Снимка: бТВ
„Функциите на МВР по работа с чужденци се изпълняват Агенция „Миграция”, обясни Бъчварова. Бююк е бил отведен до границата с Турция със заповед на директора на тази служба.
Абдуллах Бююк е влязъл в българия в началото на февруари с невалидни документи, които са били обявени за откраднати или изчезнали няколко месеца преди това. Чрез „Интерпол” е получена молба от Турция за екстрадиция.
Съдът, който в края на март отказа екстрадицията на Бююк, е взел това решение защото турската страна не е била предоставила доказателства за тероризъм, пране на пари и други тежки престъпления, обясни Бъчварова. По думите й 20 дни след влизането му Бююк е задържан за около 40 дни, защото е с невалидни документи.
„След като първоначално подава молба за статут в Агенцията за бежанците, след положителното решение за отказа за екстрадиция, той се отказва от това право и от април месец присъства в България без валиден документ и без желание да уреди статута си. Поискал е политическо убежище и му е било отказано”, обясни Бъчварова и уточни, че решението на българския съд не определяло дали това е политическо преследване.
По думите й, решението от вчера е премислено от всички страни. Бъчварова беше категорична, че при предаването му на границата, това е станало като човек с нередовни документи, а не като такъв с присъда. При предаването не са присъствали омбудсман и представители международни неправителствени организации, призна вътрешният министър. „Не мога да кажа доколко е спазен законът. Той заплашва националната сигурност. Бююк има възможност да обжалва тази мярка по-късно. Изненада за нас беше реакцията на Турция”, каза още Румяна Бъчварова.
Съгласно Закона за чужденците, "при изпълнението на принудителните административни мерки по ал. 1, т. 2 и 3 се осъществява наблюдение от омбудсмана на Република България или от оправомощени служители от неговата администрация, както и от представители на национални или международни неправителствени организации".
Попитана как е възможно процедурата да се извърши в нарушение на закона, вътрешният министър препрати въпроса към директора на дирекция "Миграция", който е разписал документите и отговаря за случая.
На въпрос дали да очакваме Турция да ни върне Фарук Бекташ, който прегази и уби на място мъж и жена, вицепремиерът отговори, че не са търгували с решението да екстрадират Бююк. „Направили сме всичко възможно Бекташ да бъде издирен и доведен в България. Има адресна регистрация в Германия, не в Турция. Надяваме се скоро той да бъде задържан", посочи Бъчварова.
За Мурад Хамид, за когото френските власти са открили доказателства, че е възнамерявал да се присъедини към редиците на ИД, а вчера самият той поиска екстрадиция във Франция, вътрешният министър обясни, че са предприели всички мерки. „Установен е при преминаването му и отговаря на профила на чуждестранен боец. Има издадена европейска заповед за арест и ще бъде предаден на френските власти. Той е идентифициран като опасно лице на границата с Турция”, каза още Румяна Бъчварова.