Станишев: Да не се връщаме към Студената война, а да търсим диалог с Русия

Станишев: Да не се връщаме към Студената война, а да търсим диалог с Русия
Европейският съюз трябва да търси диалог с Русия и социалистите трябва да са водещи в този процес. Езикът на Студената война не решава проблемите, а ги задълбочава. Това каза президентът на ПЕС и евродепутат от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Сергей Станишев в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

 

Защо е нужен диалогът с Русия

 

На коментар на водещия, че Станишев бил подкрепил резолюция срещу Русия, президентът на ПЕС нарече това фалшива новина. Напротив, изтъкна Станишев, гласуването на резолюция след резолюция срещу Москва не работи, задълбочава проблемите, а не ги решава. Трябва да се води диалог, отбеляза председателят на ПЕС и припомни, че канцлерът на Германия и лидер на социалдемократите Вили Бранд е започнал своята прочута Източна политика в разгара на Студената война - през 1969 г., година след събитията в Чехословакия.

 

Станишев каза още, че и той, и останалите български социалисти евродепутати не подкрепят санкциите срещу Русия.

 

Миналата година групата на социалистите в Европейския парламент е била инициатор на искане за възстановяване на диалога между Европейския парламент и руския парламент, припомни Станишев и отбеляза, че това не е станало заради съпротивата на ЕНП. "Глупаво е да не си говориш. Дори по време на Студената война имаше Хелзинкски процес, говореха си държавните ръководители. И сега Меркел и Путин си говорят, Макрон и Путин си говорят, но лишават Европейския парламент да говори с руския", каза Станишев.

 

Пакетът "Мобилност": не всичко там е зле, но има и лобизъм

 

ЕК ще прави оценка на мобилния пакет и това е възможност, каза президентът на ПЕС. Станишев обърна внимание, че по този въпрос в България политически различия нямаме. "В миналия парламент всички български евродепутати работихме заедно срещу някои разпоредби от този пакет. Не можем да кажем, че всичко там е зле. Има чисто протекционистки текстове, например това, че камионите трябва да се връщат задължително празни в България на четири седмици", допълни още Станишев.

 

"Сега ЕК обяви, че ще прави нова оценка на това. Това е възможност да отстоим. Част от тези разпоредби са чисто лобистки и протекционистки спрямо България и с това не трябва да се примиряваме", допълни Станишев.

 

За силата на социалистите в Европа

 

Европейките избори бяха голям тест както в България, така и в целия ЕС. Искам да ви припомня, че ако върнем лентата една година назад прогнозите бяха стряскащи. Имаше прогнози за това, че социалистите ще бъдат трето или четвърто по големина семейство, че ще имаме общо в целия ЕС около стотина евродепутати, коментира Станишев.

 

Преодоляхме тези прогнози с много работа и с един много радикален манифест за промяна. В момента в ЕП без позицията на социалистите много трудно могат да се вземат решения. В ЕК за съжаление не се преборихме за председател на комисията, но съветът тръгна срещу демократичния принцип, каза Станишев.

 

"Имаше официални кандидати, те водеха състезанието и всички партии уверяваха, че един от двамата ще бъде. Нашият кандидат имаше много повече шансове в ЕП да получи подкрепа, но Съветът реши другояче и сега една от темите, която повдигаме е да има много по-ясни правила и гаранции, че гласът на хората ще бъде чут, а не че просто министър-председателите ще се съберат зад затворени врати, ще решават нещо против очакванията и волята на гражданите", отбеляза президентът на ПЕС.

 

В момента всяко политическо семейство води своя политика. Ние загубихме битката за най-важния пост, успяхме да устоим 9 комисари с много силни лични качества и с много важни портфейли, подчерта Станишев. Той открои икономическата, социалната, външните, вътрешните работи и новата зелена сделка, която по мнението му е много важна. "Това е стратегически проект на ЕС, но има много подводни камъни", предупреди Сергей Станишев. Според него като страна много добре трябва да се готвим, да намерим нашето място и да го отстоим.

 

"Ние спечелихме битките за политики. За първи път от 16 години председателят на ЕК пое много ясни конкретни ангажименти за европейския социален стълб, който ние отстоявахме да се превърне в план за действие", допълни Станишев. Според него това е успех, но социалистите няма безкритично да подкрепят комисията, а ще изискат работната й програма като правителство на ЕС.

 

БСП се герберизира

 

В момента виждаме един опит да се преформатира БСП политически, да остави някакви свои ясни принципи и да бъде по-скоро популистка, аз дори говоря за герберизирането като поведение на БСП като послания, силоварски стил, коментира Станишев.

 

Председателят на партията се поставя над конгреса, над Национален съвет,той е всевластна фигура, това е част от герберизацията ако щете. Превръщането на БСП от демократична партия със спорове, но с механизми за корекции на лидера, в партия, където има един човек, една воля, един източник на власт, който налага на останалите своята воля, изтъкна президентът на европейските социалисти.

 

Източници: БНТ, dnes.dir.bg

 

 

 

 

Коментари

  • СерГейчо, я кажи как гласува по резолюцията,

    22 Дек 2019 13:15ч.

    която приравнява СССР с Третия райх? Или от херсонска гледна точка, това е съвсем друга работа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеалист

    22 Дек 2019 14:18ч.

    Може би вече е разбрал, че палачинката се обръща!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Два тъпи коментара

    22 Дек 2019 14:33ч.

    А ще има и още, от агитката на Корнела какво да чакаш

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с робите, така

    22 Дек 2019 15:32ч.

    Юда ? Разбира се, че не става дума за третиЯТ писал. Там положението е по-лошо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мнение

    22 Дек 2019 16:24ч.

    Тази мушмурок няма право да прави оценка на БСП и трябва да бъде изритан от нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Денев

    22 Дек 2019 17:00ч.

    Вредител на Бг и българите. Ако е сторил нещо добро като премиер, то е само в личен план и в полза на сорос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • силоварски стил

    22 Дек 2019 17:24ч.

    Какъв прекрасен български език! Дали в Херсон го е научил, или с майчиното мляко го е засукал? А като как да охарактеризираме заплахите на др. Станишев, че БСП ще бъде изключена от Социалистическия интернационал, ако не спре да се противопоставя на Истанбулската конвенция?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОКО

    22 Дек 2019 19:25ч.

    Станишев не спира да се излага, когато заговори за БСП и Нинова, но той има светъл пример пред себе си и когато се сгромоляса заедно с мераците си да оглави БСП, може спокойно да поиска от Георги Първанов и Румен Петков да го приемат за член на АБВ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помпео

    22 Дек 2019 20:34ч.

    От днес евреите по целия свят започват да празнуват Ханука - празника на неугасващата духовна светлина. С Ханука евреите почитат чудото на вярата и, подобно на Рождество Христово, празникът е семеен. По време на тържествата, които продължават 8 дни се изпълняват специални песни. Станишев поздравява сънародника со Саломон с песента: "БСП се ГЕРБ-еризира"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • trasporter

    22 Дек 2019 20:44ч.

    Станишев прекалява с критиките си към Нинова. Въобще в темата ИЗБОРИ не трябва да влиза. В ЕНП много по-въздържано се отнасят с Орбан, въпреки демонстративното му отклонение от "правата партийна линия".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пернишка поговорка: За кво се фанем - изсъне!

    22 Дек 2019 20:55ч.

    Така и Станишев - фана се за БСП - резуртатът е на лице. Добре, че Нинова ги реанимира малко. Сега се фана за ПЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ако поговорката е вярна

    23 Дек 2019 8:05ч.

    дай Боже първо да фане за герб и правителството, а после за пес и бяс, но тъжното е, че е тотално неспособен да направи нещо фанат или пуснат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това което имаме, не е ли онова в сравнение, с което...

    23 Дек 2019 10:31ч.

    ...Миков е титан?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...Миков е титан?!

    23 Дек 2019 14:28ч.

    Неадекватна оценка на окръжаващата действителност, нарича се шизофрения. Лекува се, но апчетата трябва да се гълтат редовно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    23 Дек 2019 15:01ч.

    Дааа, тъжно... Когато един народ допуска да го управляват мелези или направо хора с чуждо самосъзнание резултатът винаги е един и същ. Разруха. От всички най-влиятелни личности в управлението на страната и в политическият живот май само Жан Виденов и Корнелия Нинова са чисти българи! Нормално е такива хора да имат интереси и виждания които се разминават с тези на българският народ. Не е нормално че им позволяваме да са фактори в политиката и икономиката на държавата ни. Но кой истински българин милеещ за род Родина не беше наклеветен и низвергнат от чуждоземната клика овладяла всички ключови постове в страната? Като започнем от вече забравеният Илия Минев, спомним си за Милан Дренчев или големият демократ Петър Дертлиев и цяла плеяда други милеещи за народът си българи. Всички те бяха отстранени от политическият живот. Даде се поле за изява на шушумиги като Станишев и криминални престъпници като Борисов. Дали това е случайно?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи