От съвместното богослужение в Скопие© Српска православна црква
Сръбската православна църква обяви отделилата се от нея Македонска православна църква за автокефална (независима). Това се посочва от сръбския патриарх Порфирий по време на съвместната литургия на сръбската и македонската църква, цитиран от сръбски и македонски медии.
"Сега, братя и сестри, ви носим още една радост - Светият архиерейски събор на Сръбската православна църква единодушно в отговор на искането на Македонската православна църква - Охридска архиепископия я благославя", са думите на Порфирий.
Confirmed??”autocephaly” listen to the Serbian Patriarch just now https://t.co/axf1R33oHE pic.twitter.com/TUg7hzRxa2
— Srdjan Cvijic (@srdjancvijic) May 24, 2022
Това става седмица след като СПЦ се съгласи на автономията на МПЦ, 55 години след отделянето ѝ, и се върна към общение с нея, след като тя оставаше непризната. Това пораждаше въпроси в македонски медии дали "автономия" не е максимално широкият статут, с който СПЦ да трябва да се задоволи.
Дни по-рано Вселенският патриарх Вартоломей също призна църквата за канонична - но не и автокефална - докато течаха слабо отразявани преговори между сръбски и македонски духовници в Ниш. Тогава решението на Вартоломей бе, че по-нататъшният статут ще се урегулира в хода на сръбско-македонски преговори.
Прави впечатление, че СПЦ (в случая патриарх Порфирий) нарича МПЦ с цялото ѝ, избрано от нея име - Македонска православна църква - Охридска архиепископия - а не използва постановеното в указа на патриарх Вартоломей "Охридска архиепископия". Последното е замислено така, че да не съдържа думата "Македония", "македонски" и производни.
"След това ще бъдат известени всички поместни православни църкви по каноничния им ред, за да приемат и те автокефалния статус на МПЦ-ОА", продължи Порфирий.
Източници на "Дневник", включително съветник в една от православните патриаршии, изразиха по-рано този месец разбирането си, че Константинопол има предварителна информация за нагласите в СПЦ, иначе не би действал. Първоначалните реакции в македонските медии са за "историческо" решение, а архиепископ Стефан каза: "Чакахме 55 години, това е празних за всички християни в (Северна - бел. ред.) Македония."
Решението на СПЦ не означава автокефалност за целия православен свят от момента на обявяването: томосът трябва да дойде от Вселенската патриаршия, сама признала преди сто години сръбската, а преди 77 - и българската.
БПЦ, подобно на другите поместни църкви, също ще трябва да обсъди признаването на МПЦ-ОА.
Източник: dnevnik.bg