Радев наложи вето върху отделянето на следствието от прокуратурата

Радев наложи вето върху отделянето на следствието от прокуратурата

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Президентът Румен Радев наложи вето промените в Закона за съдебната власт, с които следствието беше отделено от прокуратурата.

В мотивите се казва, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз, твърди Радев. 

Президентът напомня на депутатите, които сега ще трябва наново да обсъдят закона, че Конституцията изисква законите да се приемат на две четения. Не са спазени важни положения в Закона за съдебната власт. Нарушени са и редица разпоредби от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, посочва президентът.

Промените бяха направени изненадващо с гласовете на ГЕРБ, "Възраждане" и ДПС. В момента следствието е под шапката на прокуратурата, а директорът на националното следствие е зам. главен прокурор, който дори се оказа, че формално не ръководи структурата.

С промени в Закона за съдебната власт, които не бяха минала на второ четене през правната комисия, но бяха приети на второ четене от пленарната зала, Националната следствена служба беше отделена от прокуратурата. Против гласуваха БСП и ПП-ДБ. Единствено бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП Бойко Рашков се застъпи за идеята на "Възраждане" следствието да се отдели от държавното обвинение. Според него не само съдиите и прокурорите, а и следователите трябва да бъдат независими. Той обаче изрази опасения, че, ако тези промени в Закона за съдебната власт се приемат, биха били противоконституционни. 

На 2 юни, когато се приемаха промените, Радомир Чолаков от ГЕРБ даде абсурден аргумент за разделянето - "главният прокурор и шефът на следствието да се заплашват кой кого ще убива е абсолютно недопустимо. Законодателният орган е длъжен да разтърве тези хора". Чолаков визираше конфликта между Иван Гешев и директорът на следствието и негов заместник Борислав Сарафов.

МОТИВИТЕ НА РАДЕВ

Тези разпоредби са приети без установените гаранции за откритост, съгласуваност и предвидимост на законодателния процес.

Радев обяснява, че преминаването на следствието към прокуратурата е ангажимент, поет още по време на преговорите за членство в ЕС. 

Включването на следствените служби в структурата на прокуратурата следва логично от извършените три години преди това промени в Конституцията и позволява "да бъде използван капацитетът на квалифицирани и опитни юристи, работещи като следователи, за засилване на противодействието срещу престъпността и корупцията, което обществото и Европейският съюз изискваха и очакваха", цитира президентът и Решение на Конституционния съд от 2009 г.
Според Радев приетите от парламента промени биха уронили доверието на Европейския съюз и на останалите държави членки както в способността на страната да изпълнява пълноценно своите ангажименти, така и в ефективността и безпристрастността на националната наказателно правна система. 

Президентът напомня още, че в правилника на парламента, който има силата на закон, се казва, че "законопроект, който е отхвърлен на първо гласуване, може да бъде внесен и разгледан повторно само след промени в основните му положения (…) и не по-рано от три месеца след отхвърлянето му". Това в случая не е спазено.

Не е изискано и становище от правителството, което също е нарушение. Не е потърсено мнението и на Висшия съдебен съвет.

Не са разгледани и бюджетните измерения на промените - няма финансова обосновка.

Няма и мотиви за промените. "Изказванията в пленарна зала сочат, че целта на мнозинството се изразява във „възстановяване на независимия статут на следствието“ и „изваждането му от йерархическа, методическа, организационна и друга зависимост от прокуратурата“. Организационната самостоятелност на НСлС и на окръжните следствени служби обаче не може да бъде самоцел", казва държавният глава. 

Източник: segabg.com

 

 

 

Коментари

  • smb

    14 Юни 2023 21:10ч.

    А ко стана, защо възраждане предлагат законопроектите на ДПС и ГЕРБ? Няма как да са подлоги, просто пак са се объркали. Моля ви са, тези са различни, сигурен съм ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дайте им пълно мнозинство

    14 Юни 2023 21:13ч.

    Мола ви са дайте им да управляват.Толкова са автентични, различни, като никой друг

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ivan Kolev

    14 Юни 2023 21:29ч.

    Този закон Възраждане го предлагат 4-ти парламент. Какво общо имат ДПС и ГЕРБ с това?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ахам

    14 Юни 2023 22:17ч.

    Айде палма амбразурата... Да убедиш привърженик на Възраждане в някаква тяхна грешка е като да убедиш ковидиот, че ваксината е експертиментален продукт. Никакъв шанс

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    15 Юни 2023 4:41ч.

    Няма грешка, интереса клати феса. Нема да се притесняваш, урсулица ти е уредила ваксина, заповядай.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ехо

    14 Юни 2023 21:11ч.

    Само така !?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Правилно

    14 Юни 2023 21:43ч.

    Правилно !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • “ следствието беше отделено от прокуратурата”

    14 Юни 2023 22:03ч.

    Как прокурорите ще повдигат обвинения, ако следствените органи не работят за тях? Оказва се, че в България има много повече идиоти, отколкото някой може да си представи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аха

    14 Юни 2023 22:46ч.

    Радев сега постъпи правилно. Следващият правилен ход е да изчака за Гешев решението на Конституционния съд . Прокуратурата е държавен институт , главният прокурор не е най големия престъпник, той не е проблем на държавата. Решението на ВСС не е мотивирано юридически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Време е за изтрезняване

    14 Юни 2023 23:21ч.

    Отстраняване на гл.прокурор за израза „политически боклук“с израз който бил уронил престижа на съдебната система е хумор. Такъв хумор ,колкото и да се силиш, няма да го измислиш. Това е глупост и малоумие. Ясна зависимост ,целенасоченост,умишлен стремеж да се изпълни нечия воля извън ВСС. Че има политически боклук има, боклук има навсякъде. Не може да има съмнение в обществото,че политическия боклук определя кое е добро ,кое е зло ,кое е етично и кое не. Този израз,не е достатъчно основание за отстраняване на гл.прокурор,нито правно нито морално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    15 Юни 2023 0:08ч.

    Нещо много срамежливи на Коцето шаранчетата тази вечер. Да не са пуснали някой нов турски сериал по БиТиВи-то ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    15 Юни 2023 4:32ч.

    Сподели де, не мъчи хората...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щом от ЕС смятат, че Следствието, трябва да е част от Прокуратурата..

    15 Юни 2023 0:30ч.

    Значи, идеята да бъдат разделени е много добра.. Интересно е само, какъв е интересът на ГЕРБ и ДПС, в случая?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Викт

    15 Юни 2023 4:37ч.

    Като дупе и гащи, едното не работи като цяло без другото, ако имаш човек в следствието или прокуратурата и си 'на канала', нещата могат да се проточат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи