Северозападна България остава само с една болница, пръсната в три града

Северозападна България остава само с една болница, пръсната в три града
Заради липсата на лекари и достатъчно население процесът по замиране на отделения и цели болници в по-отдалечените и бедни региони става все по-драстичен. Той вероятно ще доведе до това целият северозападен регион да ползва общи болници, а не всяка област - своя, с максимален брой отделения. Това означава, че Видин, Враца и Монтана може да имат общо отделение по педиатрия в единия от градовете, по хемодиализа - в другия и т.н.

 

Трябва да се премине към комплексно разглеждане на медицинското обслужване на територията на целия северозападен регион, а не на ниво отделни области, сподели здравният министър Кирил Ананиев след среща с директорите на областните болници във Видин, Монтана и Враца.  "Това, което искаме да направим, е да подобрим обслужването на населението. Тези отделения и клиники, които са добри в дадената област, ще останат да работят, а тези, които са доказани, че са по-добри в другата област, там ще концентрираме нашите усилия като капацитет. Независимо от това дали говорим за Видин или Враца, това е един регион, в който хората трябва да получат най-доброто обслужване. Тях ги интересува да бъдат здрави и добре лекувани, а не дали това ще се случи в структурата, наречена МБАЛ-Враца или МБАЛ-Монтана. Най-важното, което трябва да знаят, е, че по този начин ще бъде гарантирано комплексно обслужване на населението“, обясни здравният министър.

 

„Всички на срещата бяхме единни, че обстоятелствата изискват кардинално решение, защото в противен случай болниците ще изпаднат в тежко финансово и икономическо състояние. Още следващата седмица ще направим първата среща, на която да обсъдим преструктурирането на тези три лечебни заведения. Няма време за отлагане“, беше категоричен Ананиев. Той допълни, че е получил подкрепата и на тримата директори за идеята.

 

Ананиев обясни, че това е и причината за ниските заплати на медицинските сестри, особено във Враца и Видин. "Пари за ръст на възнагражденията има, въпросът е, че те трябва да се изработят", каза Ананиев. "При демографския срив в двете области, следван от кадровия проблем и дълговете на лечебните заведения, това е трудно", поясни министърът.

 

Идеята предизвика реакцията на БСП, чиито представители поискаха Ананиев да обясни в парламента как ще обезпечи медицинската помощ на хората от Северозападна България. От левицата смятат, че така се нарушават поне два принципа. „На първо място това е конституционното право на всеки български гражданин да получи своевременна медицинска помощ, защото ако неврологичното отделение във Видин не е с добри финансови резултати и бъде закрито, пациентите от Брегово трябва да получат медицинска помощ в неврологичното отделение в областната болница във Враца. Това са над 150 километра, при ясно какво състояние на пътищата. На второ място областните болници в България са гръбнакът на българското здравеопазване, те са една система и са многопрофилни - не може да закриеш едно отделение, защото нарушаваш нормалния ритъм на получаване на медицинска помощ и консултации в другите отделения“, гласи декларация на БСП.

 

ДИРЕКТНА ОПАСНОСТ

 

От 1 юли инфекциозното отделение в областната болница в Кюстендил се закрива, цитира "Дарик" общинския съветник в града Огнян Атанасов. Причината е, че специалистът, който е работил там, се премества на работа във ВМА. "В момента отделението е пълно с деца, болни от морбили. Имаме квартал с 11 000 - 12 000 души, което е предпоставка това отделение да се пълни постоянно”, заяви Атанасов. Заради липса на специалист беше затворено АГ отделението в Ямбол, но скоро то отново ще отвори, тъй като болницата там е договорила да бъдат командировани лекари от Университетската болница в Стара Загора.

 

Източник: "Сега"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Мери

    28 Юни 2019 8:48ч.

    Това правителство и това НС не се ли срамуват поне малко от жестоката разсипия, на която подложиха родната си държава! Поне малко човещина няма ли да проблесне в сатанинските им мозъци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • С камъни и тояги ли да се разправим с поредния “елит на нацията”,

    28 Юни 2019 9:02ч.

    или като начало да спрем вкупе да си плащаме здравните осигурителни вноски?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • български лекар от 1975

    28 Юни 2019 9:07ч.

    Никакво комплексно обслужване не може да гарантира такава организационна структура..прах в очите на обществото...фактически процесът на ликвидация на нормалното здравно обслужване за цялата страна в момента е най-напреднал в Северозападна България...жалко за хората...жалко и за медиците...нека се готвят следващите покрайнини на България...накрая ще останат болниците-мастодонти в основните големи градове...и разбира се постоянно печелившите частни болници...и прогресивно намаляващото население...малтусианство в действие....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    28 Юни 2019 9:30ч.

    И при фашизма, и при комунизма на българина не са закривани болници, само демокрацията закрива болници и училища. даже през оскъдните години на ВСВ. Изводът - демокрацията е най-вредната форма на управление!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • шишков

    28 Юни 2019 9:39ч.

    а превантивно хуманно евтаназиране на българското население кога бихме могли да очакваме ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    28 Юни 2019 10:02ч.

    Накрая ще остане 1 град-държава!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След хуманните бомбардировки на Белград

    28 Юни 2019 10:04ч.

    Нима са останали хора за лекуване. То затова няма никакви протести против последствията от тези бомбардировки с обогатен уран. Другите са далеч и всички си траят! Трайко му е майката и педераски маршове - все напред и все нагоре...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    28 Юни 2019 10:17ч.

    По официални данни населението на областите Видин, Монтана и Враца е 376 хиляди т.е. колкото Пловдив или Варна. А някой може ли да си представи тези градове да останат с една болница? Очевидно е вече, че се води геноцидна политика в името на едно крадливо правителство, което всяка година отчита милиарди излишък, а закрива болници защото нямало пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какво разбира счетоводителят от медицина?

    28 Юни 2019 10:20ч.

    Съсипаха го това здравеопазване! Тотално го съсипаха! Хайде на сергията за изтребители, а хората в северозапада кучета ги яли! Това е ГЕНОЦИД!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    28 Юни 2019 10:24ч.

    За здравеопазване пари нема, за крадене има милиарди!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    28 Юни 2019 10:32ч.

    И как така, като нямало население и трябвало да се закриват обществени болници в Северозапада, честни частници строят частни болници?! На загуба ли ги правят, или министъра им разчиства пазара, че да им се отвори възможност за договори със Здравната каса?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    28 Юни 2019 10:38ч.

    Синът на здравния министър Кирил Ананиев – Радослав, работи в “Аджибадем Сити Клиник” и взима 25 хил. лв. заплата на месец. Ако предположим че Аджъбадем - Ситиклиник ще поеме бизнеса на закритите в Северозапада болници, то това ще е чиста случайност ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БРАВО

    28 Юни 2019 11:37ч.

    Бедните да измират по-бързо, това е икономически правилното решение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мнение

    28 Юни 2019 12:02ч.

    Прехваленият предишен финансист се оказа пърлен некадърник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И какво точно работи синът на

    28 Юни 2019 12:10ч.

    Ананиев за сумата от 25000 лв месечно в ,, Аджибадем Сити Клиник"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи