Русия започва борба с употребата на чуждици в литературата, изкуството, медиите и образователната система

Русия започва борба с употребата на чуждици в литературата, изкуството, медиите и образователната система

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Руското правителство утвърди план в който до 2026 г. трябва да положи основите за укрепването на духовно-нравстнените ценности част, от който е и борбата с използването на чуждици в речта, съобщава "Комерсантъ".

Това е продължение на инициативата на президента Владимир Путин за ограничаване на чуждиците в речта на чиновниците, превърнала се в закон през февруари 2023 г.

Според плана властите ще противодействат на използването на чуждите думи не само в публичното пространство, но и в литературата и изкуството, медиите и образователната система. Първоначално ще се определят критерии за прекомерно използване на заемки от чужди езици, необходими за "защита от външно деструктивно информационно-психологическо въздействие".

Планът предвижда издаването на литература с военно-историческа тематика, музейни изложби за военната операция в Украйна и провеждане на информационно-просветни уроци в училище.

Преди дни същото издание писа за инициативата на Министерството на образованието да подготви справочник с методически указания за родители, в които ще получат напътствия за възпитанието на децата си ден след ден от 0 до 18-годишна възраст.

В рамките на защитата на традиционните ценности властите обръщат внимание и върху липсата на правила за външния вид и облеклото на артистите на сцената, ако мероприятието е държавно или общинско.

Източник: Дневник

 

 

Коментари

  • Не фен на Путин, но

    08 Юли 2024 11:47ч.

    Тук за това им решение, няма ка да не вдигна палец👍 Жалко че в БГ няма кой да налага нещо подобно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веска

    08 Юли 2024 15:29ч.

    Как да няма в България кой да налага "нещо подобно"? Петьо Коня имаше идея да преминем на латиница. Вижте предаванията по радиата и телевизиите какви наименования имат! "Джем сешън"...Заведенията, фирмите. Възклицанията УАУуууу, уикенд, тийнеджъри...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • третия

    09 Юли 2024 8:17ч.

    Не чакай някой да ти спуска отгоре закони, а първо ти премахни чуждиците от изказа си, избягвай места и предавания, наводнени с чуждици и хора, които казват “уау”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Езикът на поробителя

    08 Юли 2024 12:29ч.

    Езикът на поробителя постепенно завладява българския език. Примерно ивент, вместо събитие; медиатор вместо посредник... Думите са стотици... Най ме здразнят рекламите с "уаууууу"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БАЛАН

    08 Юли 2024 15:02ч.

    Някой думи няма нужда да се мъчим с тях, като:ДЖЕНДЪР, ДРАГ КУИИН, ИНФЛУЕНСЪР, ФУУД КОУЧ, СУИНГЪР ... можем и без тях и техните персонажи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • филолог

    08 Юли 2024 15:08ч.

    Учители, свещеници и писатели са крепителите на българския дух и език през Възраждането. Днес Сорос напазарува учителите, Вартоломей разврати, колкото можа, духовниците, а писателите станаха космополити. Ако някой се казва Алексадър, те ще го прекръстят на Алекс и в никакъв случай на Сашо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    08 Юли 2024 12:58ч.

    Браво на руснаците. Във Франция има закон №94-665 от 04.08.1994г. за националния език. На руски език го има на адрес. https://isgi.ru/article/ponkin-iv-zakon-francii-ob-upotreblenii-francuzskogo-yazyka-zakon-tubona. В него най-подробно е вменено задължението да се употребява само френски език във всички сфери на живота и дори се предвижда наказание в Наказателния кодекс за лица, пречещи за изпълнението му. С този закон се правят промени в множество други закони. У нас журналистите, особено от БТВ/ упорито и тъпо налагат английския език. В София всеки фестивал се нарича фест, Имало състезание Австралиън Опън и много други. Да не говорим за фирмите, организациите, хотелите и др. които на фасадата си и на фирмените си бланки имат имена само на английски. Още преди 5г. в писмо до Народното събрание настоявах да се приеме закон за българския език у нас, но. нашите депутати са много "заети".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трябва да премахнат чуждицата "контент"

    08 Юли 2024 13:45ч.

    "Контент" означава съдържание, нищо повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аферим

    08 Юли 2024 13:46ч.

    на братушките!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СОФИЯ СИТИ КАРТ

    08 Юли 2024 13:54ч.

    За жителите на София: само си погледнете какво пише на картите ви за градски тарнспорт - СОФИЯ СИТИ КАРТ -- на чист български език. Има го и на рекламните пана на всяка будка за билети. На сайта им има услуга PAY-AS-YOU-GO без българско наименование. С омерзение я ползвам картата. Пробвах с петиция -подписаха се 11 души, пратих на библиотеки и университет съобщение за да рагласят и препратят към петицията-глас в пустиня. С черен маркер ли трябва да тръгнем по будките да драскаме??? Или да откажем да плащаме за градски транспорт докато не ни издадат документи на книжовен български език??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бонбонев

    08 Юли 2024 14:45ч.

    Кажи го на ментално увреденото Бонев от Сгъзи София. Те ги мислят всички тия небивалици

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    08 Юли 2024 14:49ч.

    Джимо е една от писанията си коментираше точно тази злободневна тема. Мисля, че даде пример с думата "дефиниране", която се използва много често вместо "представяне". Чел съм научни публикации, както и учебници за студенти. Пълни да с чуждици, щото звучало по така, не като на човек от село. Но проблема не касае само използването на чуждици, но и изместването на надписи на кирилица с латиница, но не на шльокавица. Не мога да не там пример с бранда, извинявам се с марката на "Кока Кола". Как по времето на социализма можеше тази марка да се изпише и на кирилица, а сега да не може. Или пък "Швепс"!? Примери бол.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    08 Юли 2024 19:20ч.

    "дефиниране" е по-скоро "определяне". Аз често я използвам, именно като "определяне". Терминът "дефиниция" го помня от ученическите си години. Макар че, когато пиша някои неща, пиша "Определение" и некъв номер за поредността на определението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В бегето да се усмъртят тези

    08 Юли 2024 14:56ч.

    Които не знаят американски изикт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не може всичко да се изхвърли.

    08 Юли 2024 15:28ч.

    А и нас си ни бива. Думата "матракука" например.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 08 Юли 2024

    08 Юли 2024 15:56ч.

    Браво! Не на лъгъбътъизма, не на негризма! Да - на расизма, да на християнските семейни ценности! Вън гейсащ и вън гейанглия от тази галактика!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи