Параграф 6 от Преходните и заключителните разпоредби на закона, който налага мораториум на финансирането на определени лекарствени продукти, ще бъде върнат за преразглеждане в парламента.
Президентът смята, че се създава различно третиране на здравноосигурените лица през 2018 г. и се засяга основно конституционно право, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ.
Лимитираният финансов ресурс за здраве налага оптимизиране на разпределението, разходването и контрола на наличните средства. Това обаче не може да е за сметка на конституционните права на гражданите и социалната справедливост, посочва се в мотивите на Румен Радев.
Не мога да се съглася, че с приетия Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 г. са намерени най-удачните решения, които справедливо да разпределят наличния обществен ресурс. С основание Параграф 6 от Преходните и заключителните разпоредби поражда опасения, че няма да бъдат гарантирани правата на всички здравноосигурени лица, пише държавният глава в мотивите си.
Радев отчита направения опит за смекчаване на временната забрана чрез изключения за генерични лекарствени продукти и за лекарствени продукти по чл. 29 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, но смята, че се прегражда правната възможност ползването на определени лекарствени продукти да бъде финансирано със средства от бюджета на НЗОК.
Според президента текстът на араграф 6 не може да бъде мотивиран от фискални съображения. С него се засяга основното право на здравно осигуряване, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ по Конституция.
Мораториумът влиза и в противоречие с редица международни актове, по които България е страна. Създава се различно третиране на здравноосигурените лица през 2018 г., което не е оправдано от друга конституционно гарантирана ценност и не е пропорционално на преследваната цел.
Преграждането на възможността за заплащане на лечение с иновативни лекарства и на такива, включени в позитивния списък, които за първи път трябва да се заплащат през 2018 г., е формално. То не се предпоставя от друга конституционно гарантирана ценност, а е обвързано единствено от времето за прилагане на забраната. Тя ще действа независимо от ползата при лечението с такива лекарствени продукти и без значение дали има налични средства по бюджета на НЗОК.
Държавният глава призовава народните представители да преразгледат разпоредбата на Параграф 6 от Преходните и заключителните разпоредби на приетия закон и да се опитат да приложат друг подход за постигане на целите за ограничаване на финансовите рискове за бюджета.
Здравето на хората е публично благо и цел на националната здравна политика и то има приоритет пред икономическите съображения за ефективност на здравните грижи и минимизиране на разходите, смята Радев.
Засягането на основното право на здравно осигуряване внася дисбаланс и в социалната справедливост. Възприетият в Параграф 6 от закона подход отнема същностен компонент от социалния характер на държавата и противоречи на принципа за социална справедливост, се посочва в мотивите на президента.
Румен Радев е твърдо решен да наложи вето и върху антикорупционния закон, който предстои да бъде гласуван на второ четене в пленарна зала, научи "Гласове" от свои източници в президентската администрация. Очаква се законът да бъде окончателно приет до края на годината и от 1 януари 2018 г. да започне структурирането на предвидената в него мегакомисията за борба с корупцията.