ПП биха могли да наложат своя кандидат Андрей Гюров с "игри" с гласуването, но сериозен шанс има и Любомир Каримански
С трик на управляващите новият шеф на БНБ може да бъде избран с 61 депутата. Това е възможно, след като председателят на парламента Никола Минчев предложи ново тълкуване на правилника за това как се определя кворумът в парламента.
"От началото на Народното събрание сме запазили парламентарната практика от 46-ото Народно събрание по отношение на необходими гласове - при всяко гласуване да има 121 участващи, което не е нормативно закрепено, не се изисква задължително. Появиха се и проблеми с тази практика, която сме въвели, поради което ще се върнем към практиката, която е била прилагана до 44-ото Народно събрание, включително, а именно - за да бъде едно предложение прието, трябва да са гласували повече от половината от последно регистрираните или съобразно последната проверка на кворума", каза в началото на пленарното заседание Никола Минчев. С което обещанита на "Продължаваме промяната" за истинска промяна в работата на парламента отидоха в коша.
Рано сутринта, преди началото на заседанието, решението било одобрено от т.нар. председателски съвет, на който присъстват лидерите на парламентарни групи.
На практика се връща положението, съществувало до 44-ото Народно събрание. Според него, ако сутринта, при започването на работата на депутатите, е установен кворум от 121 депутати, след това, за да бъде приет закон, ще са необходими 50% плюс 1 от този кворум, т.е. 61 народни представители. Може да се проведе и междинна проверка на кворума, ако сутринта са се регистрирали всичките 240 депутати или близко до това число. Така с кворума на практика "се играе".
Досега съществуваше практика, въведена по предложение на Ива Митева от ИТН преди година - за всяко гласуване да са необходими поне 121 гласа. Според Александър Симов от БСП това изискване е създало редица пречки в работата на Народното събрание. Тома Биков от ГЕРБ пък даде пример - с отделянето на министерството на Лорер от икономическото, за което се наложило да има три гласувания.
Гласуването на нов управител на БНБ не бе включено в дневния ред на Народното събрание за тази седмица с надеждата, че управляващата коалиция може да стигне до издигането на само една кандидатура. Засега те са две - Андрей Гюров от ПП и Любомир Каримански от ИТН. Двамата бяха изслушани от бюджетната комисия на парламента м.с. Заседанието се ръководеше от зам.-председателя й проф. Румен Гечев от БСП. Заради съмненията в дипломата на Гюров, проф. Гечев отнесъл въпроса към атестационната комисия и не предал доклада за работата на комисията. Точно това наложило отлагането на заседанието на НС и избора на нов управител на БНБ.
Засега нито един от двамата претенденти няма мнозинство. Управляващата четворна коалиция разполага със 109 гласа, но те са разделени. БСП и ГЕРБ още нямат решение зад кого ще застанат.
Гласовете на ИТН, ГЕРБ и ДПС са 118 и биха могли да се консолидират зад кандидатурата на Каримански, твърдят запознати. Ако обаче ГЕРБ не гласуват, само ИТН и ДПС разполагат с 59 гласа. И за избора на Каримански ще трябва да се "помолят" за няколко гласа от "Възраждане".
Андрей Гюров е твърдо подкрепен от ПП, които имат 67 гласа и "играта с кворума" би могла да му помогне. "Демократична България" също обяви, че го подкрепя. Депутатите на десницата са 16.
Източник: epicenter.bg