Следвайте "Гласове" в Телеграм
Русия поиска Германия официално да признае блокадата на Ленинград и други престъпления на Третия райх като актове на геноцид срещу народите в СССР. Това пише руска информационна агенция ТАСС, която разполага с копие на официалната нота, отправена до Берлин.
"Руската страна отбелязва противоречивия характер на подхода на германската страна към въпроса за официалното признаване на престъпленията срещу човечеството, извършени от Германия в миналото, като актове на геноцид. След като призна нейните престъпления през епохата на колониализма като актове на геноцид, Германия все още не е направила това по отношение на блокадата на Ленинград и други престъпления срещу народите на СССР по време на Втората световна война. Руската страна настоява за официалното признаване от страна на Германия на тези зверства на Третия райх като актове на геноцид", се казва в документа.
В нотата се обръща внимание на изявлението на германското външно министерство по повод 80-ата годишнина от вдигането на блокадата на Ленинград от 27 януари 2024 г. "Изявлението на министерството <...> мълчи за многогодишните искания на руската страна Германия да разшири хуманитарните плащания, които сега прави изключително за евреи, оцелели от обсадата, до всички живи оцелели от блокадата. Русия счита тази практика на германската страна за дискриминация на етническа основа" , се казва още в документа.
Обсадата на Ленинград започва на 8 септември 1941 г. и продължава почти 900 дни. През това време, според различни източници, са загинали от 400 хиляди до 1,5 милиона души. Голямото мнозинство - от глад.
Руската страна смята за неприемливо позоваването на факта, че този въпрос уж е решен чрез изплащане на репарации след Втората световна война.
"По принцип не може да има правна връзка между следвоенните репарации и възстановяването на човешката справедливост по отношение на всички оцелели от обсадата на Ленинград, независимо от тяхната националност. Дългообещаваният, но все още неосъществен "хуманитарен жест" на германското правителство към оцелелите от обсадата на Ленинград е несравнима с мащаба на ленинградската трагедия“, се обяснява в позицията.
Също така се посочва „неморалната“ логика на Германия, която „в продължение на десетилетия редовно е плащала социални помощи на бивши войници от Третия райх, членове на SS и сътрудници на нацисткия режим“. „Подобен подход поставя под съмнение искреността на изявленията на германската страна за историческата отговорност на Германия за ужасните престъпления на нацисткия режим на територията на СССР, включително блокадата на Ленинград, които руската страна разглежда като актове на геноцид на народите на Съветския съюз.Руската страна ще продължи твърдо да защитава правата на жертвите на нацистките престъпления и очаква съдържателна реакция на германската страна“, обобщава нотата.
Източници: ТАСС, "Труд"