"Русия не възнамерява да размахва „ядрената тояга“, но ще усъвършенства своето ядрено оръжие като фактор за възпиране." Това заявява президентът Владимир Путин в интервю за филма „Световен ред“ за държавната телевизия "Русия 1", който ще се излъчи тази вечер в 21.30 ч. московско време, съобщиха агенциите.
"Русия в качеството си на една от водещите ядрени държави ще усъвършенства ядрения си потенциал като фактор на възпиране. Ядрената триада е в основата на нашата политика на ядрена сигурност", подчерта Путин. Той се изказа категорично против това да се увеличава броят на страните, които притежават ядрено оръжие.
Русия не може да предаде руснаците и рускоезичните жители на Югоизточна Украйна на милостта на националистите, заявява руският президент Владимир Путин.
„Ние изхождаме само от едно, ние не можем да предадем на милостта на националистите тези хора, които живеят в югоизточната част на Украйна. И не само руснаците, но и рускоезичното население, което се стреми към Русия. Няма нищо необичайно в тази позиция“, каза Путин.
Позицията на Европа и САЩ за Украйна не е свързана със защита интересите на тази страна, а с опит да попречат на възраждането на СССР, и никой не иска да повярва, че Руската федерация няма такава цел. Той казва, че е убеден, че "изобщо за постсъветското пространство" Западът действа от грешна изходна позиция, че Москва опитва да създаде отново разпадналия се преди близо четвърт век Съветски съюз.
"Дори самата хипотетична възможност да бъдат обединени усилията" в рамките на съвременни и преди всичко икономически интеграционни процеси, "които безусловно биха направили и Русия, и Украйна по-конкурентоспособни в световната икономика, биха позволили на двете страни да заемат по-достойно място в съвременната система за разделение н атруда на международните и световните пазари", не дава сън на нашите партньори, цитира думите му РИА "Новости".
Путин разкритикува "политическите новобогаташи" на световната сцена, които били "изгубили чувство за реалност" - ситуация, която няма да продължи дълго. "Днес виждаме каква е ситуацията. Но искам да кажа, че на нашите политически новобогаташи ми се струва, че изгубиха чувството си за реалността. Те дори не разбраха, че в собствения им свят започнаха необратими процеси. Ако сега всички стоят истукани "мирно", това не означава, че така ще бъде вечно. Защото някои държави и народи никога няма да се примирят с второстепенна роля и с ролята на окупирана страна или нечий васал. Рано или късно всичко това ще премине. И мисля, че по-скоро ще се случи достатъчно бързо", каза той. По думите му, за да продължат лидерските си позиции, някои държави се опитвали за използват сила.
"А това е много лошо", добавя Путин. Според него рецептата срещу т.нар. "цветни революции" се състои в укрепване основите на съвременното международно право, не може да има никакво двойно, тройно тълкувание, когато се мисли относно това що е суверенитет и трябва ли той да бъде уважаван.
"Интерфакс" цитира думите му: "Сега се подхвърлят нови теории, например по отношение на Сирия. Много е лесно да обявиш една или друга държава за нелегитимни, но къде са критериите за тази нелегитимност, кой ги е измислил, кой решава?". Ако ще мислим в подобни волунтаристки категории, с неписани понятия, а не с ясен, прозрачен и еднакво разбиран език, ще настане хаос, казва още Путин.
"Най-главното е да не бъде клатено едно легитимно правителство, да не се унищожава държавността, дори тя да е несъвършена", добавя той. Според него има начини да се помага на вътрешни сили, подкрепящи съответни ценности, без да се нарушава международното право.
"Помагайте им финансово, информационно, политически, но няма нужда да се намъквате като слон в стъкларски магазин и да тъпчете там безкрайно", смята президентът. За пример той даде Либия, свалянето и ликвидирането на Муамар Кадафи. "И какво? След това настъпи ли демокрация? Какво постигнаха? Защо го направиха?", пита държавният глава.
"Проблемът на Европа се крие в това, че тя не провежда самостоятелна външна политика; тя се отказа от нея и предаде част от своя суверенитет на блок, и то не толкова на НАТО, колкото на САЩ", обяснява руският държавен глава.
„Принципно е напълно нормално част от суверенитета на членките на военнополитически блок да бъде предаден на наднационални органи. Но в този случай част от суверенитета е предаден не толкова на НАТО, колкото на лидера на блока САЩ“, коментира Владимир Путин.
Свързан текст:
http://glasove.com/categories/novini/news/putin-rusiya-raboti-lesno-i-s-asad-i-sys-sasht