"Може да има промяна в технологията, в тактиката, в инструментариума на преговорите, но същността на нашата позиция към РСМ е ясна и България няма да отстъпи от нея. Тя е съобразена с базисни европейски ценности и принципи. ... Ние не спорим за някакви факти в учебниците, а за отношението към тези хора в Северна Македония, които се смятат за българи. Историята се превръща в претекст за нарушаване на тези права. Ние не търгуваме с историята си, ние просто не я фетишизираме, което е съвсем различно".
Коментарът направи пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента Румен Радев.
Лобистки натиск има, посочи той и уточни:
"Интензивните срещи на президента с влиятелни европейски ръководители дават резултат - нашата позиция става по-ясна и по-разбираема. ... Беше преместен фокусът от историческите въпроси върху съвременността. Нас ни вълнуват живите хора, които са тук и сега".
Проф. Маринов коментира правителството на Кирил Петков и служебните министри, които влязоха в него, като подчерта, че те не са нито деца, нито съпруги на президента:
"Те са хора, които споделят общи ценности с президента Радев. ... Ако има грешки, той ще ги казва, така че еманципирането не бива да се схваща като някаква свобода на действие, която освобождава от отговорност".
В България трябва да се наложи върховенството на правото, а прокуратурата има важна роля в това отношение, изтъкна той.
"Има знаци в прокуратурата, че полека нещата ще се нормализират. Често задават въпрос дали това няма да е сделка. Когато целта е важна и голяма, към нея са възможни различни подходи. Няма да има сделка, в смисъл, че няма да има индулгенции за престъпления. Поне това е гледната точка на президентската институция. ... Когато става дума да се пребори една организирана престъпна система, това не може да стане без вътрешни хора. Не можем да очакваме, че тези хора ще са готови на саможертва. Не става дума за това някой да овладее прокуратурата и да я използва по познатия за мнозина начин, а най-после нещата да се нормализират".
"Решението не е в мораториумите, те са само помощно средство. Такива решения на парламента би трябвало да бъдат вземани само при форсмажорни обстоятелства. Оттам нататък трябва да се разработва нова енергийна политика и стратегия на държавата, защото не само България, а и светът е в нова ситуация", коментира още проф. Маринов.
Източник: epicenter.bg