Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
"Път към помирение (с Пеевски – бел.ред.) няма да има, почетният председател Ахмед Доган каза много ясно – връщане назад няма. ДПС ще реди своите листи с активното участие на Доган и решенията на колективните органи". Така депутатът от ДПС Тимур Халилов обобщи в сряда сутринта пред бТВ резултата от вчерашното решение на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на партията да изключи съпредседателя на ДПС Делян Пеевски и поддръжниците му.
Това решение се очаква да стигне до съда, след като Пеевски го окачестви като "противоуставно". Ето защо е възможно документално Пеевски да продължава да е съпредседател на партията, когато дойде време за регистриране на листите на ДПС. При това положение може да има надцакване между Пеевски и другия съпредседател Джевдет Чакъров, който остана верен на Доган – единият да внася една листа, другият да я изтегля и да внася своя.
Тимур Халилов призна, че "има вероятност" това да се случи, но дали ще стане така ще се разбере съвсем скоро. Регистрацията на партиите и коалициите за предстоящите на 27 октомври избори започва на 2 септември и ще продължи до 11 септември. Листите пък ще се регистрират до 24 септември.
Халилов отказа да коментира дали свиканото от Доган заседание на Централното оперативно бюро е имало нужния кворум, за да се проведе. "Имаше колеги, които се включиха онлайн, имаше колеги, които бяхме там", обясни Халилов.
Според устава на ДПС, за да имат заседанията на ЦОБ кворум, на тях е нужно да присъстват поне "2/3 от списъчния състав", който е 24 души. Тоест, трябвало е да присъстват поне 16 души, за да се взимат решения.
Халилов обаче твърди, че не са необходими 16 души. Той няколко пъти обърна внимание на чл.9а от партийния устав, който е за почетния председател.
"Въпросът тук не е в кворума, въпросът тук е в това, което се случва и в устава, разбира се. Чл. 9а на устава дава правомощия на почетния председател като човек , който олицетворява непреходните ценности и стратегическите цели и е дефиниран като "първи председател", дава правомощия на Централното оперативно бюро", посочи Халилов.
Въпросният член от устава гласи:
"Член 9а
(1) Основателят и първи председател на ДПС е Почетен председател на Движение за права и свободи.
(2) Почетният председател на ДПС олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията.
(3) Почетният председател на ДПС може да свиква заседания на Централния съвет, на Централното оперативно бюро и на Централната контролна комисия."
Според Халилов първите две точки от този член дават правомощия на Доган "над колективния орган", а почетният председател е взел решение да изключи Пеевски и поддръжниците му.
По думите му решението за изключването е взето още в момента, в който Доган е поискал оставките им – на 10 юли и оттогава те "морално са изключени от партията". "Във вчерашното заседание на Централното оперативно бюро това решение беше потвърдено", добави той.
Преди повече от месец Доган отправи призив за оставките им, на който те не откликнаха, но това не е решение за изгонване от партията. "Не бъркам двете неща (призива за оставка и решението за изключване - бел. ред.), защото на практика самият призив беше реално уволняване на тези колеги с идеята на тях да им се даде възможност да докажат, че наистина са депесари и ще подадат оставките си", посочи Халилов.
По думите му не се стигнало по-рано до изключването, защото изчаквали Пеевски и приближението му сами да си тръгнат. "Очаквахме те сами да подадат своите оставки, да запазят своето достойнство. Защото ако едни човек смята, че заради лични качества е постигнал нещо, а не защото е в ДПС, той би трябвало да си подаде оставката и сам да излезе на полето на събиране на доверие на хората".
Халилов подчерта, че когато Пеевски обяви, че ДПС ще подкрепи проектокабинета на ГЕРБ с премиер Росен Желязков, никой не е питал дали е имало решение на колективен орган и имал ли е той кворум. "Ние от два месеца това обясняваме, срещу това се борим – срещу едноличното взимане на решения от председателя на партията (Делян Пеевски – бел.ред)".
Халилов подчерта, че и вчерашното решение на Пеевски да номинира останалата на негова страна Искра Михайлова за български еврокомисар не е прието от орган на ДПС, а се прави от името на партията.
Според него сега темата с кворума при решението за изключването на Пеевски е "излишно и тенденциозно насаждана в полето на общественото мнение": "Темата не е колко души са били на това заседание, а е какво решение е взето".
Попитан как ще отговори на позицията на Пеевски, че решението за изключването му е противоуставно, той каза: "Не ви ли се струва малко цинично човек, който е причината на всичките тези събития е именно в това, че Делян Пеевски реши, че ДПС няма устав, че ДПС няма ценности, че ДПС няма стратегически цели. Реши, че може да управлява и представлява тази партия еднолично".
Източник: бТВ