Самолет се разби в Казахстан, най-малко 15 са загиналите

Самолет се разби в Казахстан, най-малко 15 са загиналите
Самолет със 100 души на борда се е разбил малко след излитането си в петък сутринта от Алмати, Казахстан, като загиналите са най-малко 15 души, съобщиха властите в централноазиатската страна. На борда е имало 95 пътници и петима членове на екипажа, предаде АФП. Засега няма данни за пострадали българи. При необходимост българските граждани могат да се свържат с посолството ни в Казахстан на телефони +7 7172 90 15 15 и +7 701 304 24 77.

Снимка: ТАСС

 

Самолетът Fokker-100 на местната нискотарифна авиокомпания Bek Air е паднал в 07:22 часа местно време след излитането си от Алмати в посока столицата Нурсултан.

Правителството на бившата съветска република в Централна Азия съобщи, че самолетът Bek Air е "загубил височина на излитане и се е ударил в бетонна стена".

 

 

Снимка: АФП

 

Според Тлеухан Абилдаев, началник на отдела за обществено здраве в Алмати, най-населения град в страната, 66 души са ранени, 50 от които са настанени в болница, 14 са загинали при катастрофата, а едно момиче е починало от ранитеси в болницата.

Дванадесет души са в "изключително сериозно" състояние според същия източник. Сред ранените има девет деца с множество травми.

Летището в Алмати публикува списък с имената на около 60 оцелели на страницата си във Фейсбук и посочва, че продължава да работи нормално.

Започнало е разследване за „нарушение на правилата за безопасност и експлоатация на средства за въздушен транспорт“, посочиха от вътрешното министерство на Казахстан.

Засега няма данни за пострадали българи при самолетната катастрофа. Българското посолство в Казахстан е в постоянен контакт с местните власти и в готовност да окаже съдействие при необходимост, съобщи БНТ.

 

 

 

 

Коментари

  • Бог да прости жертвите

    27 Дек 2019 10:59ч.

    на пазарната икономика! Самолет на 22 години, купен на вехто, с ТО на юнашко доверие...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По времето на плановата икономика

    27 Дек 2019 18:41ч.

    такива новини ги спестяваха на трудещите се. Ако си спомняте Чернобил, първата седмица говореха за клевети на Запада. А тези неща се случват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    27 Дек 2019 19:28ч.

    Момичета и/или момчета, писали преди мен, някой от Вас кацал ли е или е излитал от летището на старата столица на Казахстан ? Имам доста тревожни спомени от начина на кацане и излитане там от преди повече от 30години. Добре е че колегите Ви по начин на мислене от т.н. четвърта власт, вече поне не пишат край Казахстан, а в Казахстан . Там е доста сложно и кацането и излитането всеки път, заради посоките на пистите и климатичните-метереологичните условия. Предполага се, че след като вече не е столица, не е оборудвано летището с необходимото, като до скоро бе ше и в това в София. Но разбирам Ви, има притчи за подобно поведение и изразено мнение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По времето на плановата икономика на 27.12.2019 в 18:41

    27 Дек 2019 20:08ч.

    Примерът с Чернобил е неудачен. Малко разяснения за умните и красивите: едновременно със самолета се произвеждат и резервните части за техническото му обслужване в продължение на пет години. Резервните части за пълно ТО се произвеждат отделно, защото това ТО зависи от нальота. Последният самолет Фокер-100 е произведен през 1996 година, на следващата година фирмата фалира. Мога да си представя Фокер-100 със сертификат за летателна годност, надлежно издаден през 2006 година - това е в рамките на нормалното, ако ТО се върши в технически център на Луфтханза, Ер Франс и дръ такива. Не мога да си представя Фокер-100 със сертификат за летателна годност, надлежно издаден през 2019 година - производството на резервни части е спряло преди тринайсет години. Чернобил се случи поради човешка глупост - дай да изтеглим кадмиевите пръти и да видим какво ще стане, докато тая катастрофа се е случила поради човешка алчност - бе щом частта не се е счупила, кво има да я подменяме. Та тъй.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алчност ли? Излязло им е през носа.

    27 Дек 2019 20:34ч.

    Друга е причината - разгилдяйство. На български - нехайство, но не съвсем. “Чрез автопробега да ударим по лошите пътища и нехайството” - Златният телец. Пък що се отнася до Чернобил, странно как не си разбрал. Ставаше дума за това, че се опитаха да го скрият в началото, а не каква е причината. Причината е такава, факт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • разгильдяйство на български означава небрежност,

    27 Дек 2019 22:14ч.

    тоест неполагане на грижата на добър стопанин, без намерение да се вреди. В случая собствениците на тая бюджетна авиокомпания няма как да не са били наясно, че придобиват самолет, спрян от производство, който след десет години вече не подлежи на поддръжка, защото фирмата-производител е фалирала. Тука вече излизаме от гражданското право и влизаме в наказателното - става въпрос за непредпазливост, тоест собствениците са предвиждали настъпването на вредни последици за безопасността на полетите, но са мислили да ги предотвратят. Как - един Господ знае. Ние например се канехме да си ремонтираме МиГ-овете в нелицензирани заводи - кое в Грузия, кое в Полша. Алчността на собствениците е надделяла над страха от наказание, а алчността е основния двигател на пазарната икономика. Което нещо май не ти отърва, затова те избива на Чернобил и планова икономика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тее казахстан са посткомунистическа азиатска сатрапия,

    28 Дек 2019 7:20ч.

    така че Бялото слънце над пустинята е било експлозията от разбилия се самолет

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре е да се разбере най-сетне, че антипазарна икономика има само в Северна Корея

    28 Дек 2019 8:23ч.

    Навсякъде другаде, от Владивосток до Ванкувър икономиката е пазарна. Та нека не си изнасяме политически лекции, все едно живеем в епохата на Вълко Червенков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добре е да се разбере най-сетне,

    28 Дек 2019 10:35ч.

    че пазарна икономика per se няма: http://glasove.com/categories/novini/news/sasht-obyaviha-usloviyata-pri-koito-izpylnitelite-na-severen-potok-2-nyama-da-bydat-sankcionirani. Има икономически интереси, които се реализират по най-различни, но винаги демократични начини - с нахлуване на сухопътни войски, като в Афганистан; с бомбардировки, като в Либия; с терористични формирования, като в Сирия; със санкции, като тези срещу Русия; с подкуп, какъвто е случая с придобиването и сертифицирането на таралясника Фокер-100. Искрено ваш, Вълко Червенков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    28 Дек 2019 10:52ч.

    Само дни преди това казахстанска авиокомпания си позволи неин самолет да прелети над Крим, спестявайки си такси полет над украинското въздушно пространство. Това беше нещо като двоен удар по реномето и репутацията на уркаинската страна. Обяснимо защо такова действие адски много обиди Уркайна и най-вече нейните х-ски ментори. Останалото е причинност, която не напуска нечия двусмислена интерпретация на събитието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10, едва ли.

    28 Дек 2019 12:23ч.

    Да беше американски пудел, внезапно кривнал от правия път, дето трябва да му се покаже кой кара влака - разбирам. Само че Казахстан никога не е бил американски пудел и изобщо не му пука за мнението на световната демократическа общност. А Фокер-100 си е предстояща катастрофа, както и да го погледнеш. Не че е лош самолет, просто физически е остарял. Предполагам, че няма да се качиш на такси Лада 1300.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с робите, така

    28 Дек 2019 14:33ч.

    Много мъка тук, дано се радвате в боковия котел, дето не се пази! Българофоби от всякакви..... фили!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи