Станишев: В името на националния интерес всички заедно можем да намираме общи решения

Станишев: В името на националния интерес всички заедно можем да намираме общи решения
Три предизвикателства дебнат Европа. Това заяви премиерът Симеон Сакскобургготски (2001 -2005 г.) на дискусията „Европа отново на път“. Според него приносът на България към Евросъюза трябва да бъде развитието на Черноморското сътрудничество.

Кръглата маса, организирана от лидера на ПЕС и премиер (2005 – 2009 г.) Сергей Станишев, събра представители на различни политически сили. На нея дойде и премиерът Бойко Борисов, вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на парламента Димитър Главчев, лидерът на БСП Корнелия Нинова.

 

„Присъствието ни тук, заедно е много символичен. Това е знак на надежда към българските граждани – че сме способни градивно, всички заедно да работим за бъдещето на България. Че когато става дума за национален интерес можем да намираме общонационални решения“, започна словото си премиерът (2005 – 2009 г.) и президент на ПЕС Сергей Станишев, организатор на дискусията „Европа отново на път“.

 

Основната идея на кръглата маса бе да се обсъдят сценариите за бъдещето на ЕС, предложени в Бялага книга на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер.

 

"България може да се окаже в периферията на Европейския съюз. А ние говорим основно за усвояването на еврофондове", предупреди лидерът на ПЕС.

 

"Водещи страни заявиха, че искат Европа на различни скорости. Говори се много усилено за задълбочаване на интеграцията в еврозоната - в това число за фундамент на Еврозоната", припомни Станишев. Според него фундаменталното преосмисляне на кохезионната политика е риск за България.

 

"Трябва да имаме ясна позиция какво искаме", категоричен е Станишв.

 

"Ние трябва да се стремим към пълноправно участие в интеграционното ядро на ЕС, каза Станишев и подчерта, че на първо място това е членството в Шенген и еврозоната. Не-членството ни в Шенген е проява на двойни стандарти, каза ясно той. Критериите за членство в еврозоната трябва да са конкретни, не плаващи, за да знаем каква домашна работа имаме", продължи той. Соцлидерът обаче заяви, че България трябва да работи за повишаване на доходите и развитие на икономиката си.

 

„Когато искаме повече интеграция в евроструктурите, трябва да сме наясно, че солидарността е двупосочна улица. Не можем да се държим като Унгария и Полша, които казват – искаме десетки милиарди евро кохезионни фондове, но отказваме да сме част от споразуменията за мигрантите“, каза още Станишев. Според него България има какво да даде по темата за външните граници на ЕС и интеграцията на Западните Балкани.

 

„Основният дефицит, който Европа изпитва е, че е станала прекалено много общ пазар, прекалено бюрократично задкулистна и неразбираема за гражданите и Европа се разглежда като наказателен инструмент срещу много страни и срещу жизнения стандарт на хората. Това трябва да се промени! Трябва да помним, че ЕС е преди всичко политически съюз, а не пазар, че това е съюз на нации, които споделят общи ценности – демокрацията, равноправието, свободата, сътрудничество“, каза още Станишев. Като лидер на ПЕС той припомни, че европейският солидарен модел е уникален за целия свят.

 

"Той не трябва да бъде разрушаван, каквато тенденция има, а възстановен, за да даде перспектива на всеки европейски гражданин за по-добро бъдеще", каза още Сергей Станишев.

 

„Тази дискусия е добър старт. Всички осъзнаваме, че живеем във време на тектонични проблеми, на огромна несигурност – както лични, на всяка една страна, така и на Европа като цяло. Хората изпитват несигурност, нестабилност. След референдума за Брекзит, за първи път се заговори дали ЕС ще оцелее. Аз съм убеден, че ЕС ще оцелее. Виждаме своеобразно събуждане на общественото мнение във всички страни. Това е важна преграда от разкъсването на Европа от национализми и национални популизми. Но ЕС ще се промени, трябва ясно да осъзнаем това като нация. От нас зависи дали ще се промени със или без нас. Дали ще бъдем активен фактор или само консуматори на решения, които се взимат другаде“, каза Станишев.

 

Лидерът на европейската левица подчерта, че според социологическите проучвания, правени в цяла Европа, европейските граждани искат повее сигурност, искат социална, лична сигурност, перспектива за работа, координиране на икономическите действия и политики в общоевропейски мащаб и по-силно действие на ЕС навън.

 

„Ако ние не изнасяме мир, стабилност и сигурност, ще внасяме бежански вълни и несигурност в Европа“, бе категоричен Станишев. Според него петте сценария, които предложи в Бялата си книга председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер са „своеобразна топка, хвърлена към страните-членки“.

 

„Както всички знаете, аз съм роден преди 80 години, това е цяло поколение преди този съюз. С това ще разберете, че аз съм от хората, за които ЕС не даденост. Моето поколение живя разделено от войни, политика и Студената война. Имал съм нерадостната съдба да живея от двете страни на Желязната завеса – физически от едната страна, сърцето ми – от другата“, заяви в словото си Симеон Сакскобургготски.

 

„За да заеме моята България мястото, което исторически й се полагаше отдавна, трябваше да се докаже, че свободата не е само мечта, а реалност. Предавайки щафетата на премиера Станишев му казах – за всичко, което изисква европейското ни бъдеще, можете да разчитате изцяло на мен. Днес мога да го кажа на настоящия премиер. След броени месеци вие, г-н премиер, ще председателствате най-смисления съюз в трудни времена“, посочиа Симеон Сакскобургготски и продължи:

 

„Европа е изправена пред три големи предизвикателства. За пръв път след Втората световна война съществува реален риск, поколението на днешните млади хора да се озове в по-лошо положение от поколението на техните родители. Мигрантската криза на второ място. Аз самият съм бил мигрант и разбирам тези хора.

 

За пръв път след Втората световна война единството на Европа е поставено на карта. Европа или ще бъде обединена, или няма да я бъде. По природа съм оптимист, за някои дори наивник. Аз истински вярвам в ЕС. Докато се сърдим какво не получаваме, няма да допуснем Европа да се разпадне!“

 

 

Коментари

  • OLD

    05 Юни 2017 11:59ч.

    - : ))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Муйо

    05 Юни 2017 12:05ч.

    Симеон Сакскобургготски забрави да спомене татко си и дядо си, докарали България до три национални катастрофи. Забрави да спомене и това, че Полша и Унгария са отправили ултиматуми до същия тоя Юнкер и че докато си играем на глобализъм и отвореност, ЕС е пред разпад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ст. Либертов

    05 Юни 2017 13:18ч.

    Общи лафове и неискрена загриженост. Истинската грижа на т.нар. управляващ е да създава условия за развитие на икономиката и с конкретни решения да ускорява развитието й, а оттам и да осигурява доходи на хората, с които те могат да съществуват нормално и цивилизовано. Милиони млади хора избягаха от страната и вече половин България я няма. А тези "хубавци" продължават да ни заглавичкват с имагинерната пушилка на общите лафове за сигурност, европейски ценности и прочие. В Полша и Унгария доходите са няколко пъти по-високи от българските, емиграцията е десет пъти по-ниска, политиката им е националноотговорна и в главите им има ум, а не семки от зеленчуци. И понеже темата за тероризма е актуална, трябва да се зададе въпроса: Има ли по-голям тероризъм от това да обречеш народа си на смърт, поради недоимък, поради липса на лечение, поради психически терор и този народ за по-малко от тридесет години да се смали с цели 4 милиона?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи