Само 1 световен рекорд заради плитък басейн и бавна вода в Париж. Размерът на бедствието е значителен

Само 1 световен рекорд заради плитък басейн и бавна вода в Париж. Размерът на бедствието е значителен

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Плувците на олимпиадата в Париж се оплакват от бавна вода. Размерът на бедствието е наистина значителен. Световни рекорди не са поставяни в историята само на три олимпиади - Атина 1896, Париж 1900 и Сент Луис 1904, като за последната причината е, че се е плувало в ярдов.

Настоящите игри избегнаха тази съдба благодарение на китаеца Пан Жанле, който вчера счупи рекорда си на планетата в кралската дисциплина 100 м кроул. 

От Лондон 1908 има рекорди на всички игри. Най-малко са в Берлин 1936, Лондон 1948 и Хелзинки 1952 - по един. Но и при 4 пъти по-малко дисциплини. В модерните времена най-малко са в Мексико 1968 и Атланта 1996 -по 4.

Иначе в Париж Ариарне Титмус спечели коронната си дисциплина 400 метра кроул, но на 2 секунди от световния си рекорд. Николо Маритненги спечели 100 метра бруст с по-лошо постижение от победителя в Атина преди 20 години. Италианецът плува за 59,02 сек, а Адам Пити в Токио даде 57,37 сек. Румънецът Давид Попович пък спечели 200 метра кроул с 1:44,72 мин, което нямаше да му даде първо място в Сидни преди 24 години.

Най-голямата причина е в конструкцията на басейна. Той е дълбок 2,15 метра. Това едва покрива минималния стандарт на световната федерация, която изисква нормална дълбочина от 2,50 метра. Всички съвременни басейни са дълбоки 3 метра.

Басейнът в “Пари Ла Дефанс арена” е построен върху стадион за ръгби. При движението си плувците правят постоянно вълни, които се отразяват от дъното. Те се връщат обратно към тях и в плитка вода отразените са доста по-силни. Това повишава турбулентността и най-много влияе при обръщанията, защото там са най-мощните вълни. В такава ситуация е най-важното да стартираш първи, защото вече правиш вълни на съперниците си.

И тук идва и един психологически момент. На състезателите им се струва, че плуват бързо, но не е така.

В Париж има нормален басейн с 3 метра дълбочина - Paris Aquatic Centre, но там са синхронистите и ватерполистите. Причината е, че събира едва 5000 зрители, а този на стадиона за ръгби - 15 000.

Друга причина за бавната вода, е че се използва йонизация за почистване, а не хлориране. Заради това тя става по-мека и скоростта се намалява.

Доста интересно за зрителите е, че някои плувци са със зимни якета и дори ръкавици преди старта. Това се прави, за да се вдигне изкуствено температурата на тялото, което му помага при плуването и не се охлажда толкова във водата.

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • >>>

    01 Авг 2024 16:26ч.

    Има ли изобщо нещо на тази олимпиада, което да е наред? Грандиозен провал и пълно унижение на спортистите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    01 Авг 2024 19:47ч.

    Чакай малко,още не са направили сметката "разходи-приходи".След това какво реване ще падне,чак тук ще се чуе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • полит- и спортнокоректно срещу Русия

    01 Авг 2024 17:14ч.

    Бързане има само за санкционните пакети, май.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи