Проф. Георги Вълчев е новият ректор на СУ

Проф. Георги Вълчев е новият ректор на СУ

Софийският университет "Св. Климент Охридски" вече има нов ректор - това е проф. д-р Георги Вълчев от Философския факултет, който беше избран от Общото събрание на СУ след балотаж с акад. Николай Витанов от Физическия факултет. 

От 369 регистрирани за участие в Общото събрание на балотажа за ректор са гласували 355-има. От тях за проф. Вълчев са гласували 198 от делегатите на Общото събрание, а за акад. Витанов - 152-ма, съобщиха от Централната избирателна комисия в Софийския университет.

До балотажа се стигна след като общо четирима влязоха в надпреварата за ректор. При първото гласуване проф. д-р Георги Вълчев получи 125 гласа, проф. д-р Климент Найденовот Геолого-географския факултет - 64 гласа, проф. дпн Милен Замфиров от Факултета по науки за образованието и изкуствата - 79 гласа, а акад. Николай Витанов - 95. 

Според Правилника за устройството и дейността на университета на първо гласуване нямаше избран ректор и трябваше да се възпроизведе второ гласуване между двамата кандидати с най-много гласове. Така се стигна до избора на проф. д-р Вълчев.

Досегашният ректор на Софийския университет проф. Анастас Герджиков връчи официалния ключ на СУ на новоизбрания ректор. "Пожелавам му да е здрав, да има мъдрост, железни нерви и да използва този ключ, за да отключва врати, а не да ги заключва", с тези думи се обърна проф. Герджиков към новоизбрания ректор на Софийския университет.

"Благодаря за доверието и подкрепата, защото да представляваш най-старото, най-авторитетното висше училище - университетът на България, действително е чест и отговорност. Мога да Ви уверя, че ще отдам всичките си сили, за да вървим напред и разбира се, да кажа, че редовно ще си взимам хапчета срещу старческа деменция", каза пред делегатите на Общото събрание проф. д-р Георги Вълчев, който е 57-ият ректор на СУ. Тези негови думи бяха посрещнати от тях с ръкопляскания и смях.

Пред журналисти новоизбраният ректор каза, че приоритетите му са много, но ще се започне с най-важното - с работа по проблемите, които са свързани с финансовото състояние на университета, с текущите проблеми.

"Университетът е огромен и е един сложен механизъм и ежедневието ни поглъща изцяло. Вероятно една от важните задачи ще е да направя среща с факултетите, да подберем екип от заместник-ректори, който да подпомага цялостната дейност, защото един ректор представлява университета, но без добър екип не би могъл да свърши много работа", каза проф. Вълчев, цитиран от БТА. 

Той заяви, че за четирите години от мандата му на ректор трябва Софийският университет да върви още повече нагоре, да стане много по-видим, да стане част от европейското образователно пространство и да отстоява основните приоритети и идентичността на страната ни.

Кой е проф. д-р Георги Вълчев? 

През 1988 г. Георги Вълчев завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски", магистър е по история, с втора специалност "Философия". През 1998 г. получава образователната и научна степен "доктор" в Софийския университет, в Центъра по културознание.

От декември 2015 г. е заместник-ректор на Софийския университет по учебната дейност - докторанти и продължаващо обучение.

Бил е заместник-декан е на Философския факултет по учебната дейност (2011-2015 г.). Ръководител е на Катедра "История и теория на културата" (2011-2019 г.). Научен секретар е на Катедрата "История и теория на културата" (2003-2011 г.). Ръководител е на магистърската програма "Мениджмънт и социализация на културното наследство". Член е на Факултетния съвет на Философския факултет от 2011 г. и на Академичния съвет на Софийския университет от 2019 г.

Общото събрание на Софийския университет започна своето заседание тази сутрин, като през целия ден се избираха колективни органи на управление и контрол на Алма матер, както и еднолични.

Както БТА писа на 20 октомври тази година, кандидатурите за ректор на Софийския университет са четири: на акад. проф. дфзн Николай Витанов, проф. д-р Климент Найденов, проф. д-р Георги Вълчев и на проф. дпн Милен Замфиров.

 

Коментари

  • Като възпитаник на този университет

    23 Ное 2023 8:13ч.

    Мога да кажа само, че нищо общо няма с миналото, уви! Битка за часове, един предмет се дели поне на още три, за да се задоволят амбициите на всички, никакви инвестиции, никакви подобрения. Дано новият ректор има куража да промени нещата, но едва ли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма общо?!

    23 Ное 2023 8:21ч.

    Той Е миналото. Миналото, коеот отказва да си отиде и се катери върху настоящето и убива бъдешето на университета. До няколко години СУ съвсем ще изпадне от всички университетски класаци, но пък всички остатъци от комунистическото минало ще са оше на власт, академици, професори и пр. Изобщо цялото висше образование в България е напълно изоставено от държавата, която само налива там някакви милиарди, колкото да задоволи апетите на няколко мафиотски лобита. Няма по-голяма заплаха за националната сигурност на България от зловещо дефектното, неадекватно менте образование. Путин е още в бебешка проходилка в сравнение със злината, която нашата държава сама си причинява и при това заплаща скъпо и прескъпо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: Като възпитаник на този университет

    23 Ное 2023 10:35ч.

    Подкрепям коментара Ви! А на коментиращия ... Няма олбщо - мога само да кажа, че няма настояще и бъдеще, без минало! Някога СУ беше еталон за ВУЗ. В него работеха корифеи на мисълта и делото. Доказателство за това са кадрите, които излизаха, както и световните класации. Днес СУ е една мини България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    23 Ное 2023 14:52ч.

    "но пък всички остатъци от комунистическото минало ще са оше на власт, академици, професори и пр." -- хубаво е да се мисли като се пише... какви остатъци, какви 5 ойро. тия, които бяха аспиранти в края на 80-те, вече са пенсионери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересно

    23 Ное 2023 8:31ч.

    https://svobodnoslovo.eu/bulgaria/shema-samozvan-profesor-se-buta-za-rektor-na-sofiyskiya-universitet-fakti/121553

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    23 Ное 2023 9:09ч.

    Нашето поколение, завършило СУ малко преди промените беше последното с акъла си благодарение, разбира се, на тогавашните професори, истински професори. Университетът беше пълен и със студенти от много други държави. След като завършихме, всички си намерихме хубава работа, за съжаление не се справихме с т.нар. промени и позволихме да ни разрушат родината. Не знам тези, които излъгаха и ограбиха народа си, как заспиват и как се събуждат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ани

    23 Ное 2023 9:31ч.

    всички от философския факултет са либерали и протежета на соросоидните фондации

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    23 Ное 2023 9:47ч.

    С две неща впечатлява проф. Георги Вълчев, новоизбраният ректор на СУ. Първото и най-видно е, неговата академична суета. Вълчев редовно боядисва косата си. Използва цвят номр 3 от каталога на Londessa. Възмутително е, че неговата съпруга Кера често злоупотребява с боята на професора боя, дискретно оцветявайки с нея катерицата си. Втората впечатляваща особеност на новия ректор е неговата монография "Сто години туристическо дружество „Сърнена гора". Тя му носи 100 от изискваните 200 точки при оценяване публикациите на кандидат-ректорите. Апропо, проф. Вълчев е голям любител на природата. Туристите често го виждат да ойларипи в околности на връх Моруллей. Близо до него се намира и едноимената хижа. А пък до хижата е намерена древнотракийска могила. Археолозите са я открили изключително по указанията на проф. Вълчев. В могилата те са намерили древнотракийски акордеон - 60 баса. Находката доказва тезата на проф. Вълчев, че древните траки са боготворяли т музикантите-акордеонисти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мдаммм,

    23 Ное 2023 10:15ч.

    Според регистъра на НАЦИД втората монография, представена за конкурса за професор, е силно впечатляваща, кхъ-кхъ: Публикувана монография, която не е представена като основен хабилитационен труд "Сто години туристическо дружество "Сърнена гора". Историческо развитие. - / Предг. [и рец.] Алексей Стоев. . – Ст. Загора : Турист. д-во Сърнена гора, 2003. – 136 с. ISBN 954-305-080-5 - 2003 - Георги Вълчев. Брой точки 100.00. No comment просто.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • домачине

    23 Ное 2023 14:20ч.

    Не коментирам персонално професора. Говоря принципно. Не може с безлично точкуване да се оценява творчество. Поне в науката това е недопустимо. Науката не е телевизионно състезание, нито в науката следва да се поддържат рейтинги по популярност. ЗРАС в днешния си вид е пълен боклук и в ценностно отношение, и от гледна точка на пораждане на конфликти на интереси. Старият закон с ВАК бе по-добрият и по-далновидният относно качественото израстване на научно-преподавателските кадри.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Категорично съм съгласен

    23 Ное 2023 15:38ч.

    Но силно се съмнявам, че горецитираното краеведско "монографично изследване" би получило одобрението на специализиран научен съвет и ВАК по стария закон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поморийски

    23 Ное 2023 10:17ч.

    Неолиберал от неолибералното соросоидно сборище Философски факултет. Т. е. антибългарщината става още по-агресивна и разрушителна за държавицата, каквото от нея е останало.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Истината е:

    23 Ное 2023 12:23ч.

    СУ не е в никакви класации! В първите 1000 университета на планетата: Бангладеш - 4, Нигерия - 2, Гана - 1, Уганда - 1, Румъния - 2, Гърция - 8, Турция - 11, Сърбия- 1. А България - 0!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Илко Семерджиев, зъболекар-импресионист

    23 Ное 2023 13:58ч.

    Компрадорският ни капитализъм не познава милостта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи