Рудник „Ада тепе” е изграден в диалог с хората от Крумовград и с отговорност към околната среда

Рудник „Ада тепе” е изграден в диалог с хората от Крумовград и с отговорност към околната среда
Най-големият успех е доверието на местните хора.

 

 


Като един от най-големите си успехи компанията отчита постигнатото разбирателство с местните хора и институции, резултат от дългогодишен диалог и зачитане на интересите и притесненията им. 

 

Най-много време отнело да убедят жителите на района, че компанията няма да си доведе "готови научени хора", а ще има работа за тях. "Просто трябваше да стигнем до наемането на хора, за да им покажем, че това наистина е така", отбелязва д-р инж. Илия Гърков, вицепрезидент и изпълнителен директор на компанията за България. „Показахме с нашите действия, че проектът може да бъде направен по начин, който зачита и техните интереси", каза Гърков.

 

Отчетени са притесненията им относно използването на цианиди

 

и "Дънди Прешъс Металс" променя технологията и се отказва от прилагането им в производството. Така извличането на полезния компонент спада с 10-13 процента, но се постига разбирателство с местните хора. Второто им притеснение  – големите площи за хвостохранилище, табани и т.н., също е разрешен с конкретни действия – изграждане на  алтернативно интегрирано съоръжение по най-високи екологични стандарти.

 

Следващият въпрос, поставен от местните хора, относно отпадните води, за които хората знаят от старата минна индустрия, е адресиран с връщането им в оборот и изградените пречиствателни станции. Взривните работи също са демонстрирани и става ясно, че не могат да са заплаха за населеното място и нямат негативно въздействие.


Работа за хората от Крумовград и региона

 

Към момента  в "Дънди Прешъс Металс Крумовград" работят 279 души, като 90 процента от тях са местни хора. Компанията подкрепя младите в региона, които учат в Минно-геоложкия университет (МГУ). Предлага им стаж и работа в рудник „Челопеч“, докато завършат образованието си, обучават ги. Вече има такива, които работят в Крумовград на много сериозни позиции.

 

Развитието на проекта води до повишен интерес от страна на младите хора към минната индустрия и сега има доста студенти от региона в МГУ. Не по-малко любопитно е, че около една трета от хората, които работят в компанията, са завърнали се от чужбина емигранти от региона на Крумовград. Ежегодно се провеждат стажантски програми за млади хора. 

 

Отскоро компанията стартира и фонд за малки и средни предприятия. Целта е да се подпомогне създаването на местен бизнес, който да остане и да работи и след като запасите се изчерпят и рудника затвори. 

 

Успоредно с това компанията продължава да прави проучвания в региона. Така, макар проектът да е планиран общо за 15 години, ако бъдат открити нови запаси, предприятието ще продължи да работи. 

 

Високи стандарти за опазване на околната стреда

 

Преди реализиране на строежа на рудник „Ада тепе”  компанията доказва високите си стандарти по здраве и безопасност, опазване на околната среда, технологии в подземния си рудник в Челопеч. Грижата за биоразнообразието става един от примерите в Европейския съюз. Разселени от строителния обект са над 400 броя защитени костенурки, като на всяка една е поставен електронен чип, за да се знае нейното движение. Общият брой на наблюдаваните костенурки е над 2000. Изградена е защитна ограда около целия обект, за да се възпрепятства тяхното връщане обратно.

 

Съхраняване на археологическите находки

 

Друг голям проект, реализиран преди започване на строителните дейности, е свързан с археологическите проучвания на района. Открити са над 17 тона керамика от времето на траките и римската империя. Находките са от периода 4 век преди до 5 век след новата ера. Всички те са предадени на Националния археологически музей и част от намерените неща са изложени в музея. Археолозите свързват името на Ада тепе с най-древния рудник в Европа и успяват да покажат Крумовград и региона далеч отвъд границите на страната.

 

 

Коментари

  • Helleborus

    28 Авг 2019 12:03ч.

    Хората преди всичко се интересуваме как нашата държава защитава нашата собственост над природните ни ресурси. Защо златото, което се добива не се счита за българско (независимо, че е добито с помощта на чужда компания), защо държавата не заплаща на компанията само за услугата на добиване, като прибира добитото и го продава на пазарни цени. Тя пак може да плати с част от добива, но това си е престъпление срещу народа, компанията да има правото да сложи ръка над целия добив. Същото става и с другите ни находища. Ако трябва да има държавен монопол в нещо, то не е в образованието, а то е в опазването на природните богатства, за да се гарантира, че всеки българин се ползва от тях, като стопанин на тази земя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рудник „Ада тепе” е изграден в диалог с хората от Крумовград и с отговорност към околната среда

    28 Авг 2019 12:03ч.

    Хахахаха, това е в най-добрата стилистика на Стефчо Дж.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1,5 $ Milrd. за Дънди и...

    28 Авг 2019 12:06ч.

    ...0,023 $ Milrd. за BG-то. Перфектната сделка. Печалбата е разделена по братско съюзнически!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Балканско Конго

    28 Авг 2019 12:10ч.

    Генерал Губернаторът благодари на г-н Дънди за възможността да предложи злато за висококачествени мъниста ,така необходими на местното население .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    28 Авг 2019 12:18ч.

    И защо този хълм носи турско име? Ада е остров на турски език, нали, а тепе е хълм. След възродителния процес, турците си възвърнаха турските имена, (като борци за демокрация и против един режим), редно е и ние да си възвърнем българските имена, след края на турското робство, за да утвърдим и ние демокрацията и освобождението си от един режим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като чете човек пасквила стига до извода, че...

    28 Авг 2019 12:20ч.

    ...се е " случѝло" Ново Васюки! Дали авторът Гладове е изкярил поне едно кюлче крумовградско злато, за да сътвори това, което имаме като реклама? Когато човек продава чест за пари, рано или късно остава и без двете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Време разделно е

    28 Авг 2019 12:42ч.

    Помните ли историята за двете жени, които претендирали че са майки на едно дете и как цар Соломон разрешил спора им. Предложил да разделят детето и всяка една да си вземе половината. Истинската майка не се съгласила, дори била съгласна да го даде на чуждата жена. Това е и случая с българската природа. Тези, които не са българи не я ценят, не я пазят. Те искат да я използват безконтролно, не ги интересува че я унищожават. Лесен тест за това дали си българин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стоянова

    28 Авг 2019 12:43ч.

    Дънди плаща наред,няма празно!Благодарим ти,Дънди!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Констатация

    28 Авг 2019 13:01ч.

    И собственикът на този сайт трябва да храни семейство, а Боко резна субсидията на Корнела, затова парите за рекламата на Дънди Прешъс, който от години изнася златото на България в Канада, са добре дошли... Така че проявете разбиране.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • висок

    28 Авг 2019 14:08ч.

    Плюйте.... но в Крумовград ще взимат заплати, ще си гледат децата, ще ходят на почивка..... А в Трън ще си смучат топките, дето скачаха! Де са зелените, които ги излъгаха?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • много висок

    28 Авг 2019 14:38ч.

    Куега висок, арсенът има свойството да се натрупва в организма. Смъртта е бавна и мъчителна. Противоотрова няма. Находищата в кърджалийско и трънско са известни от времето на траките, но са твърде бедни за промишлен добив с класическа флотация. Е, като му сипят арсен, става. ПП Тва за ходенето на почивка от Боко ли го преписа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • София

    28 Авг 2019 14:41ч.

    Злато за мъниста , а можем да печелим само от красотата на Рая на земята , вместо да да допускаме варварите да го унищожават !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • арсеник и стари дантели

    28 Авг 2019 14:56ч.

    Ма кът им толкоз убаво на крумовградчани, нека са на далавера. В крайна сметка, всички ще умрем,но някои са по-нетърпеливи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    28 Авг 2019 17:42ч.

    Този подход всъщност отрича частната собственост. Да отидеш в земя, която е чужда собственост и да изкопаеш злато, което да си отнесеш у дома като свое, противоречи на основния принцип на капитализма. Държавите също са частни, ние го наричаме държава, а то е просто частен интерес на един народ, неговата частна територия и частно управление. Принципът е същия, като във всяко едно сдружение, корпорация, фирма. Правителството е просто нашият борд от директори, който сме избрали да управлява нашата собственост. Опитите на държавата да третира държавното като НИЧИЕ, е престъпен. Ако ние отидем в земи, притежание на една корпорация и управлението на тази корпорация ни позволи да източваме безконтролно ресурси от нея, срещу несъответстващо на печалбите ни символично заплащане, този борд ще бъде незабавно уволнен. Правителството не стопанисва добре собствеността ни, още по-отчайващ е факта, че в управлението участва партия, която си проведе предизборната кампания против Дънди и подобни концесии. Защо изобщо хората гласуваха за някакви "патриоти", като те изобщо не пропъдиха навлеците от трапезата, напротив, продължиха да раздават порции.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • помнещ

    28 Авг 2019 21:14ч.

    Като изключим демонстративния грабеж от страна на дъндовците и българските им слуги...на крумовградчани ще им дойде прозрението, когато започнат да умират от отравянето на природата и града...но ще могат да правят пищни погребални ритуали....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добра публикация

    29 Авг 2019 10:32ч.

    Никаква реакция от соросоидчетата. Възмущението е само кой колко взема. Малко се говори, че това си ПАЕРФЕКТЕН колониален ГРАБЕЖ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Папата

    29 Авг 2019 16:13ч.

    Kонцесия за 1 милион $ подарена за над 30 години товац е златото на България от което на година те вадят по над 5 милиарда долара чисто в Кюлчета изливани от златният ни концентрат експортиран в Намибия. Това е едно от най богатите на злато находища в Света и те имали диалог и доверието на местните хора.Неграмотни селяндури сеещи тютюн цял живот! Затвор за Драгелевската въшка и всички спяща клетки на НДСВ по чието време се ограби България и подариха всички предприятия..Конфискация на всички активи , съоражения и предприятията в златоносната иднустрия и изгонването на тези крадци оттук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Anonimen robot

    29 Авг 2019 22:15ч.

    ...но ще могат да правят пищни погребални ритуали.... *** Symnqwam se da im stignat parite za kowchezi. A avtoryt place za qk boi.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соросоид

    30 Авг 2019 9:31ч.

    Каква реакция чакате от нас, като самата публикация е поръчана и платена от нашите собствени спонсори?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи