Радев сезира Конституционния съд срещу избора на нови съдии и призова да не се пристъпва към клетва преди произнасянето му

Радев сезира Конституционния съд срещу избора на нови съдии и призова да не се пристъпва към клетва преди произнасянето му

Държавният глава: От изключителна важност за българската държавност е авторитетът на Конституционния съд да бъде защитен

Днес държавният глава сезира Конституционният съд с искане за обявяване за противоконституционност на решенията на Народното събрание за избор на конституционни съдии. В мотивите си президентът припомня новоприетия чл. 91б от Конституцията, който задължава Народното събрание при избор на членове на органи да спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да гарантира тяхната независимост. Според държавния глава тези принципи са били нарушени и не могат да бъдат заместени от формалните обсъждания и процедури, целящи легитимирането на предварителна договорка между управляващите политически сили.

Налице е и съзнателен опит на мнозинството от народните представители да заобиколят решенията на Конституционния съд по отношение на срока на мандата. Президентът припомня, че неспазването на решенията на Конституционния съд е нарушение на самата Конституция.

Подобен подход не може да бъде толериран и крие риск за авторитета на Конституционния съд. От изключителна важност за българската държавност е този авторитет да бъде защитен. Затова президентът Румен Радев призовава да не се пристъпва към клетвата на новоизбраните конституционни съдии преди самият Конституционен съд да се произнесе по съответствието на техния избор с конституционните процедури и изисквания.

Пълният текст на искането на президента:

И С К А Н Е

от

РУМЕН РАДЕВ

ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

за установяване на противоконституционност на решения за избор на конституционни съдии, приети от 49-ото Народно събрание на                        19 януари 2024 г. (обн. ДВ, бр. 7 от 23 януари 2024 г.)

УВАЖАЕМИ КОНСТИТУЦИОННИ СЪДИИ,

На основание чл. 150, ал. 1 и чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България (КРБ) се обръщам към Вас с искане да обявите за противоконституционни приетите от 49-ото Народно събрание на 19 януари             2024 г. две решения за избор на конституционни съдии, обнародвани в ДВ, бр. 7 от 23 януари 2024 г., като излагам следните съображения в подкрепа на искането:

1. Обстоятелствата по случая

Ноторен е фактът, че близо две години след последното си обновяване Конституционният съд функционира в непълен състав поради неизбиране на двама негови членове от квотата на Народното събрание.

На 8 декември 2023 г. се открива процедура по избор за двамата конституционни съдии с внасянето от народните представители Христо Иванов, Кирил Петков, Бойко Борисов и Делян Пеевски на проект за Решение за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представянето и публичното оповестяване на документите, изслушването на кандидатите и избор на съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание. Процедурните правила са приети на 12 декември 2023 г. Съгласно т. I.1. от тях Предложенията за кандидати за съдии в Конституционния съд на Република България от квотата на Народното събрание се правят в срок до 11 януари 2024 г. включително.

Предложените кандидати за конституционни съдии са трима, а именно: двама настоящи народни представители (г-жа Десислава Вълчева Атанасова – председател на парламентарна група на ГЕРБ-СДС и г-жа Цвета Валентинова Рангелова – народен представител от парламентарна група „ВЪЗРАЖДАНЕ“) и г-н Борислав Николов Белазелков, бивш съдия от Върховния касационен съд.

На 18 януари 2024 г. на заседание на Комисията по конституционни въпроси е проведено изслушване на кандидатите, предложени за участие в процедурата по избор на конституционни съдии. Г-н Белазелков, г-жа Атанасова и г-жа Рангелова публично представят своите кандидатури. Заключителната част на представянето на всеки от кандидатите за конституционен съдия е заета с отговори на поставени въпроси.

На 19 януари 2024 г. в пленарна зала е проведен дебат за избиране на съдии в Конституционния съд на Република България. Участие вземат редица народни представители с отношение спрямо трите представени кандидатури. Проведено е разискване относно качествата на кандидатите, относно направените редакционни предложения от народните представители Георги Свиленски (заместник-председател на парламентарна група „БСП за България“) и Костадин Костадинов (председател на парламентарна група „ВЪЗРАЖДАНЕ“) за промяна на срока за заемане на длъжността „конституционен съдия“ от страна на тримата предложени кандидати от девет на седем години. След дебатите всяка от кандидатурите е гласувана поотделно, вследствие на което за конституционни съдии са избрани: г-н Борислав Николов Белазелков със                    154 гласа „за“, 63 гласа „против“, 0 гласа „въздържал се“ (общо гласували: 217 народни представители) и г-жа Десислава Вълчева Атанасова със 159 гласа „за“, 65 гласа „против“, 0 гласа „въздържал се“ (общо гласували: 224 народни представители). Предложението за г-жа Цвета Валентинова Рангелова е отхвърлено със: 42 гласа „за“, 105 гласа „против“, 68 гласа „въздържал се“ (общо гласували: 215 народни представители).

Съгласно диспозитивите на двете оспорвани решения г-н Белазелков е избран на мястото на Анастас Василев Анастасов за срок от 9 години, а                            г-жа Атанасова е избрана на мястото на Гроздан Николов Илиев за срок от                         9 години.

 

2. Нарушение на принципа на обоснованост при избора на конституционни съдии (чл. 91б, ал. 1 от Конституцията)

Конституционният съд е конституционна юрисдикция, поради което неговите членове следва да бъдат юристи по образование, да имат юридически стаж и да се отличават с високи нравствени качества (чл. 147, ал. 3 от Конституцията). Никой не може да променя преценката и решаващата дума на всеки от трите конституционно определени органа при формиране на състава на Конституционния съд (Решение № 11 от 1994 г. на КС по к. д. № 16/1994 г.). Всеки от тях обаче е ограничен при определянето на тази преценка като спазва границите, които Основният закон поставя.

Съгласно чл. 91б, ал. 1 от Конституцията Народното събрание спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на органи, които изцяло или частично се избират от него, за да гарантира тяхната независимост. Разпоредбата е резултат от последните изменения на Конституцията (обн. ДВ, бр. 106 от 22.12.2023 г.). По същество с нея се дава нова конституционна рамка на процедурите, посредством които се реализират правомощията на Народното събрание по избор на състава на органи, в които то участва. Стъпвайки на мотивите към Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България                                   (49-354-01-83 от 28 юли 2023 г.), една от целите на това допълнение е конституционализация на основните етапи на процедурата за избор на членове, включително ясни критерии за избираемост на кандидатите. Целта на този подход е да се гарантира прозрачност и легитимност на процеса по номиниране и избор на членовете, което да ограничи политизацията на процеса и да повиши доверието в органите. Не е случайно, че по време на разискванията по проекта това е конституционната промяна, спрямо която е отчетено най-висок процент обществено доверие (Изследване на обществените нагласи, от Български институт за правни инициативи, ноември 2023 г.). В дебатите по обсъждане на въпросната разпоредба става ясно, че тя се възприема и като начин за установяване на критерии на конституционно равнище, които да послужат на Конституционния съд впоследствие при осъществяване на контрол за конституционосъобразност на взетите решения за избор на членове на органи от страна на Народното събрание (Стенограма от заседание на Народното събрание от 19 декември 2024 г.).

С конституционното изискване за обоснованост и ясни критерии при избора на органи, във формирането на които Народното събрание участва, то декларира, че ще самоограничи собствената си политическа власт в името на гарантирането на независимостта на тези органи. Няма съмнение, че към момента на произнасяне на оспорваните решения разпоредбата на чл. 91б,                ал. 1 от Конституцията има своето непосредствено действие и е приложима при реализиране от страна на парламента на избора на съдии в Конституционния съд, тъй като съставът на този орган частично се избира от Народното събрание. Всяко едно от решенията за избор на конституционни съдии следва да бъде мотивирано, а в него да бъде ясно отразено и новото конституционно основание. По-важното е обаче да бъдат спазени изискванията при осъществяването на цялата процедура по избор – от момента на откриването ѝ до приемането на решенията, съобразно чл. 91б, ал. 1. Вярно е, че за да бъде изборът обоснован, е необходимо процедурата да бъде открита, публична и прозрачна, каквато само формално беше, но това не е достатъчно, за да бъдат изпълнени буквата и духа на чл. 91б, ал. 1. Изискването за обоснованост е не само по отношение на предложенията за конституционни съдии, а изискване за обоснованост на самия избор като правомощие на органа. Той е обоснован, ако е мотивиран, аргументиран, издържан с образованието и професионализма на кандидатите. Обосноваността на избора поставя изискване за един съдържателен дебат по конституционните изисквания, на които следва да отговарят кандидатите. В тази връзка обсъждането е необходимо условие, за да може колективният орган да осъществи изключителната си преценка дали кандидатите отговарят на изискванията за избиране (чл. 147, ал. 3 от Конституцията).

Фактът, че в приетите решения дори формално не присъства основанието по чл. 91б, ал. 1 от Конституцията, е показателен за начина, по който парламентът дерогира конституционната разпоредба, която непосредствено преди това прие. След като конституционната норма е приета преди избора и след като нейната хипотеза очевидно обхваща такъв случай, Народното събрание няма право на преценка дали да я приложи или не.

Докато парламентарното мнозинство обсъждаше и приемаше изменения и допълнения на Конституцията, мотивирани с обществената необходимост от обективни критерии и деполитизация на процеса при избора, в същото време то започна, проведе и приключи процедура в нарушение на тези конституционни изисквания. Подобен подход при вземане на решения нарушава принципа на правовата държава, прогласен в чл. 4, ал. 1 от Конституцията, по отношение на правната сигурност и предвидимост и засяга авторитета на органа, призван да брани самата Конституция.

Политическият консенсус във връзка с избора на конституционни съдии е необходим, но той не може да изпреварва и замества постигането на реално съревнование между кандидатите за съответствието на изискванията, на които те трябва да отговарят като членове на конституционната юрисдикция. Стенографските протоколи от обсъжданията, които са официални документи, имащи доказателствена сила за отразените в тях изявления, обстоятелства и констатации, които констатации могат да бъдат правени само от Народното събрание (Решение № 3 от 1993 г. по к. д. № 2/1993 г.), показват ясната воля на вносителите да не прилагат установените в чл. 91б, ал. 1 принципи за обоснованост и политическа неутралност при избора на членове на Конституционния съд. Видно от стенограмата, сред вносителите на приетите решения се споделя разбирането за това  че „попълването на Конституционния съд е различно от попълването на останалите органи, които наричаме регулатори или контролни органи, за които изискванията са различни“, т.е. че чл. 91б, ал. 1 не е приложен в случая. И още: „предложенията, които сме направили, са легитимни. Те са шанс да продължим да договаряме нови условия за упражняването на власт, включително през практиката на Конституционния съд“ (Стенограма от заседание на Народното събрание от 19 януари 2024 г.). От това изказване, на което никой от другите вносители не възразява, става ясно, че практиката на Конституционния съд се възприема като част от „новите условия за упражняване на власт“ -  разбиране, което влиза в пряко противоречия с принципите на правовата държава и със самата идея за конституционно правосъдие.

Вярно е, че правните норми винаги са резултат от политически решения и извършени компромиси (Друмева, Е., Конституционно право. С.: Сиела, 2018,              с. 29). Това обаче съвсем не дава право на политическото мнозинство да превръща тези компромиси в сами по себе си правни норми, включително като единствен критерий при избора на органа, овластен да отсъжда дали дадена законова норма противоречи на Конституцията. Самият Конституционен съд е имал възможност да подчертае, че правилата за формиране на състава му и тяхното спазване целят преодоляване във висока степен евентуално спекулативно използване на политическата конюнктура, защото така обезсмислят заложените механизми на конституционната демокрация (Решение № 1 от 2024 по к. д. № 17/2023 г.). Реализирането на квотата на парламента в персоналния състав на органи не е и не може да бъде форма на политическо участие в тези квоти. Считам, че приетите решения на Народното събрание бяха единствено политически обосновани, което в крайна сметка делегитимира самия избор и го направи противоречащ на чл. 91б, ал. 1 от Конституцията.

3. Нарушение на чл. 5, ал. 1 и 2, чл. 147, ал. 2 и чл. 148, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България

С определянето на  продължителността на срока, за който се избират лицата за конституционни съдии, Народното събрание е надхвърлило своята компетентност. Гласуваните на 19 януари 2024 г. решения не държат сметка за правната категория мандат, по която Конституционният съд в Решение № 13 от 2010 г. по к. д. № 12/2010 г., на което се позовава и Решение № 1 от 2024 г. по            к. д. № 17/2023 г., е възприел следното тълкуване: „мандатът за     конституционното право е осъществяване на властнически правомощия (пълномощия, ако се акцентира на предоставянето на власт от възлагащия или учредяващия тези правомощия) в област от трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, за определен период от време (срок). Двата елемента - пълномощия и срок, дават характеристиката на мандата. Първата е съдържателна, втората - времева“.

Като определя със свой акт срока, в който ще се осъществяват правомощия, установени в Конституцията, Народното събрание на практика отменя непосредственото действие на Основния закон. Това нарушава чл. 5,            ал. 2 и чл. 147, ал. 2 от Конституцията, но и допуска възможността при избор изцяло или частично на други органи Народното събрание да се счита овластено да определя аспекти от техния мандат. Да се приеме това за допустимо, означава да се признае, че Народното събрание може със свои решения да (пре)урежда въпроси, които са намерили своята уредба в Конституцията от Великото народно събрание. Следва да се отчита и парламентарната практика преди оспорените решения, която само се е ограничавала до избора на конституционни съдии, без да предвижда нито срок, за който ги избира, нито името на конституционния съдия, на чието място ги избира.

С оспорените решения за избор на конституционни съдии се създава ново основание за прекратяване на мандата на съдия в Конституционния съд, а именно изтичането на срок, който е определен в решение на Народното събрание. Следва да се отчита, че в чл. 148, ал. 1, т. 1 от Конституцията „изтичането на определения срок“ е основание за прекратяване на мандата, но то се отнася до „определения“ от конституционния законодател срок. Това е срокът по чл. 147, ал. 2 от самата Конституция. Народното събрание не може да определя срока на пълномощията на избрани от него конституционни съдии извън конституционно определените срокове. Обратното би означавало тези лица да се поставят в зависимост от волята на мнозинството, приело решенията за избор, а не да се ръководят от конституционно дължимото.

Известен на всички факт е, че Народното събрание не изпълни в срока по чл. 147, ал. 2, изр. трето от Конституцията задължението си да обнови състава на Конституционния съд, което трябваше да стане най-късно до 15 ноември            2021 г. При това положение избраните от него съдии от Конституционния съд не могат да упражняват правомощията си за срок от 9 години, а „само за оставащия срок на мандата, считано от конституционно дължимия момент за обновяването на състава на Съда“. Така приема Конституционният съд в диспозитива на Решение № 1 от 2024 г. по к. д. № 17/2023 г., постановено в производство по даване на задължително тълкуване на чл. 147, ал. 2, чл. 148, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България в тяхната взаимна връзка. Това решение е обнародвано в „Държавен вестник“ бр. 5 от 16 януари 2024 г. и в съответствие с чл. 151, ал. 2, изр. 2 от Конституцията влиза в сила три дни след обнародването му, т.е. на 20 януари 2024 г. Следва да се има предвид, че това е моментът, от който решението на Конституционния съд има юридическа сила. Юридическото му действие обаче предхожда юридическата му сила, тъй като според чл. 50 от Закона за нормативните актове тълкуването има действие от деня, когато е влязъл в сила актът, който се тълкува. По изключение органът, издал акта за тълкуване, може да даде на тълкуването действие само занапред, ако обратното му действие може да създаде усложнения. Само в такъв случай тълкуването влиза в сила три дни след обнародването му. В конкретния случай на Решение № 1 от 2024 г. по к. д. № 17/2023 г. не е придадено действие занапред, тъй като съдържащото се в него тълкуване не само не създава усложнения, а напротив - преодолява противоречия в тълкуването и спорове, които могат да се създадат от укоримо от конституционно гледище бездействие.

В Решение № 7 от 2023 г. по к. д. № 12/2023 г. Конституционният съд е имал повод да се произнесе по хипотеза, в която решение на Конституционния съд е обнародвано, но все още не е влязло в сила. Според Съда  това обстоятелство „не засяга задължението на Народното събрание да се съобрази с решението на Съда, тъй като решението е публично оповестено (в „Държавен вестник“ и на сайта на Конституционния съд), т.е. както официално, така и фактически е известно на задължения орган, а влизането му в сила е бъдещо сигурно събитие.“ Съобразяването с решението на Конституционния съд и преди влизането му в сила е не просто допустимо, а наложително с оглед правните му последици като тълкувателен акт.

Ако целта на определения 9-годишен срок в приетите на 19 януари 2024 г. решения на Народното събрание е да се преодолеят предвидимите и сигурни последици на Решение № 1 от 2024 г. на Конституционния съд, тя няма как да бъде призната за легитимна в една правова държава.

На първо място, срокът на пълномощията не може да бъде предмет на уредба, която се съдържа в решение на Народното събрание. На второ място, дори да се приеме, че Народното събрание е властно да урежда продължителността на мандат, установен в Конституцията, тази уредба не може да бъде дадена в противоречие с конституционната уредба - нито към момента на приемане на решението на Народното събрание, нито към друг момент, предвид върховенството на Конституцията. На трето място, съобразяването със съдържанието на тълкуването, което дава Конституционният съд на Конституцията, когато това съдържание е известно на всички, е признаване на неговата валидност, разбирана като „способността на една правна норма да обвърже своите адресати със задължение за правомерно поведение, а ако те нямат такова поведение - да обвърже компетентния орган със задължение за налагане на санкция“ (Вълчев, Д. Лекции по обща теория на правото. С.: Сиела Норма, 2016, с. 67). В правовата държава неизпълнението на решенията на Конституционния съд, неточното им изпълнение или заобикаляне е нарушение на Конституцията (Решение на № 1 от 2013 г. по к. д. № 5 от 2012 г.).

УВАЖАЕМИ КОНСТИТУЦИОННИ СЪДИИ,

По изложените съображения се обръщам към Вас с искане да обявите противоконституционност на решенията за избор на конституционни съдии, приети от 49-ото Народно събрание на 19 януари 2024 г. (обн. ДВ, бр. 7 от                      23 януари 2024 г.), поради противоречие с чл. 4, ал. 1, чл. 5, ал. 1 и 2, чл. 91б,  ал. 1, чл. 147, ал. 2 и чл. 148, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България.

Предлагам да конституирате като заинтересовани институции органите по чл. 147, ал. 1 от Конституцията, овластени с формирането на персоналния състав на Конституционния съд, а именно Народното събрание, Върховния касационен съд и Върховния административен съд.

РУМЕН РАДЕВ

ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

 

 

Коментари

  • Евроатлантически, епилирани, налитат на рояци. Що е то?

    23 Яну 2024 13:33ч.

    "Държавниците" на петата българска държава в сетните и дни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В събота 27.1 в 14 ч. пред американското посолство да защитим българския суверенитет

    23 Яну 2024 16:18ч.

    Организатори: Български национален съвет за мир, сдруженията "Жени и майки за мир", "Брод за България", "Ляв поглед", "Ветерани на труда за мир", Обществен съвет "Войни за мир", Антифашистки форум България,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не само, да изметем тая чужда за народа ни

    23 Яну 2024 19:08ч.

    власт, обслужваща само отвъдокеански корпоративни интереси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стар нерез

    23 Яну 2024 13:36ч.

    След изборът на Дуловската принцеса, НСО на ръкоблудство ли ще минат?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дума на годината е „ГАЛЯ ОТ ПОСОЛСТВОТО“

    23 Яну 2024 16:08ч.

    И двете "секретарки" ма Боко Тиквата са обезвъздени за положените усилия за задоволяване на половия МУ нагон - Деса Общата - конст. съдийка, другата - премиерка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • онуфри

    23 Яну 2024 13:40ч.

    Ако политиците действат пряко закони и конституция, това не говори ли за някаква паралелна държава? Значи за тях законите и конституцията са съвсем различни от тези на нормалните данъкоплатци. Може и да имат закони, но те са други, техни си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БАНКЯТА

    23 Яну 2024 13:44ч.

    ПРАВ Е ПРЕЗИДЕНТА ТОЛКОВА ЛИ НЯМАХМЕ ЕДИН ЧИТАВ КАНДИДАТ ЧЕ ПРЕДЛОЖИХМЕ ДУЛОВСКАТА. ПДП.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тралала

    23 Яну 2024 14:03ч.

    Радев се е притеснил, че "Дръж се, земьо, шоп те гази!" ще се видоизмени в "Дръж се, Конституционен съд, Деса Атанасова те гази!".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    23 Яну 2024 14:05ч.

    Червеният лайномет РРадев атакува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    23 Яну 2024 14:08ч.

    Лайноядите на позиция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Илко Семерджиев, зъболекар-импресионист

    23 Яну 2024 16:10ч.

    forsvaret е скромен нискотарифен писател, забавляващ форумците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Може да изляза прав

    23 Яну 2024 14:12ч.

    и КС в неистов бяс, че някой си позволява да му налива акъл, да фърли масово оставки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Исках да кажа,

    23 Яну 2024 14:14ч.

    че има теоретическа възможност. Но ние се знаем. Кой колко струва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шапков

    23 Яну 2024 14:40ч.

    Някъде беше описано, че ако Президента не се яви на клетвата, избора не може да бъде официализиран и процедурата се отменя. Имало и прецедент с Ирландската Овчарка, при който избора на съдия е отменен поради неприсъстие на държавния глава. Е, Радев, защо просто не отидеш за гъби? Защото за това трябва гръбнак и топки, нали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще разберем

    23 Яну 2024 15:22ч.

    в петък. Щото, иначе - едно, че тези ще взимат решения относно собственото си назначаване там, и второ, дори ако хипотетично КС обяви избора им за противоконституицонен - какво, връщаме ги обратно там, откъдето са дошли ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • истината[email protected]

    23 Яну 2024 14:43ч.

    този мр.ник е виновен за цялата мизерия, купен от чужди, работещ за чижди, неговото вето е проформа-ала бала! съд и най-тежка възможна пресъда за съучастие в геноцид и то заеднос с тиквата и драндарския , които го държат като подлога

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разчистване на терени

    23 Яну 2024 15:49ч.

    Играта се играе! Когато си вдигнал юмрук, трябва да вдигнеш и втори юмрук! Иначе започват подозрения, че се играе някакъв доста странен театър. Тук е редно да се обърне внимание, че предстои да се избират съдии и от квотата на Радев, което на практика значи, че евроатлантическият парламент няма да подкрепи неговите предложения и е напълно реалистично да се блокира целият съд. Ама ... това война на принципи ли е?? Или може би е някакъв замаскиран евроатлантически театър? Крайно време е всички объркващи факти и обстоятелства да си намерят обяснението и мястото и най-накрая да разберем - кой кой е в тази държава! Споко ..., БХ и Шишо, и Доганеца, и Бойкикев и Кокорчовците - тях всички ги знаем прекрасно кои са. Отговори за тях не ща! Има други, които излъчват смущаващи, прекалено разнопосочни сигнали, излизащи извън разбираемия, неизбежен компромис. Единосъщият Бог какъв живот е живял може само да предполагаме, но ние тук, на Земята се оплетени в лай.. и компромиси! Един от ИЗЛЪЧВАТЕЛИТЕ е президентът Радев! Мъжество, г-н Президент! Да, коронота е тежка, но нима вие не знаехте, когато я слагаха на главата ви?! Сега е късно за китка! Нещо друго искам да изясним тук. Пастирката едно време не само бойкотира клетвата на Марковска, той демонстративно напусна и без да съм сигурен, но ... и мотивира останалите от церемонията да напуснат залата. По-скоро го направиха заедно и остана съмнение за масова завера! Оставиха горката, невинно набедена Марковска сама и гласът и отекна кухо: Ами, аз?! Какво казва законът (за КС): "Чл. 6. (1) Съдиите от Конституционния съд встъпват в длъжност след полагане на следната клетва: "Като встъпвам в длъжността съдия в Конституционния съд, заклевам се да спазвам добросъвестно задълженията си, възложени с Конституцията и Закона за Конституционния съд. Заклех се." (2) Съдията полага клетвата в едноседмичен срок от назначаването или избирането му в присъствието на председателя на Народното събрание, на президента и на председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд." Аз не харесвам този текст, без да ме питат - приемам го за глупав! Трябва да се каже, че новоизбраният се заклева ПРЕД КОГО??! ПРЕД самия КС - отговарям. Както и депутатите се заклеват публично и заедно пред самия парламент и пред колегите си. В закона стои - "в присъствието на". Това присъствие не може да е конституиращ акт! Извършеното от пастирката е една брутална гадост, ама на него му е простено - пастирката е израснала в животинското царство, а не сред човеците. Радев, бутай цялата тази вмирисана кочина, че вече не се трае!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Логична реакция

    23 Яну 2024 15:51ч.

    Изборът е опорочен от сглобкаджийте, помиярите, джендърите, еничарите, подлогите на американското посолство в София в антинародното "Народно събрание". Има решение на Конституционния съд - единствената все още независима институция в поробената от САЩ Р. България, което гласи, че когато Конституционния съд не е попълнен своевременно, по-късно избраните конституционни съдии допълват във времето пропуснатото време на девет-годишния мандат, който се полага за своевременно избран конституционен съдия. Чест прави на Президента Радев, че не се умълча и оспори порочния избор на двамата нови конституционни съдии, които вместо за седем години, бяха избрани неправомерно от мафията на американската сглобка за пълен девет-годишен срок.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РАДЕВ

    23 Яну 2024 17:08ч.

    Единствения Патриот на Държавен пост. Браво на Президента. Силен и смел. Плямпащата Рая в страх от Посолството Не отразява Желанията на Народа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    23 Яну 2024 17:12ч.

    По-горе, един умник е написал: " Имало и прецедент с Ирландската Овчарка, при който избора на съдия е отменен поради неприсъстие на държавния глава. Е, Радев, защо просто не отидеш за гъби? Защото за това трябва гръбнак и топки, нали?" В един друг днешен текст на същата тема е написано: "Този сценарий не би трябвало да породи някакво правно действие, но по времето на Плевнелиев бяха въвлечени всички отговорни институции, които вкупом попречиха на Марковска да стане член на КС. В сегашната ситуация подобно нещо е невъзможно." Оставяме настрана, че авторът на първия цитат (умникът) не чете. То цялото му писание е заради последното му изречение - за гръбнака и топките. По-интересно е последното изречение на втория цитат: "В сегашната ситуация подобно нещо е невъзможно.". Защо е невъзможно? Какво ѝ е на сегашната ситуация? Защо не са въвлечени всички отговорни институции, защо не е въвлечена институцията "общество"? А да не би пък обществото да не е заинтересовано? Май че е така, след като стоварва "свещения си гняв" върху единствената институция, носител на нормалното и с възможно най-голяма легитимност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • силивряк

    23 Яну 2024 17:26ч.

    Нашенските пишман демократи винаги са разбирали демокрацията като взаимодействие само на институциите във властта, а не като взаимообвързан процес на отстояване на интереси не само от институции, но и от суверена на институциите. Затова подобна квазидемократична структура функционираше през последните 35 г. само за една паразитна класа от облагодетелствани. Обществото винаги е било изтласквано и маргинализирано встрани от процеса, експлоатирайки от него само мнимо предоставената им легитимност. На този фон, ако не се направи така, че обществото чрез достъп до пряк вот и пряк контрол (викат му неслучайно социален рейтинг) да може чрез новите технологии само да си регулира представителствата в институциите, и без оглед на партийните централи, няма смисъл изобщо да се говори за цифровизация и изкуствен интелект. Ама май давосци го разбират социалния рейтинг само като форма на експлоатация на подвластните и бедните, не на властниците и богатите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бобо

    23 Яну 2024 18:35ч.

    Добре, че го има Радев. Единственият нормален държавник! Да се стяга, да дава знак и да помете продажбата, крадлива пасмина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обнадежден

    23 Яну 2024 19:03ч.

    Президентът се опитва да попречи във Висшия съд на България да проникнат такива ниско интелигентни хитреци със съмнителна професионалност... Но дали ще успее.... Срещу себе си има безскрупулните политически утайки от т.нар Народно събрание....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поздравления за Радев

    23 Яну 2024 20:51ч.

    Но трябва повече да се старае. Например не може да допусне ролетни управление. Очеизвадно е, че е нарушение на избирателния вот. Избирателите са избрали, първите са се отказали, вторите са съставили правителство, наред са третите. Президентът следва да откаже да връчи мандат на брюкселската снаха. Ще бъде поредното нарушение. Радев бъди мъдър мъж и не показвай слабост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doktor

    23 Яну 2024 21:14ч.

    Достоен президент!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи