Вече е известно, че е възникнал проблем най-малко в една избирателна секция, след като в град Гроцка, предградие на Белград, в събота вечерта пламна пожар в местното училище. Пострадали няма, но сградата е сериозно пострадала.
За 250 места в Скупщината (парламента) ще се борят 3270 кандидати, представени в 20 партийни листи. Експерти и анализатори единодушно прогнозират победа на коалицията „Александър Вучич – Сърбия побеждава” .
Много политически анализатори смятат, че именно Вучич е инициатор на провеждането на избори две години по-рано, за да консолидира властта, използвайки момента, в който партията му е най-популярна.
В хода на кампанията той нееднократно заяви, че стратегическата цел на неговата партия е членството на Сърбия в ЕС, съхраняване на добрите отношения с Русия и привличане на инвестиции в страната.
Според прогнозите на политолозите в парламента ще влязат още Социалистическата партия на Сърбия, начело с вицепремиера и министър на външните работи Ивица Дачич, както и опозиционната коалиция „За справедлива Сърбия – Демократическата партия”.
Добър шанс за влизане в парламента имат и Сръбската радикална партия, оглавявана от Воислав Шешел, и коалицията „Двери – Демократическа партия на Сърбия”, които се против членството на Сърбия в ЕС и НАТО. За да си спечелят място в парламента през следващите 4 години, партиите и коалициите трябва да преодолеят 5-процентовата бариера.
Влиятелният сръбският вестник "Политика" отбелязва, че в хода на тази предизборна кампания, в сравнение с предходната, темата за евроинтеграцията е много по-малко застъпена. Много по-малко се говореше и за проблема с Косово, коментира изданието.
"Темите на тазгодишните кампании не бяха толкова мащабни, основните акценти в тях бяха вътрешно-политически", добавя вестникът, цитиран от БГНЕС.