Владимир Путин предложи сделка на САЩ: Русия има повече ресурси от Украйна. Можем да снабдяваме американския пазар с до два милиона тона алуминий годишно. Русия и САЩ биха могли да помислят за съвместна работа за производство на алуминий, например в Красноярския край, където необходимата енергия може да се произвежда доста евтино.
Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю за журналиста от ВГТРК Павел Зарубин, съобщава ТАСС. Интервюто беше излъчено по време на срещата на президентите на САЩ и Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон. Тръмп изрази по време на нея намерение да се срещне и с Путин.
"Бихме могли заедно с американските компании да помислим за съвместна работа в тази насока. Например, в Красноярския край още по съветско време имаше планове за изграждане на нова водноелектрическа централа и създаване на допълнителни мощности за производство на алуминий, посочи руският лидер.
Той даде и предварителни оценки - около $15 млрд. на днешни цени. Но ние можем да помислим върху това", обясни Путин.
Той припомни, че производството на алуминий е много енергоемко, така че трябва да бъде разположено в региони с евтино производство на електроенергия.
"Алуминият е преди всичко енергия. И за предпочитане е да е евтина енергия. Хидроенергията - тя е евтина. И освен всичко друго, тя е и екологична", уточни президентът и припомни, че това допълнително производство е било планувано още по времето на СССР.
Путин предложи като възможна идеята разходите за отбрана и на Русия и на САЩ да бъдат намалени едновременно с 50% по взаимно съгласие, а след това и Китай да направи същото.
"Бихме могли да се споразумеем със Съединените щати да намалят с 50% разходите за отбрана, а ние също ще ги намалим с 50%. Тогава и Китайската народна република би се присъединила, ако иска." Путин смята, че това предложение е добро и е готов да дискусии по този въпроси.
Русия няма нищо против запазването на украинската държавност, но Украйна не трябва да се използва като враждебен трамплин. Държавният глава заяви, че Русия е заинтересована Украйна в крайна сметка да се превърне в приятелска съседна държава.
"Позицията, както ми се струва, на президента на Съединените щати Доналд Тръмп не е свързана с това, че това е само в интерес на Русия. Най-вероятно е в интерес на Украйна, на украинската държава, с цел запазване на украинската държавност. Ние също нямаме нищо против това. Въпреки че, разбира се, бихме искали тази територия да не се използва като плацдарм за атаки срещу Руската федерация, да не се използва като враждебен плацдарм срещу нас. Така че в крайна сметка тя се превръща в приятелска съседна държава", каза държавният глава.
Той каза още, че държавите от ЕС могат да участват в преговорния процес за мира в Украйна.
"Не виждам нищо лошо тук, но никой нищо не може да иска от Русия. Нека искат от някой друг, те от хиляди години искат каквото и да било от васалите си. Така че нека си седят вкъщи и да помислят как стигнаха до тук, но участието им в преговорния процес ние никога не сме отказвали", каза Путин.
Ние водим постоянни дискусии с тях. Именно те, подчинени на всякакви далечни идеи да победят Русия на бойното поле, сами отказаха да се свържат с нас, ако искат да се върнат - да заповядат", добави руският лидер.
Путин говори няколко пъти и за позицията "на настоящия ръководител на киевския режим", без изобщо да го назовава по име. Той е отбеляза ниския му рейтинг и токсичност за армията и обществото на Украйна.
Путин изрази увереност, че Зеленски няма да може да спечели изборите, ако те се проведат в случай на отмяна на военното положение. Като възможен съперник на Зеленски с два пъти по-висок рейтинг Путин посочи бившия главнокомандващ Въоръжените сили на Украйна, когото руският президент нарече с фамилното му име - "господин Залужни".
Както е известно, за Кремъл Зеленски е нелегитимен, тъй като не са били проведени нови избори в Украйна.
Миналата седмица бившият президент Доналд Тръмп обвини Зеленски, че се държи като "диктатор".
Радата шамароса Зеленски пред европейските лидери, обърна курса към Тръмп