Основното послание на съдиите е, че не са на улицата, за да свалят правителства или да казват кой трябва да бъде правосъден министър, а за да заявят, че според тях, за да има добре работеща съдебна система, трябва да има и добре конституиран Висш съдебен съвет, който да извършва и необходимите кадрови избори и кадрови израствания, съобщи БНР.
"Независимостта на съда и качественото правосъдие е европейски проблем. ЕС е единна зона на сигурност свобода и справедливост. Хората, които отговарят за това, са съдиите. Когато те са зависими и когато липсва отговорна пред обществото прокуратура, се заплашват европейските ценности и проблемът излиза извън територията на България", заяви съдия Стоян Мадин, член на управителния съвет на Съюза на съдиите и съдия в Софийския районен съд, цитиран от "Дневник". Той каза, че ако не вярва, че действията на магистратите ще имат успех, не би излизал пред Съдебната палата.
"Искаме ясно да заявим, че не искаме половинчата реформа", подчерта съдия Мадин. По думите му темата се дискутира доста по-свободно след словото на съдия Лозан Панов - председател на Върховния касационен съд в петък, и след излизането на съдиите с тогите същия ден.
Миналия петък съдии от Върховния касационен съд, Софийския районен съд, Софийския градски съд и други съдилища застанаха за пръв път пред Съдебната палата с тогите си, за да изразят недоволството си срещу орязването на "историческия компромис".
Намерението на магистратите е да продължат под различни форми дебатите с гражданите. Още в сряда ще има ден на отворени врати в съдилищата, в които има разрешение за това. На срещата тази вечер има представители от всички столични съдилища.