Румен Радев: Българският народ показа устойчивата си култура на толерантност

Румен Радев: Българският народ показа устойчивата си култура на толерантност
Президентът Румен Радев беше домакин на тържествената вечеря ифтар по случай началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. Държавният глава призова държавните институции и вероизповеданията да пазят изграждания с векове модел на разбирателство, съобщава пресцентърът на президентството.

 

 

"Историята е показала, че не различията са проблемът на човечеството, а разделението, което, умишлено насаждано, радикализира и експлоатира страховете от различията. Ролята на държавните институции и ръководителите на вероизповеданията е да не допускаме външни, чужди за нашите традиции влияния, които да застрашават изграждания с векове модел на разбирателство и единство", заяви президентът Румен Радев в началото на тържествената вечеря ифтар.
 
Българският държавен глава е домакин на празничната вечеря в знак на уважение към религиозните празници и традиции на българските граждани с мюсюлманско вероизповедание. На нея присъстват представители на традиционното вероизповедание в страната - източното православие, представители на основните религиозни общности в България, представители на дипломатическия корпус, учени, културни дейци.
 
„Вечерята ифтар е символ на опрощението и толерантността, тази вечер се вписва по особен начин в цялата поредица от знакови събития, които се случиха в нашата страна с посещението на папа Франциск. Българският народ в лицето на всички негови граждани, изповядващи различни религии, показа на целия свят, че е изградил устойчива култура на толерантност“, заяви държавният глава. Всички ние отправихме към света важно послание за мир и човешка съпричастност, но още по-важно е посланието за мъдрост, необходима за отстояването и изграждането им, допълни Румен Радев.
 
Той подчерта, че с историята си българският народ е доказал, че винаги е бил гостоприемен към дошлия с мир и състрадателен към бедстващия и страдащия. „Това отношение не просто сме го запазили, а днес сме модел за подражание като народ, изградил религиозна, етническа и човешка толерантност и съпричастност“, допълни държавният глава и призова да се полагат усилия към младите българи, които имат нужда от духовна подкрепа и насърчаване. „Те искат по-добра среда, в която да се развиват, учат и да останат в нашата страна“, допълни Румен Радев.
 
Президентът посочи, че възпитанието и образованието на нашите млади хора са обща задача и споделена цел не само на държавните, но и на духовните институции. „Ние трябва да научим младежите, че бъдещето на нашето общество е във взаимното уважение, толерантността и солидарността“, заяви Румен Радев. По думите му, само ако младежите бъдат горди със своята идентичност, но и същевременно уважават различията на другите, няма да издигат прегради, а ще ги рушат.  
 
Вечерята ифтар в този месец сближава хората, независимо каква религия изповядват и от какъв етнос са, каза в приветствието си главният мюфтия Мустафа Хаджи и изрази благодарност към президентската институция за домакинството на вечерята. Ще станем по-силни и щастливи само ако заменим омразата, завистта и желанието за мъст с обич, любов и разбирателство, заяви още главният мюфтия, като подчерта, че Рамазан е време за пречистване. „Ако последователите на всички религии се опитат да преосмислят посланията на техните писания, голяма част от проблемите ще бъдат решени“, посочи Мустафа Хаджи.

 

Коментари

  • баба мара

    09 Май 2019 8:39ч.

    защо нап не провери от къде са се натрупали задълженията на мюфтийството та се налага разсрочване на 8 милиона нали имат имоти получават наем какво е станало с парите този въпрос не се повдига вече

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Президентът е прав за българската толерантност

    09 Май 2019 8:49ч.

    Не случайно в България не сме се избивали като в бивша Югославия през целия двадесети век. Но ние виждаме и друго, нечистоплътните опити да ни се наложи религиозна нетолерантност и етническа също. Основно в интерес на чужди държави, но и на политически шмекери, самонарекли се патриоти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1978

    09 Май 2019 9:56ч.

    Бабо Маро, НАП бяха запорирали сметките на мюфтийството заради задълженията, и каквато и субсидия да се беше превела, НАП щеше да си я дръпне. Заради това "се наложи" да се приема спешно специално законодателство, с което да се опрос..., оп, "разсрочат" задълженията. Другото (което е и по-важно) е, че уж основната цел на въвеждането на субсидиране на "вероизповеданията" беше да се спре външното им финансиране, което и в момента продължава да си върви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    09 Май 2019 11:59ч.

    Всъщност най-опасното е заиграването на политиците с религиите. Защото най-накрая политиците ще изядат боя, затова че отнемат автентичните вероизповедания от хората и ги трансформират в някаква обществена публична етика. Всяко вероизповедание се практикува интимно, в храмове и в семейството, защото то осъществява връзка между вътрешния човек и Бога, която е интимна. Президентът пали свещите и лампите на евреите, сега обяснява на мюсюлманите политкоректния ислям. Вероизповеданията не са нещо, в което можеш да прескачаш от едно гнездо в друго, защото то е като да прескачаш от едно легло в друго, като си се обрекъл на една жена, ще споделяш нейното легло и като си се посветил на една религия, ще се отдаваш на нея. Плевнелиев и той обикаляше по чужди религиозни празници, сякаш са го поканили на сватба, но религията не е такава, там, без обричане и посвещение не става. Съучастието в религиозни обреди не може да се прави без такова обричане, това не ти е светско парти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    09 Май 2019 12:20ч.

    Именно участието на политиката в религиите ги прави опасни, когато те се превръщат в политически каузи, било ислямски, било православни или католически и получават власт да въздействат извън човека, каквато не е тяхната цел, да служат за политическа идеология, с която да се репресират инакомислещи. Религията има една цел, да въздейства на човешката душа, което става в тайно и за което не се дължи обяснение пред света. Пред света се дължи обяснение за нарушаването на закона. Т.е. ако аз крада, мамя, лъжа, убивам или по-какъвто и да било начин съдействам за нещастието на някое човешко същество, то със сигурност СЛУЖА на някой бог, който гради в мен тези зли неща, дори да не го осъзнавам, понеже считам, че съм атеист или либерал. Човек понякога сам не знае на кого служи, когато е заслепен. Но законът ме наказва за конкретните престъпления, които са извършени. Защото политиката е публично дело, което има право да наказва, но няма право да индоктринира!!! Ако човек няма зли плодове, тогава политиката няма и не бива да има отношение нито към неговото вероизповедание, нито има право да ходи да му пали лампите, нито да го снима с камера, нито да го анализира, нито да го променя и да му поставя задачи. Единствено това е гаранция за етническия мир, че през държавата не се преследва личния живот на човека, ако човекът е примерен гражданин и той ще има възможността и свободата да упражнява вярата си. А ако не е примерен гражданин, тогава нека с цялата строгост на закона да го накажат. Днес се прави немислимото, политиката иска да се навре в интимния живот на хората и тя да посее каквото тя иска, хората да зачеват от политиката, а не от Бога. Обаче Сеячът е Сам Бог и така политиката влиза в жесток конфликт с Него, като отнема авторитета и инициативата на Създателя да твори в човека добро. Точно този напън по обезличаване и изличаване на религиите всъщност ги и радикализира, което исторически може да се проследи. Ислямът беше доста незабележим, преди да се направи опит да бъде обезличен с други ценности, същото важи и за християнството. Вярващите хора всъщност ще се радикализират, за да изритат всички онези свои неискрени „братя“, които от тяхно име слугуват на задкулисията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи