Проф. Петър-Емил Митев призова да не се легитимира опасния процес на конституционна самодейност

Проф. Петър-Емил Митев призова да не се легитимира опасния процес на конституционна самодейност
Като „самодейност, легитимираща авторитарни политически тенденции“, определи проф. Петър-Емил Митев предложените от управляващите конституционни промени. „С настоящата конституция България получи международно признание на функционираща демокрация“, подчерта той. Уважаваният ни политолог и социолог участва в срещата на депутати от Великото народно събрание (ВНС) по покана на лидера на БСП Корнелия Нинова. 56 от народните представители от левицата, написали и подписали Конституцията, се включиха във форума, организиран от Корнелия Нинова. Срещата бе приветствана от всички присъстващи, които се обединиха около обща декларация, в която категорично се противопоставиха на опитите на ПП ГЕРБ и присъдружните им организации да заличат действащата българска Конституция и да прекъснат 140-годишната традиция на съществуване на Велико Народно събрание.

 

„Нужно е да се отчете международното признание, което е получила сегашната Конституция. България бе призната за действаща демокрация и това прокара пътя към Европа.Това се случи защото имаме демократична Конституция. Призоваваме всички отговорни политически сили да не легитимират този опасен процес на конституционна самодейност, която легитимира тенденции за налагане на авторитаризъм.” Това заяви проф. Петър-Емил Митев на организираната от Корнелия Нинова среща с с народни представители от VII ВНС. 

 

Проф. Митев посочи, че Бойко Борисов театрално демонстрира авторитарни маниери: „По телефона обясняваше как командва държавата, да не говорим за манипулациите в Народното събрание. Борисов умее да поставя капани, сега за пореден път прави опит да превърне губеща ситуация в печеливша.”

 

„Тази авторитарна машина предлага да няма Велико Народно събрание. То има 140-годишна история и е  част от българската парламентарна традиция. Една държава, която уважава своя парламентаризъм, трябва да уважава тази традиция, а не да я затрива.”, категоричен бе конституционалистът.

 

Петър-Емил Митев подчерта, че промените, които премиерът Борисов и ГЕРБ искат да направят в Конституцията е да спрат извеждането на Конституцията над тоталната власт на една партия, както е досега.

 

„Колкото по-малко депутати, толкова и по-малко партии. Тези политически сили, които разчитат на 5-6-8% няма да стигнат до 120-членният парламент. Ще се увеличи тежестта на тази партия, която има машината за гласуване. Управляващите от ГЕРБ правят усилия да съсредоточат още повече власт в ръцете на една партия.”, заяви политологът и социолог.

 

„Връх на всичко е отстраняването на преамбюла. Покойният Гиньо Ганев обясняваше, че преамбюлът е философията на Конституцията, която определя България като демократична, социална и правова държава.През последните 10 години партията, която има тежест сред съдиите и прокурорите е същата партия, която внася промените за нова Конституция. Това е опит за извънпарламентарен натиск.”, поясни проф. Митев. Той допълни, че стратегическият аспект на внасянето на този проект е прокарването на авторитарни тенденции.

 

„Изцяло изразявам съгласие, че не е необходима нова Конституция, а е нужно да се изпълнят повелите на сегашната. Искането на Борисов и ГЕРБ за свикване на Велико Народно събрание и нова Конституция е неадекватно, несъдържателно  и погрешно искане. Недопустимо е да липсва определението социална държава в Конституцията, която тази партия предлага. България  трябва да бъде социална,която се грижи за демографското бъдеще на нацията, социална държава, която не третира здравето на хората като стока и не превръща болниците в търговски дружества, социална държава, която гарантира образованието на гражданите, която справедливо разпределя данъчните тежести, и която се стреми всички нейни граждани да бъдат над равнището на бедността. От това има нужда обществото. Това е повелята на Конституцията. И за тази Конституция всички ние трябва да се гордеем, че сме допринесли.”, завърши проф. Петър-Емил Митев.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • логореята

    27 Авг 2020 8:53ч.

    Добър ход на Нинова с организацията на този форум. А професорът, както винаги, е на световно ниво в експертността си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • частична промяна на действащата конституция - в следващо ОНС

    27 Авг 2020 8:59ч.

    Конституцията трябва да се променя с консенсус от ОНС. Няма стратегическа нужда за свикване на ВНС заради тия козметични промени, които предлагат ББ и партията му. Конституцията от 1991 г. като цяло е доста качествена, само отделни членове и алинеи, отнасящи се до пълномощията на президента и съдебната власт (главно гл. прокурор) се нуждаят от промяна и доизкусуряване. В никакъв случай не трябва да се допуска цялостна подмяна и преименуване на Основния ни закон. ГЕРБ са вече толкова нелегитимни политически, колкото БКП към 10 ноември. При това БКП бе направила много за издигането и развитието на България (въпреки тоталитарното политическо управление), докато ГЕРБ направи всичко да тънем в мизерия и да проклинаме чорбаджийската диктатура.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Милена Бекярова

    27 Авг 2020 9:04ч.

    Всеки политически ход на Нинова е като шамар по компрадорската и крадлива политическа върхушка, независимо дали от нейната собствена партия или от другопартийния слугинаж. Как няма да има такъв пропаганден отпор срещу нея?! Не останаха много живите, велики умове като проф. Петър Емил-Митев. Респект!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    27 Авг 2020 9:05ч.

    Ако тези професори се бяха обадили да кажат това, когато излязоха новини, че американците са поискали промяна на Конституцията или когато Радев я поиска или когато съдебните реформатори поискаха или Триифонов, щеше да бъде адекватно. Сега вече е жалко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ

    27 Авг 2020 9:22ч.

    ЕРЕТИЧНА МИСЪЛ: А защо не направят НС за 300 (триста) депутати, но в НС да влизат само хора избрани с РЕАЛНИ гласове !!! Така при гласували 50% - ще имаме 150 депутати, при гласували 40% - 120, а при гласували 60% 180 !!! Нека партиите се борят за нашите гласове, а не както сега да си ги прибавят или да ни заставят да гласуваме!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ на 27.08.2020 в 09:22 - от кръжока по математика

    27 Авг 2020 10:04ч.

    Умно предложение, ама ще бягат от него като попарени. Реалната демокрация винаги е била засенчвана от шашмите на "феноменалните изчислители", крепящи статуквото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 999

    27 Авг 2020 11:03ч.

    Helleborus, много хора са заявявали, че искат промени, но само най-наглите си позволиха да внасят предложения, написани на коляно, представляващи еманация на неграмотността, дебелоочието и арогантността.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Милена Бекярова

    27 Авг 2020 11:46ч.

    Helleborus , не искаш ли професорите да се съберат, щото много жени са поискали да пикаят прави като мъжете? Плюс това нали някой трябва да даде гластност и трибуна на тези професори. Явно единствена Нинова консолидира истинския интелектуален и морален потенциал на България, от години заврян в девета глуха, в името на градивен отпор срещу невежеството, арогантността и политическата партизанщина. Наистина ли не правиш разлика между това да заявиш, че Конституцията има нужда от промени в частта й за съдебната и прокурорска власт и това да го правиш като слон в стъкларски магазин по най-некадърния начин и в най-неподходящия момент?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    27 Авг 2020 12:04ч.

    Няма нужда от корекции, особено, без ВНС! Сегашният шум и гърчове от на тези в прицела Оставка, показват само колко голямо е отчаянието им и страхът от разнищване на далаверите и некадърното, корумпирано управление и прераздута администрация от рояци калинки - язък за красивите насекоми, станали такъв синоним.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи