Съвместната декларация включва също обещания за съкращаване на въоръженията, прекратяване на "враждебните действия", превръщането в "зона на мира" на силно укрепената граница между Севера и Юга и за стремеж към многостранни разговори с други страни, сред които Съединените щати.
Лидерите на двете Кореи се договориха да работят за подписването на траен мирен договор, с който формално да се сложи край на Корейската война. Срокът, който си поставиха севернокорейският лидер Ким Чен Ун и южнокорейският президент Мун Дже Ин, е до края на годината. Северът и Югът технически продължават са във война, тъй като не подписаха договор след края на конфликта през 1953 г.
Срещата между лидерите на Северна Корея Ким Чен-ун и на Южна Корея Мун Дже-ин е определяна като историческа.
Рано тази сутрин Ким Чен-ун пресече демаркационната линия, разделяща полуострова, и така стана първият севернокорейски лидер, който посещава Южна Корея след края на корейската война през 1953-а година.
Като символичен жест за затоплянето на отношенията двамата лидери си стиснаха ръцете на граничната линия.
Решенията, обявени на историческата среща на върха (първата за двете Кореи, проведена от южната страна на границата), идват само месеци след като напрежението на полуострова се повиши заради нови ядрени и ракетни тестове на режима на Ким Чен Ун, който отправи заплахи и към Съединените щати. Независимо от това в края на миналата седмица Ким обяви, че слага край на тестовете. Южна Корея също направи отстъпки, като се оказа да разпространява пропаганда по общата граница.
Обещанията идват на фона на очакваната този месец среща между Ким и американския президент Доналд Тръмп, датата на която все още не е потвърдена. Те бяха предшествани - при официалното посрещане на Ким - от обявената "нова история на мира" за която лидерът заговори 11 години след последната среща на подобно ниво между Севера и Юга.