През последните няколко седмици миграционният натиск от България към Сърбия се увеличава. Сърбия разположи съвместни военно-полицейски екипи за охрана, България също засили охраната, проведени бяха и няколко акции срещу трафика на мигранти в София и страната.
И българските, и сръбските власти отчитат значително нарастване на броя мигранти, които незаконно се опитват да пресекат българо-сръбската граница. На запитване на БНТ от Командването на съвместните сили по охрана на границата в Ниш отговориха, че че най-уязвимите места са районите около градовете Зайчар, Неготин и Димитровград. Съответно от българска страна уязвими са районите около Брегово, Връшка Чука и Калотина.
През изминалия месец юли незаконните опити за преминаване в Сърбия са 144. Сръбските власти са повдигнали 57 обвинения срещу 103-ма души за каналджийство. Тези каналджии са се опитали да прехвърлят през границата 1119 чужденци.
Увеличението на миграционния натиск се потвърждава и от данните на българското МВР. Само през изминалата седмица са задържани 381 чужденци при опит да влязат нелегално в Сърбия, половината от тях са чужденци без абсолютно никакви документи. Това е ръст с около 62 на сто спрямо предходната седмица до 29 юли.
Преди дни България поиска допълнителни сили по охрана на границите си с Турция, Гърция и Сърбия от Фронтекс - европейската агенция за управление на оперативно сътрудничество по границите. Фронтекс ще увеличи контингента си с още хора и технически средства за наблюдение на границата по въздух и суша. Допълнителните сили ще бъдат разположени през следващите няколко седмици по българо-турската и българо-сръбската граница.
В момента Фронтекс има в България 53-ма служители по охрана и десет специалисти за документи. 19 служители са разположени именно по границата със Сърбия.