Сорос, който е председател на фондация "Отворено общество", обяви решението си днес, след първата по рода си среща на ООН за мигрантите и бежанците и преди председателствана от президента Барак Обама среща, на която ще се търсят конкретни ангажименти за подпомагане на 65.3 милиона хора в света, принудени да напуснат домовете си.
"Целта ни е да ангажираме частния сектор в обществено полезни дейности", заяви милиардерът. "Очаква се тези инвестиции да са успешни. Основната ни цел обаче е създаването на продукти и услуги, които наистина ще са полезни за мигрантите и приемните страни", обясни той.
Сорос изрази надежда, че инициативата му "ще вдъхнови други инвеститори да се включат в тази мисия".
Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди заяви, че инвестициите "ще помогнат на бежанците да добият самостоятелност".
Освен това в изявление Белият дом съобщи, че над 50 американски компании са обещали 650 милиона долара в помощ на бежанците по света. Сред тях са "Фейсбук", "Туитър", "Джонсън и Джонсън", "Мастъркард" и др.
Президентът Барак Обама е подложен на критики, че не прави достатъчно в помощ на хората, бягащи от страните си заради войни или по други причини. Той организира в Ню Йорк среща на високо равнище с лидерите на Йордания, Мексико, Швеция, Германия, Канада, Етиопия и генералния секретар на ООН Бан Ки Мун. Очаква се страните участници да обявят дарения, съответстващи на целта на Съединените щати за увеличаване на хуманитарната помощ с 3 милиарда долара, удвояване на броя на разселените хора и осигуряване на достъп до образование и работни места, съобщи постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър.
Над 65 милиона души по света са напуснали домовете си заради въоръжени конфликти и преследвания или в търсене на по-добър живот.