Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Вечерта на 3 декември южнокорейският президент Юн Сок Йол обяви, че въвежда извънредно военно положение в страната на фона на парализата на властта, предизвикана от опитите за импийчмънт. Той обвини опозицията, че иска да поеме контрол върху парламента и симпатизира на КНДР. След това изявление пред сградата на Националното събрание в Сеул започнаха да се събират протестиращи.
Как започна всичко
По време на телевизионен брифинг на 3 декември южнокорейският президент Юн Сок Йол обяви военно положение. Той съобщи за опитите на Националното събрание (еднокамарния парламент на Южна Корея) да отстрани повече от 20 държавни служители от встъпването в длъжност на новото правителство през юни. Той също така разкритикува Демократическата партия (имаща мнозинство в парламента) за намерението ѝ да намали бюджета за следващата година.
South Korea declares a state of emergency. Promises to 'eradicate' the anti-state forces. Economy tanking, mental health crisis, unbearable workplace stress, so the foreign investors can line their pockets. Neoliberalism is turning into a monster. Endgame. pic.twitter.com/3Ug0pVnD0m
— Steve Hall (@ProfHall1955) December 3, 2024
Митингите и демонстрациите в страната вече са забранени, работата на Народното събрание, местните съвети и политическите партии е преустановена, а медиите са под строг надзор от Комисариата за военно положение. Също така Институтът за английски наказателен процес Habeas corpus вече е забранен и нарушител на военното положение вече може да бъде арестуван без съдебна заповед.
Протести и щурмуване на парламента
Решението на президента доведе до протести. Тълпата от протестиращи пред входа на сградата на Народното събрание се разрастна през нощта (в Сеул е около полунощ, когато започват събитията).
Лидерът на опозицията обяви намерението си да се противопостави на военното положение. Протестиращи са задържани от силите за борба с безредиците, а проходът към парламента е блокиран от автобуси. На входовете на столицата са забелязани да пристигат допълнителни колони с техника.
🇰🇷 The people of South Korea are chanting, “End martial law, overthrow the dictatorship.” pic.twitter.com/zHab07lFLH
— Update NEWS (@UpdateNews724) December 3, 2024
На улиците е изведена голям брой военна техника, видян е да прелита хеликоптер на американските военновъздушни сили.
Парламентаристите призоваха войниците да не изпълняват заповедите на президента и заявяват, че Юн Сок Йол е „предал народа“ с указа си. Те също така гласуваха в подкрепа на отмяната на военното положение, като всички 190 депутати бяха „за“. След заседанието на депутатите въоръжените сили щурмуваха сградата на парламента. Спецчасти и военни влизат през прозорците.
A Woman fights off a soldier in front of the parliament building in South Korea. pic.twitter.com/0hgI8KrcGA
— Pop Base (@PopBase) December 3, 2024
По-късно южнокорейската полиция отказва да изпълни заповедите на командващия военното положение, а лидерът на пропрезидентската партия призна, че военното положение вече не е в сила.
🇰🇷 Soldiers in South Korea have suddenly started leaving the parliament. pic.twitter.com/geOpC9EEqB
— Update NEWS (@UpdateNews724) December 3, 2024
В публичното пространство се разпространяват непотвърдени съобщения, че Юн Сок Йол може да бъде арестуван още тази нощ.
ТАСС цитира българския експерт Боян Чуков, според когото наблюдаваме нов епизод от сериала "Холивудската геополитика". В потвърждение на думите му, над небето на Сеул бе забелязан хеликоптер на ВВС на САЩ.
Forças especiais sul-coreanas chegaram ao prédio da Assembleia Nacional e começaram a proteger os perímetros interno e externo.
— MSP-Brazil (@mspbra) December 3, 2024
Além disso, reforços militares estão sendo enviados a Seul por meio de veículos terrestres e helicópteros. pic.twitter.com/vqxmto5WYk
Пред "Взгляд" Ким Йонг Ун, водещ изследовател в Центъра за корейски изследвания към Далекоизточния институт на Руската академия на науките обяви, че „въвеждането на военно положение в Южна Корея е опит на президента да извърши държавен преврат, за да спаси кариерата си. Юн Сок Йол има много нисък рейтинг, а в обществото расте недоволството срещу действията не само на президента, но и на съпругата му и на целия екип. В тази ситуация съществува реална заплаха парламентът да отстрани президента“.
Експертът нарече думите на президента за заплахи от страна на „севернокорейските комунистически сили“ стандартни. „Юн Сок Йол неведнъж е казвал, че в страната има привърженици на идеята Чучхе, които вредят на държавата и възнамеряват да предизвикат смут“, допълни говорителят.
Според него за да оправдае въвеждането на военно положение, „президентът може да организира провокация на границата със Северна Корея, а след това да въвлече в нея и други държави, включително Русия, която е ратифицирала Договора за всеобхватно стратегическо партньорство с КНДР“.
„Всичко това се вписва в общата стратегия на действие на отиващата си администрация на САЩ. Виждаме, че САЩ не се справят добре в Украйна и тръгнаха да влошават ситуацията в Сирия. По този начин всичко това са опити да се разтегнат нашите сили и да им се попречи да се съсредоточат върху изпълнението на задачите на специалната военна операция“, подчерта Ким Йонг Ун.
Президентът на Южна Корея Юн Сок Йол пое поста на президент на републиката през май 2022 г. Той е избран от основната опозиционна дясна консервативна партия Народна сила. Преди това, от 2019 до 2021 г., той е главен прокурор. След встъпването си в длъжност Юн трябваше да работи усилено, за да прокара интересите си срещу контролирания от опозицията парламент.
Източници: "Известия", ТАСС, "Взгляд"