Решението на Тръмп предизвика бурни реакции между американските граждани, както и остри критики от неговите колеги, съобщи БНТ.
"Бях избран да представлявам гражданите на Питсбърг, а не на Париж", заяви Доналд Тръмп, който обоснова решението си с желанието да защити работните места на американците срещу едно "много несправедливо" към САЩ споразумение.
По думите му то ще коства на страната близо 3 млн. работни места и 3 трилиона долара загуби в брутния вътрешен продукт.
Според американския президент главната цел на споразумението не е борба с климатичните промени, а това други страни да получат икономически преимущества пред страната му.
"Съединените щати ще се оттеглят от Парижкото споразумение за климата. Но ще започнем преговори за влизане в ново споразумение, независимо дали ще се нарича Парижко, или по друг начин, стига то да е честно към бизнеса на САЩ, работещите и населението. Ще се опитаме да постигнем такова споразумение и ако успеем ще е страхотно", заяви още американският президент.
Съгласно международната спогодба, в която участват 195 държави, САЩ трябваше до 2025 г. да намалят емисиите си на въглероден диоксид с 26 до 28 процента спрямо нивата от 2005 г. и да увеличат финансирането на фонда "Зелен климат" за подпомагане на развиващите се страни да се борят с климатичните промени. САЩ са вторият по големина замърсител след Китай и произвеждат 15 на сто от емисиите на парникови газове в света.
Реакциите на западните страни не закъсняха. Въпреки че изразиха съжаление заради оттеглянето на САЩ от пакта, Италия, Франция и Германия отговориха решително, че той не подлежи на промяна.
В Париж, кметството на града остана осветено в зелено цяла нощ, в знак на протест срещу спорното решение. Думите на Тръмп бяха порицани още от Белгия, Дания, Холандия, Канада, Бразилия и други западни страни.
Съединените щати също не останаха безмълвни. Фронт срещу решението на президента сформираха губернаторите демократи на щатите Ню Йорк, Калифорния и Вашингтон.
Кметът на Питсбърг заяви, че неговият град ще спазва ръководните принципи на Парижкото споразумение за климата за доброто на американския народ, икономика и бъдеще.