Министър-председателят разви тази идея по време на срещата си в Брюксел с шефа на НАТО Столтенберг. "Когато в НАТО се говори за развитие на инфраструктура, полезна за граждански и военни цели, може да се обсъди изграждането на втори мост над Дунав край Русе", заяви Кирил Петков, според когото по тази начин ще се достигне изискването за 2% от БВП-то да е за отбрана.
"Абсурд е да изграждаме на втори мост на Дунав-Русе с военно предназначение", реагира остро Румен Гечев в предаването "Офанзива" по Нова тв.
Румен Гечев потвърди информацията, че от години "Лукойл" не са плащали данък печалба у нас.
"Повече от 15 години, от момента на приватизация, "Лукойл" не са платили 1 стотинка данък печалба. Няма как да приемем, че тяхната рафинерия в България е единствената губеща в света. Трябва да си плащат данъците в България", каза категорично Гечев.
"Епицентър" припомня , че преди седмици директорът на НАП Румен Спецов в интервю за румънското издание Libertatea заяви, че голяма петролна компания в България повече от 10 години отчита само загуби. Фирмата била руска и работела и в Румъния. Парите се движели по такъв начин, че печалбите се оказват в Швейцария, другаде, в офшорни компании, посочи шефът на НАП. Днес Румен Спецов не отрече, че става дума именно за "Лукойл".
Преди дни, на 16-ти декември у нас пристигна вицепрезидентът и изпълнителен директор на “Лукойл” Вадим Варабьов, който участва в тържествата по повод 30-годишнината на компанията в България. По непотвърдена информация Варабьов е имал тричасова среща с премиера Кирил Петков, на която министър-председателят на България е настоял "Лукойл" да си плаща данъците, както всяка друга компания. До този моммент срещата не е обявена официално.
Според Гечев при мораториума за цените "подхлъзването" се е състояло в срока му - от 1 януари 2021 г., което е абсолютно неприемливо, защото е със задна дата. "Как да въведете мораториума при различни енергийни източници и различна динамика на цените. Това не е приемлива пазарна мярка, а по-скоро временна и трябва да бъде вдигнат по-бързо", сподели той. Затова и според него е било необходимо да се промени срокът и да се уточни времетраенето му - три месеца, до 31 март. "България е една страните с най-ниски цени за електричество за домакинствата. За фирмите пирамидата е обратна", поясни Гечев.
И допълни, че държавата е длъжна да даде компенсации на енергоразпределителните дружества, защото те ще претърпят загуби. "Компенсациите са 110 лв., но бизнесът казва, че са недостатъчни. Трябва да се обмисли и намаляване на ДДС върху тока по европейски пример", посочи депутатът.
"Ако променим закона, така че да могат да купуват ток от регулирания пазар, цената на тока ще падне с 15%.
Има варианти за решаване на проблема с цените, което ще доведе до по-ранното вдигане на мораториума", подчерта Гечев. И коментира, че с общи усилия може да се реализира проекта на АЕЦ "Белене".
"България е една страните с най-ниски цени за електричество за домакинствата. За фирмите пирамидата е обратна", поясни Гечев.
Относно зелената сделка той смята, че ядрената енергетика и природният газ трябва да бъдат включени в зеления пакет. "БСП настоява за необлагаем минимум и ще държим на това в следващия бюджет", завърши Румен Гечев.
Източници: Нова тв, "Епицентър"