Той обясни, че от 2 септември до 2 ноември няма да се разглежда внесеният проект, защото така постановява глава 9 от действащата Конституция.
„На 2 ноември би трябвало да започне разглеждането на проекта. Това разглеждане може да продължи 3 месеца. Конституцията определя период от не по-малко от 2 месеца и не повече от 5 месеца, в които трябва да бъде разгледан внесеният проект за конституция”, обясни проф. Киров.
Според него до момента ДПС са се показали като системна партия и щом са казали, че няма да гласуват за свикване на Велико народно събрание, най-вероятно няма да се отметнат от думата си.
„Тоест подкрепа на проекта за решение за свикване на ВНС въз основа на стартираната процедура по глава 9, това е кажи речи мисия невъзможна”, смята проф. Киров.
„Целта е правителството да не подава оставка, за да може евентуално да се стигне до март месец догодина за редовните избори. Има юридически техники, с които това би могло да стане. Втората голяма цел на ГЕРБ е да не допусне служебно правителство, назначено от президента”, каза проф. Киров.
Що се отнася до възможността за процедура за импийчмънт на държавния глава, проф. Киров обясни, че за да стигне тази процедура до Конституционния съд трябват поне 2/3 от гласовете на народните представители. „Дори да се стигне до импийчмънт, някой си мисли, че ще има нови избори за президент. Ако някой от ГЕРБ харесва повече вицепрезидента Илияна Йотова за президент, в рамките на мандата, който им остава, нека да опита”, заяви проф. Киров.
Източници: Нова тв, "24 часа"