Турция е третата държава след Беларус и Китай, която закупи такъв вид ПВО.
Първите батареи ще бъдат разположени във военновъздушната база "Мюртед" (бившата ВВС "Акънджъ" край Анкара). В базата вече са приключили подготовките за разполагането на системите, в района е изграден и контролен център. Има вероятност системите С-400 да бъдат разположени и в районите на Измир, Истанбул, Хатай, Анталия.
По този начин Турция ще стане първата страна-членка на НАТО, която купува С-400.
САЩ на няколко пъти заплашиха, че може да наложат санкции на Турция в рамките на приетия през 2017 г. закон "за противодействие на противниците на Америка чрез санкции" (CAATSA), ако Анкара получи руските зенитно-ракетни системи С-400. Санкциите ще бъдат насочени срещу ключови предприятия от отбранителната промишленост, които си сътрудничат с руски компании. Планираните санкции ще отрежат достъпа на турските предприятия до финансовата система на САЩ, което ще направи невъзможно за Анкара да купува елементи американско производство, а също така да продава продукцията си на територията на САЩ.
САЩ заплашиха Анкара, че ще се сблъска и с друг тип "много реални и негативни последици", като прекратяване на доставките на (изтребители) Ф-35 и на участието (на Анкара) в програмата за промишлено производство на Ф-35.
Въпреки заплахите Ердоган не направи стъпка назад, медиите цитират думите му, че отмяната на едно взето решение "не подхожда на Турция".
В Анкара дори отидоха по-далеч, като предупредиха, че ако не получат Ф-35, ще купят руски изтребители.
Ердоган заяви, че американският му колега Доналд Тръмп е казал, че няма да бъдат налагани санкции на Турция заради купуването на руските зенитно-ракетни системи С-400 и че отношението към Турция по този въпрос е било несправедливо.
Източник: Дир.бг