Швейцария се отказва от ядрената енергетика

Швейцария се отказва от ядрената енергетика
58% са гласували с "да" на референдума. Окончателните резултати се очакват в късния следобед, но поддръжниците на реформата вече ликуват

 

Швейцарците подкрепиха постепенния отказ от ядрената енергетика на провелия се днес референдум. Според първите данни на института gfs.bern след затварянето на секциите с "да" са гласували 58% от гражданите, съобщава Канал 3.

 

Окончателните резултати се очакват в късния следобед, но поддръжниците на реформата вече ликуват.

 

"Това е исторически ден за страната", каза "зеленият" депутат Адел Торенс Гумаз пред RTS. "Швейцария най-накрая ще влезе в 21-ви век, когато става дума за енергия", добави той.

 

Скоро след трагедията в японската ядрена централа "Фукушима" през март 2011 г., правителството реши да закрие атомните си централи. Новата енергийна стратегия е в процес на разработка.

 

Целта вече е да се увеличи зависимостта от хидравличната енергия, както и от възобновяеми източници - слънчева, вятърна, геотермална и енергия от биомаса.

 

Правителствената енергийна стратегия за 2050 г. иска да изведе от експлоатация петте стари реактора, които днес произвеждат около 1/3 от електроенергията на страната, тъй като те достигат края на безопасното им експлоатационно време. Но тъй като всички швейцарски ядрени централи имат отворени лицензи за експлоатация, няма ясна крайна дата, която да определи кога трябва да бъдат затворени.

 

Миналия ноември швейцарските гласоподаватели отхвърлиха призива за ускоряване на премахването на инсталациите, които искаха да ограничат експлоатационния живот до 45 години, в ход, който щеше да принуди три от петте реактора да приключат тази година. 

 
 

Коментари

  • Бравоооооо...........

    21 Май 2017 17:47ч.

    Така се прави! Ще има увеличение на раждаемостта. На свещи е романтично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Муйо

    21 Май 2017 18:43ч.

    Па като стане ясно, че от фотоволтаици и вятърни мелници електроенергия за промишлени нужди не става, изборът е богат - кюмур, мазут, природен газ... Опа, тва последното да не се чете, че мирише на енергийна зависимост от Путин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Adolf

    21 Май 2017 21:26ч.

    Ами,щели да внасят еленергия от Франция и Германия.Те да му мислят как ще я произведат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • инфо

    21 Май 2017 23:31ч.

    Браво-браво! След Фукушима Германия затвори 7 централи и като закъса за ток, си внесе от Франция и Чехия. Забележете - пак от АЕЦ-ове...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи