Осъждаме категорично руската агресия в Украйна, заяви президентът Румен Радев след като проведе среща на "четири очи" с чешкия си колега Милош Земан, която се състоя в Пражкия замък Храдчани. Двамата президенти се обединиха около нуждата от единен отговор на НАТО срещу нея. “И двамата се учудихме на това каква е рекламата на руската армия и нейните реални резултати. Парадоск е, че руснаците, от една страна, се заклеват в славянско братство, а от друга, спряха доставките на газ на две славянски държави - Полша и България", заяви Милош Земан.
Двустранните отношения между България и Чехия са на отлично ниво. С това започна днес срещата на четири очи между двамата държавни глави Румен Радев и Милош Зелман. Чехия напълно подкрепя влизането на България в Шенгенското пространство, обяви чешкият президент. И двамата президенти изразяват известно безпокойство по отношение на радикалния ислямизъм на Балканския полуостров. От своя страна Румен Радев благодари за топлото гостоприемство в Чехия. "Нашите връзки имат дълбоки исторически корени".
"Осъждаме категорично руската агресия в Украйна, която руши цяла държава. Руши и утвърденият международен ред и създаваната с десетилетия архитектура за сигурност в Европа. Тази агресия изисква единен отговор в рамките на НАТО и ЕС, изисква дълбока и решителна промяна на Алианса и трансформация с фокус към Източния фланг. Това заяви президентът Румен Радев след срещата си с чешкия президент Милош Земан."Призивите за прекратяване на нападенията и насърчаване на преговорите отстъпват пред войнствената реторика и заклинанията за победа. Това означава дълга война на изтощение с тежки последици както за двете ни страни, така и за цяла Европа. България и Чехия са солидарни с украинците и приемаме стотици хиляди бежанци. Това, което трябва да направим е да се ангажираме повече е с нашата стратегическа автономия и с енергийната си независимост", каза още българският президент.
Румен Радев призова да се балансира между санкциите и интересите на всяка отделна държава.
"Важно е санкциите, които налагаме да бъдат ефективни, но да не допускаме те да нанасят вреди върху нашите икономически и социални системи. Спирането на доставките на петрол няма да се отразят добре на нашите икономики и трябва да сме изключително внимателни, като отчитаме спецификите на всяка една страна", категоричен беше президентът.
Източник: БТА