Според него визитата на македонския премиер Зоран Заев у нас е добра новина за двете страни.
"Знаците са нещо положително, окуражително, обнадеждаващо, един пробив в позитивния смисъл на думата", смята той.
Първанов поясни, че чува коментари, които го насочват, че най-вероятно договорът ще повтори декларацията от 1999 г. (Съвместна декларация от 22 февруари 1999 - б.р.).
По думите му подпомагането на Македония в пътя й към НАТО и ЕС е предпоставка за стабилност в региона.
"Има нещо важно като изгодна точка, за първи път от много години нашите премиери казаха едно и също, нашите народи са най-близки, всичко друго е преодолимо", поясни Първанов.
Бившият държавен глава отново повтори, че основните проблеми са свързани с общата история и език, като според него най-важното е да се сложи край на деленето на историята.
"Ние имаме благоприятна обстановка, която може и да не се създаде през следващите 20 г.", изтъкна той, но подчерта, че е скептик дали договорът ще реши проблема.
Първанов е убеден, че проблемите няма да бъдат решени с един договор, тъй като са необходими обществено-политически консенсус и друга медийна среда.
Бившият президент на България не атакува и Росен Плевнелиев. "Плевнелиев да не се обажда неподготвен, не бих му препоръчвал да го прави. Той за пет години не намери начин да отскочи до Македония. Ние имахме с президента Борис Трайковски по 10-15 срещи на година, официални, работни", подчерта той.
По думите му у нас има спящи клетки по темата, които не се обаждат активно, защото са близко до властта.
"Трябва да се търси решението на въпроса с историята. Трябва да се намери решение за езика", вярва Първанов.
Той обясни, че критерият е това, че сме имали единно национално самосъзнание, единни национални цели и задачи.
"Това обяснява Възраждането, това обяснява Илинденско-Преображенското въстание, като и много събития в нашата обща история", коментира още Георги Първанов.
Първанов е на мнение, че във всеки един етап трябва да се отстоява българският интерес. Според него голямата тема е общата ни история с Македония.
Той смята, че трябва да сложим край на периода, в който деляхме историята между Скопие и София на принципа на вас - Яне Сандански и Гоце Делчев, на нас - Тодор Александров и Иван Михайлов. Той е на мнение, че става дума за общи герои.
По отношение на езика Първанов разказа една случка. С президента Трайковски са посетили музея на Никола Вапцаров в Банско и от експонат на експонат стигнали до ръкописа на стихотворението "Прощално". Трайковски се зачел и изведнъж извикал сътрудничката си: "Данке, я ела. Това на какъв език е?". Тя погледнала и отговорила: "Ама, господин президент, тогава са ги карали насила официално да пишат на български език." Трайков отвърнал: "Какви ги приказваш, кой ще те накара да напишеш предсмъртното си послание на някакъв чужд език".
"Това е един урок по история", коментира Първанов.
По въпроса за закупуването на боен самолет той заяви, че не заема страна, но според него много е загрубял дебатът, което води до накърняване на имиджа на България.
По думите му страната няма пари и възможности за закупуване на американски изтребител Ф-35.
Георги Първанов смята, че е твърде рано за конфликт между президента и премиера.