Сръбската църква призна македонската за автокефална

Сръбската църква призна македонската за автокефална

От съвместното богослужение в Скопие© Српска православна црква
 

Сръбската православна църква обяви отделилата се от нея Македонска православна църква за автокефална (независима). Това се посочва от сръбския патриарх Порфирий по време на съвместната литургия на сръбската и македонската църква, цитиран от сръбски и македонски медии.

"Сега, братя и сестри, ви носим още една радост - Светият архиерейски събор на Сръбската православна църква единодушно в отговор на искането на Македонската православна църква - Охридска архиепископия я благославя", са думите на Порфирий.

Това става седмица след като СПЦ се съгласи на автономията на МПЦ, 55 години след отделянето ѝ, и се върна към общение с нея, след като тя оставаше непризната. Това пораждаше въпроси в македонски медии дали "автономия" не е максимално широкият статут, с който СПЦ да трябва да се задоволи.

Дни по-рано Вселенският патриарх Вартоломей също призна църквата за канонична - но не и автокефална - докато течаха слабо отразявани преговори между сръбски и македонски духовници в Ниш. Тогава решението на Вартоломей бе, че по-нататъшният статут ще се урегулира в хода на сръбско-македонски преговори.

Прави впечатление, че СПЦ (в случая патриарх Порфирий) нарича МПЦ с цялото ѝ, избрано от нея име - Македонска православна църква - Охридска архиепископия - а не използва постановеното в указа на патриарх Вартоломей "Охридска архиепископия". Последното е замислено така, че да не съдържа думата "Македония", "македонски" и производни.

"След това ще бъдат известени всички поместни православни църкви по каноничния им ред, за да приемат и те автокефалния статус на МПЦ-ОА", продължи Порфирий.


Източници на "Дневник", включително съветник в една от православните патриаршии, изразиха по-рано този месец разбирането си, че Константинопол има предварителна информация за нагласите в СПЦ, иначе не би действал. Първоначалните реакции в македонските медии са за "историческо" решение, а архиепископ Стефан каза: "Чакахме 55 години, това е празних за всички християни в (Северна - бел. ред.) Македония."
Решението на СПЦ не означава автокефалност за целия православен свят от момента на обявяването: томосът трябва да дойде от Вселенската патриаршия, сама признала преди сто години сръбската, а преди 77 - и българската.

БПЦ, подобно на другите поместни църкви, също ще трябва да обсъди признаването на МПЦ-ОА.

 

Източник: dnevnik.bg

 

 

 

Коментари

  • Наблюдател

    24 Май 2022 14:36ч.

    България бе първа да признае Македония, дори й подари танкове. След като я признава, трябва да признае всичко което сега е в СМ, но българската патриаршия не го прави. Сърбите отново набраха точки, а българите отново станаха лоши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо

    24 Май 2022 15:03ч.

    Православната църква в България няма отношение към разкола в Сърбия...нещата са много по-сложни от обикновеното политиканстване по въпроса

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    24 Май 2022 20:30ч.

    България я призна малко щото играеше теле пред майка си, некои "дипломати" като кацнаха обратно в София гледаха наакано, щото немската/хамериканската директиви бехе сменени, преди малоумното ни псевдо-външно министерство беше разбрало ближейки новият исторически ГЪЗ до Краят на Историята, палячпвци НЕ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    24 Май 2022 20:36ч.

    втора серия беше бг външен министър на Голандските Възвишения... благодаря на ХУИ от айви лийг, всичкото харвард, кеймбридж и прочие, оказва се МГМО е Класа, която ая измет няма да постигнат никога, но пък и предатели горбита имахме пвече от достатъчно, как само обърнаха палачинката, за сметк на

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    24 Май 2022 20:36ч.

    мат'ряла разбира се/както в цие, както и руснаците са за таковане де, оставиха си само Беларус, вече въпреки метриката и разбирането им, че сме роби - ние сме им сме виновни, явно, се отървават от цялата Стара система, да мрем, ама кой ще им е союзник тогава, след като ги на*баха с осрайна?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    24 Май 2022 20:36ч.

    нещо им куца и на тях стратегито, даже и тейктикса...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • bodar4uk

    24 Май 2022 15:20ч.

    Българската патриаршия съществува от 927 г. и е призната от византийската още тогава, пък вие какви си ги бъркате и стъкмисвате, историата казва друго !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов

    24 Май 2022 15:45ч.

    Поставянето на турския офицер и американски агент за вселенски патриарх дава плодове по целия православен свят.А нашата църква мълчи - тя си знае защо - може би защото веднага ще я обвинят в най-големия грях в съвременния свят:връзки с Москва!А колкото до сръбската,днес подкрепя,утре я прибира под братското си и грижовно крило.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кефалотири

    24 Май 2022 22:28ч.

    Сръбската църква призна македонската за нефелна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • британците вече са на Балканите

    25 Май 2022 9:57ч.

    Нито Русия , нито краварите вече имат думата. Подходът на британците е разпознаваем - вариант на разделяй с чужди ръце и владей скрито.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи