Реформата в образованието влиза в сила днес

Реформата в образованието влиза в сила днес
От днес влиза в сила реформата в образователната система. Това става с изцяло нов Закон за предучилищното и училищното образование, приет от ГЕРБ и Реформаторския блок миналата есен.

 

 

Реформата предвижда смяна на имената на училищата и промяна на структурата на образованието, като диплома за основно образование вече ще се взима след завършен седми, не осми клас, както беше до сега. От промяната на имената ще бъдат засегнати най-вече езиковите и математическите гимназии, както и средните общообразователни училища (СОУ), които ще трябва да бъдат прекръстени съответно на профилирани гимназии (ПГ) и на средни училища (СУ).

Друга важна промяна е премахването на оценките и точките на изпитите до четвърти клас, в това число и възможността учениците да повтарят от първи до трети клас, включително при слаби резултати. Учителите сами ще оценяват резултатите на своите ученици с "отлично представяне", "много добро", "добро", "задоволително" и “слабо”, като всяка оценка ще трябва да бъде аргументирана пред целия клас.

Според промяната в Закона гимназиалното образование се разделя на два етапа. Първият ще приключва с национално външно оценяване след десети клас, а вторият, със задължителни матури след дванадесети клас. Заради новата структура на образованието до 31 май 2017 г. общинските съвети трябва да решат дали да съкратят един клас от основните училища или да сливат класове до десети клас включително.

Нови учебни програми в първи и пети клас е още една от промените, които новият Закон ще направи. До 5 септември всяко училище трябва да разработи учебните планове за тези класове. Първокласниците и петокласниците, през тази учебна година, ще бъдат първите, които ще учат по новата програма, но със стари учебници. Единственият нов учебник ще бъде по история за пети клас, където вече ще се учи и античност.

Училищата ще имат възможност да променят до 30% от учебните програми, но само с разрешение на просветното ведомство. Това ще стана с проекти за т.нар. иновативни училища, които трябва да са готови и подадени до 31 януари 2017 г.

От 2018 г. частните училища и детски градини ще получават държавна субсидия. Финансирането ще се отпуска, при условие че обучението в тези заведения стане безплатно за поне 20% от децата. В тази група обаче задължително ще влизат учениците със специални образователни потребности, както и даровитите деца, съобщава “Дневник”.

Контролът по отношение на изпълнението на новия Закон ще се поеме от Национален инспекторат по образованието.

 

 

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи