико-полиитически строя / във Франция до повторното падане на империята след Наполеон и Луи Филип Егалитето- прадядо на Симеончо Сакскобургготски, а в СССР - до след смъртта на Сталин /. В последващите периоди става бурно развитие на икономиката. Във Франция подпомагано от поробените колонии, а в СССР- най меко казано от тоталитарния режим. В края на 20 век се заговаря и в дветв страни за "съответния !, но с "човешко лице". В Бг аналогично периодиката е същата! Революциите настъпват, когато " управляваните не искат да бъдат управлявани по старому, а управляващите не могат / или не искат / да управляват по новому. Накрая днес започва разговора за кое е по-добро, т.е. с по-човешко лице... И разговорът ще продължава до настъпването на нова революционна ситуация. Ноо, по-модерно е вече да се избягват революциите,а народните маси да се избиват във войни - ПСВ, ВСВ и етозадава се и ТСВ. След Първата империите се разпаднаха, след Втората - колониите се освободиха, след Третата - я сме живи уроди от радиации, я сме мъртви - КОЙ ЗНАЕ ! Ноооо в основата на революции и войни стоят алчността на упрВляващите и мизерията на управляваните !!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    22 Дек 2019 18:54ч.

    С извинение, че прочетох до половината и по диагонал. Според мен икономическата теория греши в това, че позволява самото неограничено забогатяване. И иска след това, след като човекът е милиардер, да му вземе богатството (с данък наследство) и да го преразпределя и подарява. В това няма нищо възпитателно, нито милиардерът да печели милиарди неконтролирано, нито да се иска подобен драстичен данък от него, след като вече му е внушено, че тези пари са негови, нито на бедните да се правят подаръци, унизявайки тяхното самочувствие и закърнявайки способността им да се справят сами. Нека си го представим, ние (цялото човечество) сме седнали около една трапеза в суров вид (земя, води, въздух, природни богатства, растения и животни). Трапезата може да изхрани всички, но ние можем да я ползваме само, ако сготвим суровата храна, ако обърнем всичко това в плодове, стоки и услуги. Нашата икономическа теория е следната, кой колкото може да усвои от трапезата, да усвоява. И тук е грешката, защото тя е лимитирана. Ако един си напълни джобовете, за другите категорично няма да остане (суров ресурс, който могат да сготвят). Да не говорим, че ресурсът навсякъде е конкретно за хората, които живеят на съответната земя. (като в различните екосистеми, човекът също е част от такава) Затова изначално би трябвало да има някакви лимити и ограничения, които да пречат на единици да вземат от общото толкова, колкото не може да потребят и за хиляда живота и да човъркат ресурс от цялата планета. Само че това трябва да са регулации, които не да му вземат (крадат) парите след като ЗАКОННО ги е спечелил, (превръщайки го в човешка акула) а да правят невъзможно за него да спечели толкова. Например, ако си работодател, работниците да вземат процент, а не строителната фирма да е милиардер, а работниците да получават по 1000 лв. заплата. Да има антитръстово, антимонополно законодателство, за да оставиш място за останалите бизнеси. Ресурсите (природните) да бъдат на народите, а не частни и да се стопанисват от предимно държавни фирми (които пак са частни, но на целия народ). Да има закони, които да препоръчват прясно приготвената храна, които да ангажират много хора да я приготвят и да се препитават от това. Т.е. обратното на това, което е правено до сега. Защото сега натрупването на чрезмерни печалби е считано за естествена цел (право на щастие) и са правени компромиси с качество на продукция и със заплати, осигуровки, данъци, конкуренция, само за да може капиталистът да спечели много. Аз знам идеята за натрупването на капитал, как ще направим чудеса, но мотивацията на повечето милиардери е да трупат като катерици, те чудеса не правят. Обръщат всичко в злато и диаманти и в насилие над човечеството. Така че може би и някакви изисквания за инвестиране на капитала в полезни дейности са нужни. А останалите, няма как да не се трудят, ако не искаме да ги превърнем в паплач на социални помощи, в цигански катун. Трудът е и мотивацията да учиш и се образоваш, да се развиваш. Система, която взема някаква горница от богатия и я преразпределя, (днешната левица), всъщност узаконява неговите безотчетни и безкрайни печалби и начините, по които тези единици източват световното богатство. Все едно му се казва, абе вземи всичко, но пускай по някоя троха на гладните, като на кученца. (но те ще знаят кой им е благодетеля и на кого да се умилкват и да се подчиняват) Лява политика, която говори за неравенства, но има предвид подаяния, с които да превърне бившата работническа класа в нова класа от социално слаби и уязвими групи е нечовешка, нехуманна, унищожителна и това означава, че тази нова класа ще е в по-ниско положение от робите, които поне са имали уважението на господарите си и от крепостните селяни, които пак със собствен труд са оцелявали. Не може да превърнеш две трети от хората в паразити, зависещи изцяло от милостта на „гостоприемника“.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • паве

    22 Дек 2019 19:53ч.

    Ето какво мислят по въпроси, поставени в темата, съвременни руски културтрегери, т.е. хора извън икономиката: https://cont.ws/@russkiy-malchik/1537113

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Незнайко

    22 Дек 2019 21:02ч.

    Истината е съвсем друга и никой не я споменава. Икономическият растеж не може да продължава вечно, защото колкото повече се произвежда трябва още повече да се купува, което води до изчерпване на това от което идва всичко- природните ресурси. Отделно планетата се затрупва с отпадъци. Вуртат се едни пари, стимулират се едни никому ненужни производства само с цел да върви търговията. Ама света се насища с ненужни стоки а парите никога не стигат за това което те убеждават че страшно много ти трябва. Задава се нова революция и тя е неизбежна за да се нулира брояча и всичко да почне от начало. Дано я пропуснем, ама ....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бумерангът...

    22 Дек 2019 23:14ч.

    Западният капитализъм хвърли огромни сили и средства за разрушаване на соц.системата,но всичко се върна като бумеранг при тях защото те се развиваха благодарение на развитието на соц.системата.Всичко опира до присвояването на принадената стойност и собствеността на средствата за производство .Изразявам съгласие с Незнайко -22.12.2019 19:53

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато

    23 Дек 2019 8:19ч.

    някой заговори за принадена стойност и собственост на държавата върху средствата за производство, ме хваща бяса. По горе в постинга "Въпросът" обясних какво е истинското положение, за капитала. Как го интерпретира обаче Маркс в грешната си теория. Той говори само за производство, без да обхваща пазара с конкуренция, като за него реализацията била само в монополно 'средство за обръщение", което е идентично с производството. Според Маркс има само конкретен труд в производството, който създава потребителната стойност на стоката. А капиталистът не работел, а само експлоатирал. Аз ще кажа, че в производството капиталистът прави абстрактен труд и създава стойностна стоката,а наемният работник прави конкретен труд и създава потребителна стойност на стоката. Докато на пазара с конкуренция капиталистът прави конкретен труд и създава окончателната потребителна стойност на стоката, така както я иска крайният потребител. Докато наемният работник върши абстрактен потребителски труд и създава окончателната стойност на стоката. Или ролите се разменят, като наемният работник на пазара експлоатира капиталиста на пазара. Но капиталистът който взема окончателните пари всъщност е и общественик и частник. А работника купува стоката и възстановява майсторството си. Но Маркс казва, че в производството наемният работник освен конкретен труд върши и абстрактен труд и създава и стойност на стоката, като притежава стока "работна сила", която била евтина и произвеждала повече отколкото струвала. И от там идвала принадената стойност, от незаплатения труд на стоката "работна сила". Или имало постоянен капитал C, стока "работна сила" Y, като променлив капитал и принадена стойност m, която била експлоатацията. Или хем конкретен труд, хем абстрактен труд, хем се създавала потребителна стойност, хем стойност, хем труд, но този труд бил и стока "работна сила" и експлоатация от капиталиста на работника, и то все в производството. А капитала бил вампир, който бил мъртъв труд който смучел жив труд. Същото било и в " средството за обръщение" И изобщо не се гледа за принципни грешки на Маркс и всичко се възприема безкритична, а даже Маркс се е съмнявал в това което пише. Но комунистите изобщо не се съмняват. Всичко това е една много голяма тема и аз не мога да я развия тук, но се опитвам най кратко да напиша тази теза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до "когато" 23.12. , 8.19 ч.

