Присъствате ли в живота си? Това не е очевидно

Като пренебрегнем факта, че самият израз \"прегряване\" представлява един твърде безпомощен жаргон, който изобщо не става за обсъждане на въпроси, така сериозни, като повдигнатите тук, то цялата статия внушава неудовлетворителното усещане, че авторът си е смукал пръстите, за да напише всичко това. Ако искаме да си изясним за какво става дума, най-добре е да прочетем една поучителна книга, излязла на български още през 1985-та година: \"На брега\" от Нивил Шют (българите произнасят името на автора кой знае защо Невил Шут), с оригинално заглавие: \"ON THE BEACH\" by Nevil Shute. Вярно е, че да се прочете една книга би коствало много повече усилия, отколкото да хвърлиш око върху няколко драскулки, достойни само за повседневното медийно пространство, но поуките, които би извлякъл човек, си струват труда. В книгата, която рисува едно възможно мрачно бъдеще на нашата планета, в което цялото човечество е обречено след окончателната ядрена война на мъчителна повсеместна смърт от лъчева болест, са показани завладяващи примери на УСТОЙЧИВОСТ СРЕЩУ ВЪПРОСНОТО \"ПРЕГРЯВАНЕ\". Героите много добре знаят, че им остават още няколко месеца, но достойнството им на мислещи същества не им позволява да променят досегашния стил на живота си, поради което те продължават да живеят в ритъма на обичайното си всекидневие, грижейки се за близките си, за градината, за фермата и добитъка в нея... Продължават да се обичат, да се женят, да раждат деца, да чертаят планове за едно въображаемо и невъзможно бъдеще, без нито за миг да допускат да ги обхване отчаянието от надвисналия ужас. И коя е ключовата фраза, която обяснява цялото това поведение, което - по всичко личи - психотерапевтите са безсилни да провокират? Ключовата фраза е \"човешката гордост\" - това, което прави обикновения човек да бъде БОГОРАВЕН.
Много се съмнявам, че Форест Гъмп е добрият човек и че филмът е притча за добрия човек. Това е убегнало на автора, защото на неговата снимка се вижда само кутията с бонбони, но без летящото перо, с което започва и завършва филмът. След като виси известно време във въздуха, бялото перо достига до едно време белите, но сега кално мръсни маратонки на Форест Гъмп, като контрастът беше подчертан. Горното опростенческо тълкуване на филма беше популярно навремето и възпроизвежда протестантския идеал, но филмът осмиваше този идеал, а не го идеализираше. Също и авторът не отива по-далеч в разсъжденията си за човека и за читателя в частност, защото според него той е работил години наред като робот, нагледно като Чаплин в Модерни времена, и накрая е седнал да проучва мотивите за собствените си постъпки. Такъв ли е човекът наистина? Макар че беше нарочен за футболна звезда и герой от войната, Форест Гъмп имаше коефициент на интелигентност като на зеленчук и въобще не осъзнаваше къде се намира. Житейската му философия се изразяваше само отчасти с кутията бонбони, но по-често със сентенцията или емпиричното наблюдение Shit happens. Форест Гъмп се рееше през историята на Америка и през собствения си живот подобно на бялото перо, изцяло подчинявайки се на съдбата и случайността, образно казано - на Shit happens и шоколадовите бонбони. Филмът беше сатира и добродетелната Джени стана наркоманка и умря от СПИН, а лейтенант Дан беше 4 поколение военен и остана без крака. Предполагам, че психиатърът щеше да ги посъветва да си поставят по-реалистични цели. В живота не ставаш милионер само защото си морално безукорен или защото ураганът ти е помогнал, както ни убеждава Форест Гъмп. Филмът беше дълбоко циничен - човешкият живот е свободно реене между необходимото и случайното и по-вярното е да се признае, че по нашите сили е единствено осъзнаването на този цинизъм. Ако психиатърът обясни това на своите пациенти, ще им помогне много повече отколкото с прегарянето. Статията ми прилича повече на дзен измишльотини и на безсмислиците, които ръсеше Форест Гъмп, а неговите последователи ги приемаха като бисери на мъдростта. Вярно е, че Форест Гъмп може да се изтълкува по псевдоекзистенциалистки или псевдоконфуциански тертип, какъвто е патосът и на този автор. Но самият филм казваше обратното - Форест Гъмп беше изгорялата клечка, за наше съжаление, тъй като е симпатичен. Дали е Форест Гъмп, Кандид на Волтер, този автор - оптимизмът им е малко повече от необходимото.
Кой си е осмислил по-добре живота - Форест Гъмп или дипломирания психотерапевт, който ни съветва да си почиваме, когато сме уморени?
В съвременна Балгария е много трудно да устоиш , да се съхраниш и да не прегориш. Тук всички прегаряме и угасваме поради липсата на перспектива и морал. Цялата държава в момента представлява едно изгоряло поле, където се разхождат изгорели сенки и силно витални мутри. Нека уважаемият австрийски психотерапевт д-р Алфред Ленгле да поживее тук и тогава да се опита да дава отново съвети, как да избегнем синдрома burn out=
Това е проблемът на професор Ленгле, който по-скоро се казва Алфрид, не Алфред, че според него Форест Гъмп е щастливият, а Джени и лейнтенант Дан са нещастни и се нуждаят от лечение. Това вече не го казвам заради снимката от филма, а защото Ленгле така описва състоянието преди синдрома на прегарянето - това е добрият самарянин, който работи като вол и с огромно въодушевление. Ако добрият самарянин стане циничен и нагъл, тогава вече се нуждае от лечение. През по-голямата част от филма Форест Гъмп действаше като жив Категоричен императив и казваше на хората - Ти трябва да правиш това, ти трябва да правиш онова, но само им навличаше неприятности. Джени беше щастлива с мъже, които я пребиват, защото нейният собствен баща я пребиваше, но Форест Гъмп разваляше нейните връзки. Лейтенант Дан искаше да умре на бойното поле, но Форест Гъмп го спаси и му осигури живот в инвалидна количка. Форест Гъмп до края на филма не се усъмни, че живее морално, ден след ден продължаваше да коси ливадата без заплата и т.н. Но защо трябва да смятаме, че Джени и лейтенантът бяха нещастни? Фройд щеше да каже обратното - Джени не трябва да отбягва спомена за баща си, а да го извади на повърхността, а лейтенантът не трябва да бяга от бойното поле, а да умре на него. Джени имаше бохемски живот, пълен с приключения, тя беше щастлива с този живот. Лейтенантът в първата част на филма, всъщност ролята на Гари Синиз е по-драматична от тази на Том Ханкс, излъчваше достойнство и увереност, които вече липсваха във втората част на филма, всъщност пак заради Форест Гъмп. Точно това по-горе Ленгле нарича лъжлива мотивация и психически дефицит, който тласка човек да издевателства сам над себе си. Но каква е рецептата за щастие в такъв случай? Форест Гъмп тичаше насам-натам и накрая се оказа с тропосано дете, което въобще не познава, но въпреки това ние трябва да го смятаме за морален образец. Има такъв герой Джони на Ървин Уелш, който непрекъснато прибираше вулгарната си и развратна жена, която непрекъснато забременяваше от други мъже, но Джони безропотно търпеше всичко до безкрай. Ето, този човек щеше да е щастлив по логиката на Ленгле, защото още не е изгубил смисъла на живота си.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД