Длъжностни лица от Вашингтон и Москва са провели разговори за помощта на САЩ за възобновяване на продажбите на руски газ за Европа, съобщиха пред "Ройтерс" осем източника, запознати с разговорите. Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за мир в Украйна, което повишава перспективите за размразяване на газовите връзки. Източници, близки до двустранните дискусии, заявиха, че определянето на това каква да е обновената роля за Москва на газовия пазар на Европейския съюз би могло да помогне за увеличаване на шансовете за мирно споразумение с руския президент Владимир Путин.
Докато голяма част от Европа търси алтернативни доставки, някои купувачи на руски газ са останали, а представители на индустрията смятат, че може да има повече клиенти за руски газ, след като бъде постигнато мирно споразумение, съобщава Ройтерс.
Що се отнася до Русия, нищо не е ударило по-силно нейната икономика от загубата на по-голямата част от европейския пазар на газ преди три години, посочва изданието. Сега той задоволява 19% от търсенето на Европа, в сравнение с 40%, предимно от втечнен природен газ и газ от тръбопроводи, идващ през Турция по тръбопровода "Турски поток".
"Газпром" би обмислил продажбата на газ на Европа, ако нов собственик поеме контрола над газовата мрежа между Русия и Европа, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред френското списание Le Point през април.
По маршрута, пресичащ Балтийско море, "Газпром" контролира двата двойни тръбопровода "Северен поток 1" и "2", подкрепени от европейски фирми, които имат дялове.
Москва е готова да търгува със своя газ и знае, че някои европейски страни все още искат да го купуват, каза Песков в интервю за Le Point. "Има продавач на газ, има потенциални купувачи", каза Песков пред репортери през април.
Страните, които все още купуват, включват Унгария и Словакия, които получават газ по тръбопровода "Турски поток". Белгия, Франция, Холандия и Испания получават втечнен природен газ (LNG) от руската "Новатек" по дългосрочни договори.
Относно начина, по който американците биха могли да се включат, петима източници твърдят, че в разговорите до момента са обсъждани американски инвеститори, които да поемат дялове в газопровода "Северен поток", свързващ Русия и Германия, или в газопровода, пресичащ Украйна, или в самия "Газпром".
Американски фирми биха могли да служат и като купувачи, закупувайки газ от "Газпром" и доставяйки го до Европа, включително до Германия, съобщиха източниците. Двама от източниците заявиха, че в дипломатическите разговори с участието на потенциални американски инвеститори е разгледана и идеята американски купувач да взема руски газ и след това да го изнася за Европа като начин за облекчаване на европейската политическа опозиция срещу възобновяването на доставките.
Източник: news.bg