    23 Дек 2019 8:52ч.

    толкова объркани мисли не бях чел. Престани да мислиш за неща от които си нямаш понятие. Работниците експлоатирали капиталистите !!! Спри, че не ти мърда психиятрията ако продължаваш !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • северомакедонец

    23 Дек 2019 8:58ч.

    Дискусия в стил откриване на топлата вода, и да не се намокрим.. Политкоректността на съвременната икономическа мисъл я прави мизерна. Лечението на неравенството чрез данъчната система е симпоматична анестезия. А пък либертарианците направо са си фентъзи жанър. Исторически от гледна точка на критерииите за ефективност най -индивидуалистичната и генерираща печалби икономическа система е робството Такива общества загиват само под външни шокове - экологично основно. Или отмират понеже локално при взривен технически прогрес е нужно образование и развитие на личността и отпада физическия и умствен контьрол. Но времнно и винаги при възможност се възстановяват в популацията поне 20% роби под една или друга форма. Е елитите си правят изводите и в двете Кореи, в Естония и в някои Китайск градове експериментите започнаха. Май краят на капитализма при монокултура ще доведе до край на човечеството ( в текущия смисъл) - ще станем n-G мравучество ....Замятин, Бредбъри и Лем -три в едно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато на 23.12.2019 в 08:19

    23 Дек 2019 9:44ч.

    Авторче, то вярно, че трябва малко да ти хлопа дъската, за да умееш да теоретизираш, но на теб не ти се получава, защото, четейки те, човек не може изобщо да ти хване нишката на мисълта (всъщност такава няма!), което показва, че или си клинично луд, или недообразован. Сега разбираме защо толкова много обичаш западната демокрация: защото при друг режим, който държи да не се разпространява публично опростачване, нито една медия не би дала гласност на жалките ти напъни да мислиш и да се изразяваш. А комичното е, че даже имаш претенции в голямата теория. Молим ти се, сопри се, ако поне себе си уважаваш!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нрб

    23 Дек 2019 12:27ч.

    https://www.theglobaleconomy.com/Bulgaria/Government_size/ България: държавни разходи като процент от БВП: за този показател Световната банка предоставя данни за България от 1980 на 2018. Средната стойност за България през този период е 17% с минимум 12,26% в 1997 и максимум 20,34 процента в 1992. Вижте глобалните класации за този индикатор или използвайте сравнителния продукт, за да сравните тенденциите с времето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тар

    23 Дек 2019 12:32ч.

    Чили има 1 доктор на 1000 население, България има 4 доктора на 1000 население. А ги съкратим 4 пъти, ще им вдигнем 4 пъти заплатите. А сега 70% от 5 милиарда, отивали за заплати. Което е 3500 милиона делено на 28 000 доктори. Което е 125 000 лева за докторът и персоналът около него, или чисто 100 000 средно за доктор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пише

    23 Дек 2019 14:44ч.

    https://petardanov.com/index.php/topic/28578-311-%d1%85%d0%bb%d1%8f%d0%b1%d1%8a%d1%82/ Никакъв спомен не трябва да остане от мисълта, че хляба трябва да се продава. БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПЪРВАТА ДЪРЖАВА. КОЯТО ДА ПРИЛОЖИ БОЖИЯ ЗАКОН НА ЗЕМЯТА - ХЛЯБА ДА СЕ ДАВА ДАРОМ... „Трябва ли хлябът да се продава? - Когато създаде хляба, Бог забрани на хората да го продават. Голямо проклятие виси над човечеството. Защо? - Защото продават хляба - великото благо на живота. В съзнанието на хората днес владее фалшивата мисъл, че нашето Слънце, че всяко Слънце в безграничната Вселена, представлява мъртва, огнена, горяща маса, лишена от какъвто и да било съзнателен живот. С други думи - че мъртвото, безжизненото, безсъзнателното, е източник на живота, на съзнанието, на любовта... Колко далеч са от истината тези, които мислят така! И как да се отворят очите на хората - да видят Великата Разумност, да видят великия Живот, да видят великата Любов, да разберат, че едно безкрайно по своята всеобхватност Божествено Съзнание ни изпраща безспирно, чрез милиардите Слънца, своя живот, своята Любов... Да разберат, че в Хляба: в житото, във всички плодове, във всичко, което ни е дадено за храна, са скрити живота, любовта, мисълта на Бога - грижата на Бога за нас! Да разберат, че това, което идва от Слънцето, не е резултат на един голям огън, а - на една голяма, непонятна за нашето съзнание, Любов. Че самото Слънце не е едно голямо пожарище, а - един безкрайно велик, безкрайно съвършен, безкрайно красив Божествен Живот.... От Слънцето идва Хлябът! От Любовта идва Хлябът! От Бога идва Хлябът! Ако в Слънцето, ако в слънчевите лъчи, ако в слънчевата светлина и в слънчевата топлина не е Любовта на Бога, то тогава къде е, и къде може да бъде тя? Не е ли житото, не е ли хлябът материализираният израз на тази светлина и топлина? Не е ли то, следователно, материализираният живот, материализираната Любов на Бога?https://petardanov.com/index.php/topic/28578-311-%d1%85%d0%bb%d1%8f%d0%b1%d1%8a%d1%82/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жител

    23 Дек 2019 14:49ч.

    Дайте да дадем, били казвали комунистите и социалистите. А това е основната мисъл на десният, ако не, той ще отиде в пустинята. В колко войни дадоха бедните, и живота си. Сега наивниците чакат бърза оправия, а дясното статукво смята да отпусне коланите на народът чак след 600 години. Така се правила английска ливада, като косиш 600 години. С милиони жертви дадени от другите, те ще са елит през това време. Бедните бяха пратени във Виетнам, а кои загиваха в първата световна, вследствие стана войнишкото въстание и октомврийската революция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европа

    23 Дек 2019 15:05ч.

    Сега работниците с ниските заплати издържат държавата, 60% от заплатите отиват за държава. А между другото е справедливо, един човек с 200 лева имущество, да издържа държавата, която е сигурност и гарант на собствеността, най-сигурната застраховка, с 10 милиона пъти по-малко пари, от един с имущество 2 милиарда лева. Или да се върнем към градове държави, тоест крепост и около нея пасища и ниви, а хората, добитъкът им, реколтата им, да се крият на сигурно в крепостта. Образованието и здравеопазването са сигурност. Сега не само работниците са зле като образовани и здраве, но армията и полицията страда от неуки и болни кандидати за местата които да попълнят. ПРОСТА И БОЛНА АРМИЯ И ПОЛИЦИЯ. Инфарструктурата и администрацията пък са сърцето и гръбнакът на държавата. Без държава няма собственост. Собствеността е държавен продукт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Комент

    23 Дек 2019 15:08ч.

    Да, несправедливо е да се използват данъците на работниците за подпомагане на големите компании, да, лудост е да се намалят заплатите директно или косвено в ситуация на производствен свръхкапацитет, но в тази лудост има метод. За да гарантират бъдеще на капитализма, правителствата трябваше да повишат процента на печалба по всякакъв начин. Безсмислено е обаче - както прави реформаторската левица - да се оплаква от грозните последици от тази жизненоважна нужда на буржоазията, ако човек не е готов да се бори срещу капитализма като цяло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ментално

    23 Дек 2019 15:13ч.

    Критикувайки слабите елементи на класическата школа (Смит, Рикардо и др.), Маркс прие тази теоретична рамка до своя логичен извод, показващ неизбежната класова борба, възникваща при капитализма. Това означава, че старата теория вече не е полезна за разширяване на буржоазното управление. Ето защо, след Парижката комуна, той е заменен от друг с т.нар средата на 19 -ти идеята век на "пределната революция". Най-важната теоретична особеност на тази нова парадигма беше, че тя уж се основава на индивида. Това е микроикономическа теория. Според тази теория нищо не съществува, ако не може да бъде обосновано на индивидуални основания. Социалната и икономическата динамика трябва да бъде обяснена и проследена в действията на хората („методологически индивидуализъм“). Това е поразително безполезен подход, тъй като целите на индивида се обръщат напълно, когато се обединят в социален мащаб. Например, за единния капиталист, намаляването на заплатите за увеличаване на печалбата е добра идея, но когато всички капиталисти намаляват заплатите, пазарът се срива и печалбите намаляват. По същия начин, ако работникът приеме да прави извънреден труд, за да увеличи доходите си, това е добре за него, но ако всеки работник прави извънреден труд, безработицата нараства и заплатите намаляват за всички. Още по-ясно, технологичната динамика на капитализма се основава на този противоречив аспект. Единният капиталист инвестира, за да намали разходите и да спечели пазарни дялове и печалби, но когато иновацията се обобщи, печалбите отново намаляват. Неспособна да разбере разликата между индивидуалната логика и социалния резултат от дадено действие, съвременната буржоазна икономика е безполезна за обяснение на механизмите на капитализма; нито се използва за тази цел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аршин

    23 Дек 2019 15:17ч.

    Къде е написано в книгите на Маркс, че парите ще отпаднат, и че трябва да има фиксирани цени. Чел съм, в манифестът, че той просто е за капитализъм с човешко лице. Той е за държавен капитализъм с пазарна икономика. Обществен капитализъм. Капиталист е стара дума за инвеститор. Капитализъм е ИНВЕСТОРИЗЪМ. Лош е буржоазният капитализъм, защото спестява стойност, буржата - частните инвеститори не купуват масови стоки но продават масови стоки, като задържат половината добавена стойност - тоест тя се губи от пазарът на масови стоки, отива в банката, тя я дава на заем, но това само временно държи пазарът, и дългът става равен на печалбата, депозитът се дава на заем. При държавният капитализъм, не частният, спестяването е временно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    23 Дек 2019 18:46ч.

    Икономическата система не може да бъде измислена, когато започне да се измисля, стават тези катаклизми, като с комунизма. Тя е в някакъв смисъл естествена, естествен ред, който отговаря на ценностите на хората. Лошият тип капитализъм произтича от съответната грешка в ценностите, когато „правото на щастие“ започна да се идентифицира с безкрайно натрупване на печалба. Оттам произтече логиката, че е оправдано да се натрупва такава печалба като самоцел, просто да трупаш и да трупаш сметки. И за да угодим на това човешко право и висша цел, на капиталистите се позволи да не бъдат почтени, нито с потребители, нито с работници, нито с държава. Хвана ги една печалбарска болест и те се надпреварват да произвеждат и продават боклуци, да укриват данъци, да създават офшорки и да тънат в разкош. (след мен и потоп) Предходната ценностна система е била християнската, там целта не е било да натрупаш пари, целта е била да свършиш добро, а за тази цел е нужен ресурс. Добро е било да произведеш качествен автомобил или къща, мебели, храна, добро е било да инвестираш в училища, в подкрепа на общността. Поради тази причина хората са уважавали своите богати, своите благодетели. В нашата история блестят имената на тези видни българи, които всеки град познава, които са останали в паметта ни с построени болници, изучени и отхранени сирачета, помощ на вдовици и завещани на общността сгради и имоти. А същите тези не са се колебаели да облекат и въшкарниците и да отидат на фронта. Така че парите са неизбежни, неизбежно е един да има повече или по-малко, но човешките взаимоотношения няма да се променят по финансов път, с нов тип икономическа система. Ако хората не се обърнат отново към друг модел на поведение и представа за щастие и успех, те не биха могли да доведат справедливостта сред себе си. Когато промениш теорията (вътрешното), променя се и практиката, външната действителност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПО ПОВОД 140 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА Й.В.СТАЛИН

    23 Дек 2019 19:10ч.

