Цветомир Найденов и брат му Боян Найденов (той също попадна в списъка, където е и баща им Стефан Найденов) твърдят, че са прекратили всякаква свързаност с разследвания бизнесмен Васил Божков, когото САЩ санкционираха за корупция по глобалния закон "Магнитски".
В акта си, с който вади Цветомир Найденов от списъка, съда приема, че той е представил доказателства и аргументи, от които се установява, че е прекратил всякакви отношения с лица, които попадат в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерство на финансите на САЩ - в неговия случай с Васил Божков.
"Прекратяването на свързаността се вижда и в Търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията. Освен това е представено писмено доказателство, изходящо от Министерство на вътрешните работи – писмо от дирекция „Правно-нормативна дейност“ на МВР № 81210011258 от 23.07.2021 г., ведно с приложена към него справка с рег. № 3286р-30640 от 06.07.2021 г. по описа на Главна дирекция „Национална полиция“, от които се установява, че не е налице свързаност между жалбоподателя и дружества, включени в разширения списък", пише в съдебният акт.
Според върховните съдии прекратяването на свързаността е основание за изключване на жалбоподателя от списъка. "Това е достатъчно, за да се приеме, че фактическите действия по поддържане на данните на Ц. Найденов в Списък на физическите лица, асоциирани лица по смисъла на т. 1, буква б) от Решение № 441 от 04 юни 2021 г. на Министерски съвет на Република България, поддържан на интернет страниците на Министерство на финансите и на интернет страницата на Национална агенция за приходите, са неоснователни", смятат магистратите.
Пред съда Министество на финансите е аргументирало създаването на списъка и включването на лицата в него и като "защита на националната сигурност и обществен интерес". ВАС обаче отхвърля и това с мотивите, че по конституция действията в защита на националната сигурност и обществен интерес се извършват от Министерски съвет, а не от членовете на Постоянната работна група, МФ, НАП, ДАНС или МВР.
"Законът за мерките срещу изпиране на пари също не дава основание за поддържане на данните на жалбоподателя в Списъка, тъй като същият не предвижда правомощия на Постоянната работна група, МФ, НАП, ДАНС или МВР за поддържане на списък с лица, които попадат или потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на Съединените американски щати", аргументират се върховните съдии.