Според него опитите днешните проблеми на България да бъдат обяснявани главно с това, което е станало и не е станало предишните десетилетия или в изминалите години, звучат като самооправдание от всеки, който иска да намери в тях главното обяснение.
Янаки Стоилов заяви, че опитите на една противоречива дясна формация да намери легитимация, занимавайки се постоянно с историята, показва неспособността да се отговори на днешните проблеми.
„Да, имало е жертви, но тук трябва да кажем, че не всички жертви са невинни, защото, когато вие говорите за антифашистката съпротива от 1941 г. до 1944 г., не трябва да пропускате, че този период започва още през 20-те години и когато се говори за народния дом на насилието, трябва да се има предвид, че този дом, който е конфискуван от тези, които са го изградили със собствените средства, после е бил мястото, където мнозина от тях са били измъчвани, бити и убивани”, каза още Стоилов.
Зам.- председателят на НС смята, че поставянето на тези въпроси са опит за създаване на нови биографии от хора, които не са показвали завидна съпричастност и желание да се противопоставят на несправедливостите или репресиите, а някои от тях удобно са пребивавали под крилото на своите близки и семейства, които тогава много повече са държали да се изтъкват като съпричастни към съпротивата на българския народ срещу фашизма.
„И след като техните близки и роднини са направили успешна кариера, повече или по-малко, те побързаха да облекат демократичната мантия след промените, някои от тях да сменят по няколко партии, да имат всякакви актуални превъплъщения и винаги да бъдат на място, по-близко до властта”, каза още зам.-председателят на БСП. Той добави, че това днес са голяма част от моралните съдници на българската история, затова използвайки факта, че все по-малко са тези, които имат възможност и право да говорят по тази тема - като наистина пострадали, като хора, които последователно са поддържали поведение, което им е коствало не само несгоди, а понякога и тежки загуби - те се явяват новите морализатори на българското общество.
„Ние искаме да бъдем от тези, които да издигнат съзиданието, които наистина да отдават необходимото уважение на всички хора, които са се борили за своите идеи, които последователно са ги отстоявали, които са допринесли за добруването и независимостта на българския народ. Това е днес голямата поука от всички исторически дати”, завърши Янаки Стоилов.
Той предупреди, че ако продължаваме по този път, в България изглежда ще трябва да бъдат издигнати в центъра два монумента – единият – паметник на глупостта, а другият, още по-голям от него – паметник на подлостта и на предателството.