    Человек, который изменил историю. (А. Фурсов) День ТВ Выступление известного историка Андрея Фурсова на Сталинских чтениях 21.12.2019. #ДеньТВ #Фурсов #история #СССР https: www.youtube.com watch?v __k5b9 qgag Сталин Вождь или Диктатор?! Правда и ложь о Сталине. Юрий Мухин. https: www.youtube.com watch?v dSsD_oBBU9s Интервью с общественным деятелем, писателем, лидером ИГПР ЗОВ Юрием Игнатьевичем Мухиным Вторая часть https: youtu.be sADTyiPGq6Y

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • социал-фашисти

    23 Дек 2019 19:46ч.

    Като сме заговорили за рождения ден на Сталин, специално финалът на първия пост на хелеборус е принос към Сталиновата критика на социалдемокрацията като идеология и тип партийност. Безценно е улучил логиката на Вожда на народите! Винаги съм казвал и съм си го знаел, че в сравнение с комунизма, това е идеология на мекотели. Струва ми се, че хелеборус със спонтанна мъдрост достигна до тези забележителни изводи, защото подозирам, че той не се занимава професионално с политически теории. Понякога е изключително ценно да не се придържаме към опорните точки на определени учени и преекспонирани теоретици - сигурен съм, че те не само няма да си позволят таава критика, но даже няма да се сетят за нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • anonimen robot

    24 Дек 2019 1:54ч.

    Dokato shepa plateni licemeri osmisliat kapitalizma na 21 vek, toi ili shte gi e izial s parcalite ili shte gi vyrne kym feodalizma, za syzhalenie barabar s tehnite nevinni chitateli I slushateli.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Единствената съществена разлика между социализма или комунизма ако щете и капитализма

    25 Дек 2019 11:44ч.

    е в концентрацията и респективно разпределението между множество субекти на собствеността, а оттам и властта. Централизирана власт или множество противоборстващи властови центрове. Така при Сталин се стига до един модернизиран модел на Египет на фараоните. Това си има предимствата, само централизирана докрай държава може да издига пирамиди. Но пък хората трябва да приемат, че една част ще бъдат роби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помнещ и дирещ

    27 Дек 2019 17:16ч.

    Уважаеми господа, капитализмът отдавна е осмислен от Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин и още много техни последователи...дали е от 17,18,19,20 или 21 век - все едно, нищо не променя същността му...единственото решение е неговото унищожение...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоя кой беше

    02 Яну 2020 16:54ч.

    Пикети, изначално греши! Намаляването на неравенството настъпва след ВСВ и е резултат от опасността да бъде съветизирана Западна Европа (победата над Хитлер рязко увеличава авторитета на съветския режим). Апропо, ввъвеждането на здравният модел на лорд Бевъридж във Великобритания има същия генезис. При това не намалява неравенството между най-бедни и най-богати, просто има рязко увеличаване на средната класа. Неравенството между западноевропейските държави и тези от бившия Източен "лагер" не бива да бъдат сравнявани. Причините при нас са други. В по-общ план - по-добре е да се преведе и издаде книгата на Пикети, отколкото да се превеждат интервюта, пък който иска да я чете. Че идеите му са практически неприложими е повече от ясно. Поредния "социален инженер". Подобни на него, по думите на мой познат, са "лимузинни социалисти". Да заповяда в България и ще го видя каква песен ще запее.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи