Като един от най-големите си успехи компанията отчита постигнатото разбирателство с местните хора и институции, резултат от дългогодишен диалог и зачитане на интересите и притесненията им.
Най-много време отнело да убедят жителите на района, че компанията няма да си доведе "готови научени хора", а ще има работа за тях. "Просто трябваше да стигнем до наемането на хора, за да им покажем, че това наистина е така", отбелязва д-р инж. Илия Гърков, вицепрезидент и изпълнителен директор на компанията за България. „Показахме с нашите действия, че проектът може да бъде направен по начин, който зачита и техните интереси", каза Гърков.
Отчетени са притесненията им относно използването на цианиди
и "Дънди Прешъс Металс" променя технологията и се отказва от прилагането им в производството. Така извличането на полезния компонент спада с 10-13 процента, но се постига разбирателство с местните хора. Второто им притеснение – големите площи за хвостохранилище, табани и т.н., също е разрешен с конкретни действия – изграждане на алтернативно интегрирано съоръжение по най-високи екологични стандарти.
Следващият въпрос, поставен от местните хора, относно отпадните води, за които хората знаят от старата минна индустрия, е адресиран с връщането им в оборот и изградените пречиствателни станции. Взривните работи също са демонстрирани и става ясно, че не могат да са заплаха за населеното място и нямат негативно въздействие.
Работа за хората от Крумовград и региона
Към момента в "Дънди Прешъс Металс Крумовград" работят 279 души, като 90 процента от тях са местни хора. Компанията подкрепя младите в региона, които учат в Минно-геоложкия университет (МГУ). Предлага им стаж и работа в рудник „Челопеч“, докато завършат образованието си, обучават ги. Вече има такива, които работят в Крумовград на много сериозни позиции.
Развитието на проекта води до повишен интерес от страна на младите хора към минната индустрия и сега има доста студенти от региона в МГУ. Не по-малко любопитно е, че около една трета от хората, които работят в компанията, са завърнали се от чужбина емигранти от региона на Крумовград. Ежегодно се провеждат стажантски програми за млади хора.
Отскоро компанията стартира и фонд за малки и средни предприятия. Целта е да се подпомогне създаването на местен бизнес, който да остане и да работи и след като запасите се изчерпят и рудника затвори.
Успоредно с това компанията продължава да прави проучвания в региона. Така, макар проектът да е планиран общо за 15 години, ако бъдат открити нови запаси, предприятието ще продължи да работи.
Високи стандарти за опазване на околната стреда
Преди реализиране на строежа на рудник „Ада тепе” компанията доказва високите си стандарти по здраве и безопасност, опазване на околната среда, технологии в подземния си рудник в Челопеч. Грижата за биоразнообразието става един от примерите в Европейския съюз. Разселени от строителния обект са над 400 броя защитени костенурки, като на всяка една е поставен електронен чип, за да се знае нейното движение. Общият брой на наблюдаваните костенурки е над 2000. Изградена е защитна ограда около целия обект, за да се възпрепятства тяхното връщане обратно.
Съхраняване на археологическите находки
Друг голям проект, реализиран преди започване на строителните дейности, е свързан с археологическите проучвания на района. Открити са над 17 тона керамика от времето на траките и римската империя. Находките са от периода 4 век преди до 5 век след новата ера. Всички те са предадени на Националния археологически музей и част от намерените неща са изложени в музея. Археолозите свързват името на Ада тепе с най-древния рудник в Европа и успяват да покажат Крумовград и региона далеч отвъд границите на страната.