Снимка: legalworld.bg, архив
Соня Найденова каза, че мотивите за смяната й от поста представляващ ВСС могат да кажат само 12-те членове на Съвета, които са направили това изненадващо предложение.
„В израз на откритост е хубаво тези 12 предложители да публикуват своите предложения с мотивите, за да може всеки да ги прочете и да направи своите заключения”, каза тя в предаването. Найденова посочи, че е разбрала мотивите за отстраняването си по време на вчерашното заседание на ВСС. По думите й, те се свеждат до това, че конституционните промени ангажират ВСС да реализира съдебната реформа и това налага смяната на представляващия член.
„По-важното от това, което се случи през вчерашния ден, е да си направим изводи. Каква би могла да бъде другата причина освен истинският мотив”, каза тя. В отговор на въпрос какъв е истинският мотив за нейното отстраняване Найденова каза: „Хубаво е да знаем какво прави представляващият, защото той има задължения извън тези на член на ВСС. Представляващият ВСС при отсъствие на министъра на правосъдието води заседанията, одобрява дневния ред, подписва стенографския протокол с всички взети решения и направени изказвания. Наред с това той изпълнява всички функции, които има един ръководител на организация, без представляващият да е ръководител. Той е със статут пръв между равни. Не може по никакъв начин със своите действия да накърнява правата на членовете на ВСС, но освен всички допълнителни административни функции представлява институцията в контакти с други институции”, поясни Найденова.
По думите й случилото се вчера е показателно. „Ден преди това, размишлявайки върху случката с есемеса, изразих мнение, че той може би представлява механизъм на начин на взимане на решения във ВСС. Това, което се случи вчера, в някаква степен потвърди тези мои размисли”, заяви тя. Според Найденова по начина, по който е взето вчерашното решение, е бил осветлен по-различен механизъм на взимане на решение - да се внесе и формално да се гласува. Според нея има разделение във ВСС.
„Мисля, че тази разделителна линия е явна и тя идва от това кой какви ценности защитава, каква мярка за ценност има и кой какво разбиране за законосъбразоност и правилност във вземането на решение”, подчерта Соня Найденова. Тя добави, че все още не е ясно кой е изпратил есемеса до премиера Бойко Борисов. Найденова припомни, че десет от членовете на ВСС са отправили официално искане до главния секретар на Съвета да изиска справка от мобилния оператор, който има договор със ВСС.
„Ще остана член на ВСС, защото съм поела ангажимент да кажа това, което мисля”, заяви Соня Найденова.
„Скандала с есемеса мога да го окачествя като част от поредица от действия, които целят да компрометират ВСС, и то в навечерието на публикуване на доклада на Европейската комисия, за да може ВСС да е институцията, която да понесе най-много критики, за да могат да се замъглят критиките към другите институции”, подчерта тя.