Президентът сезира КС заради прекратяването на концесията на „Росенец“

Президентът сезира КС заради прекратяването на концесията на „Росенец“

Президентът сезира Конституционния съд за прибързаното прекратяване на концесията на терминал „Росенец“, се казва в съобщение от прессекретариата на държавния глава. 

Решенията в областта на енергетиката винаги трябва да почиват върху необходимостта от надеждност и непрекъсваемост на доставките на суровини и на гарантирането на достъпни цени за гражданите и индустрията. Цената за прибързаните и необмислени решения се плаща винаги от джобовете на принудените да понасят последствията им, казва Румен Радев.

Начинът на скорострелното приемане на законови изменения, с които се прекратява концесията на пристанищния терминал „Росенец“, не само противоречи на основополагащия за Конституцията ни принцип на правова държава, но е и пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите. При възприемането на този радикален подход не са съобразени нито интересите на потребителите и рисковете за повишаване на цените на горива и стоки, нито потенциалните заплахи за хиляди заети в нефтохимическия комбинат, нито възможните съдебни искове срещу България.

Конституционните пороци на този закон и сериозните рискове, пред които той изправя българските граждани, са достатъчни основания за президента Радев да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на законовите изменения.

Следва пълен текст на искането на президента: 

ИСКАНЕ 

От 

РУМЕН РАДЕВ

ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

за установяване на противоконституционност на § 1 – 5 от Закона за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (Обн. ДВ, бр. 67 от 4.08.2023 г.), а след влизането на закона в сила – на § 2 и 3 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (Обн. ДВ, бр. 8 от 25.01.2023 г., изм. ДВ, бр. 67 от 4.08.2023 г.)

УВАЖАЕМИ КОНСТИТУЦИОННИ СЪДИИ,

На основание чл. 150, ал. 1 и чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България (КРБ) се обръщам към Вас с искане да обявите за противоконституционни § 1-5 от Закона за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, а след влизането на закона в сила – на § 2 и 3 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (ЗКПОМОДРДПУ). В съответствие с практиката на Конституционния съд (Решение № 6 от 2008 г. по к.д. № 5 от 2008 г.) оспорвам разпоредбите на закона за изменение и допълнение до влизането им в сила, а доколкото след това те престават да бъдат самостоятелни и стават част от закона, който се изменя и допълва, отправям искане до Съда за самостоятелно разглеждане на § 2 и 3 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗКПОМОДРДПУ. Считам, че оспорените разпоредби противоречат на чл. 4, ал. 1 и чл. 11, ал. 1 от Конституцията на Република България, като моля да имате предвид следните съображения:

1. Принципът на правовата държава

Многопластовото съдържание на конституционния принцип на правовата държава се формира от съчетаването на два ключови компонента: правовата държава във формален и в материален смисъл. В своята постоянна практика (Решение № 1 от 2005 г. по к.д. № 8/2004 г., Решение № 4 от 2014 г. по к.д. № 12/2013 г., Решение № 10 от 2016 г. по к.д. № 3/2016 г., Решение № 3 от 2017 г. по к.д. № 11/2016 г. и др.) Конституционният съд утвърждава разбирането за правовата държава като съчетание на принципа за правната сигурност (формалния елемент) и принципа за справедливостта (материалния елемент). Правната сигурност изисква последователност, предвидимост и стабилност на законовите разпоредби, а законността е ядрото на правовата държава във формален смисъл. „Изискването за достъпност и разбираемост, прецизност, недвусмисленост и яснота на законите, а оттук и за предвидимост, за съответствието им с принципите и ценностите на основния закон, са сред най-съществените негови измерения.“ (Решение № 8 от 2019 г. по к.д. № 4/2019 г.).

С § 1 и 2 от Закона за изменение и допълнение се изменя § 2 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗКПОМОДРДПУ по начин, който не съответства на изискванията на правовата държава.

Измененията не съответстват на предмета на ЗКПОМОДРДПУ, който е „осъществяването на контрол при прилагане на забраните и дерогациите по член 3м, параграфи 5 и 7 от Регламент (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (OB, L 229/1 от 31 юли 2014 г.), наричан по-нататък „Регламент (ЕС) № 833/2014“, и неговите последващи изменения и допълнения.“

Без съмнение закон с предмет, насочен към контрола по прилагане на ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, има своя принос към начина, по който Република България прилага мерките, формирани като резултат от общата външна политика и политика на сигурност на ЕС. Тази политика се основава на дипломацията и спазването на международните правила и е насочена към опазването на мира, укрепването на международната сигурност, зачитането на правата на човека и на основните свободи. Законът е приет от 48-ото Народно събрание на 13 януари 2023 г. и е обнародван с Указ № 16 от 24 януари 2023 г. на президента на Републиката, като така е подкрепен и подходът, прилаган от Европейския съюз. При налагането на забраните, предвидени с чл. 1, т. 7 от Регламент (ЕС) 2022/879 на Съвета от 3 юни 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, на България са предоставени временни дерогации по отношение на вноса на руски суров нефт по море и определени нефтопродукти. Според чл. 3м, параграф 5 „Считано от 5 декември 2022 г. и чрез дерогация от параграфи 1 и 2, компетентните органи на България могат да разрешат изпълнението до 31 декември 2024 г. на договори, сключени преди 4 юни 2022 г., или на допълнителни договори, необходими за изпълнението на такива договори, за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти, изброени в приложение XXV, с произход от Русия или изнасяни от Русия.“ Във връзка с това с чл. 1, т. 12 от Регламент (ЕС) 2022/879 е изменен и чл. 5к, който се отнася до заварените договори за обществени поръчки или за концесии. В дерогациите по чл. 5к, параграф 2, б. „д“ е дадена възможност за продължаването на изпълнението на поръчки, свързани със закупуването, вноса или транспорта на природен газ и нефт, включително рафинирани нефтопродукти, ако не съществува забрана съгласно чл. 3м или 3н.

В контекста на прякото приложение, което имат регламентите като актове от правото на Европейския съюз, направените изменения в ЗКПОМОДРДПУ създават правна несигурност при определяне на срока, в който се прекратяват концесиите в обхвата на чл. 5к от Регламент (ЕС) № 833/2014. С § 1 от приетия закон, с който се изменя § 2 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗКПОМОДРДПУ, е предвидено прекратяване на възложените концесии в едноседмичен срок, но не е посочено от кой начален момент тече този срок. По този начин, без да е отправено искане от Министерския съвет за отмяна на дерогацията, Народното събрание е приело прекратяване на концесия в обхвата на чл. 5к от Регламент (ЕС) № 833/2014 г., без да е фиксиран начален момент за едноседмичният срок, в който това трябва да стане. За неяснотата допринасят и редакциите на § 3, 4 и 5 от Закона за изменение и допълнение, с които се изменя § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗКПОМОДРДПУ по начин, който предвижда законът да влезе в сила от 5 февруари 2023 г.

Несъвместимо с правовата държава е и предвиждането с § 1 от изменителния закон на „двуседмичен срок от отнемането на концесията“, в който Министерството на транспорта и съобщенията да поеме оперативното управление на съоръженията, с каквото съдържание се допълва § 2 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗКПОМОДРДПУ. Следва да се има предвид, че Законът за концесиите не урежда хипотези на отнемане на концесия, а случаи, в които концесията се прекратява – глава четвърта, раздели V и VI от Закона за концесиите. Такъв институт – на отнемане на концесията, не е познат и по Директива 2014/23/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за възлагане на договори за концесия. Използването на термина „отнемане на концесията“, в съчетание с израза „поема оперативното управление на съоръженията“, не създава ясни задължения, които да бъдат изпълнени. Освен това оперативното управление е възложено на Министерството на транспорта и съобщенията, без да се отчита, че орган е министърът и той ръководи, координира и контролира осъществяването на държавната политика според своите правомощия, а министерството е администрация, която го подпомага при осъществяване на правомощията (чл. 34 във връзка с чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за администрацията).

2. Принципът на политическия плурализъм

Не могат да бъдат подминати опасенията за нарушаване на принципа на политическия плурализъм, на който се основава политическият живот в България. С приемането на закона на две гласувания, проведени в едно и също заседание на Народното събрание, не е гарантирана възможността на народните представители да направят всички свои предложения. Конституционно недопустимо е мнозинството в Народното събрание да злоупотребява с възможността, предоставена от чл. 88, ал. 1, изречение второ от Конституцията, по изключение двете гласувания на закони те да се извършват на едно заседание. Това е несъвместимо със същността на законодателството в демократичната държава и е отстъпление от принципа на политическия плурализъм, установен в чл. 11, ал. 1 от Конституцията.

Стенографските протоколи са официални документи на Народното събрание и имат доказателствена сила за отразените в тях изявления, обстоятелства и констатации (Решение № 3 от 1993 г. по к.д. № 2 от 1993 г., Решение № 18 от 1995 г. по к.д. № 16 от 1995 г.). Видно от стенограмата на четиридесетото заседание на 49-то Народно събрание, проведено на 21 юли 2023 г., народен представител в своя дуплика при обсъждането на първо гласуване е заявил: „ще направим нужните промени и предложения за промени между първо и второ четене“. Това не е взето предвид от председателстващия заседанието с мотив, че няма никаква конкретика и няма направено предложение за изменение или за допълнение.

След приемането на законопроекта на първо гласуване последователно са направени процедурни предложения за удължаване на срока за предложения между двете гласувания и за разглеждането му по чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание на второ гласуване в същото заседание. Предложението за удължаване на срока за предложения е отхвърлено, а за разглеждането на второ гласуване в същото заседание е прието. При приемането на закона на второ гласуване са направени две предложения за редакция – от докладчика и от друг народен представител, но стои открит въпросът дали при заявено намерение да се правят предложения може да се приложи изключението по чл. 88, ал. 1 от Конституцията. Според чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание „Тази разпоредба се прилага само ако по време на обсъждането не са направени предложения за изменение или допълнение на законопроекта.“, а не визира изразяването на намерение за такива предложения. Това на практика предполага предложенията да са направени още в рамките на обсъждането за първо гласуване, а не в срока между двете гласувания. Налага се изводът, че не е съобразена практиката на Конституционния съд в Решение № 8 от 2010 г. по к.д. № 2/2010 г., според която „Недопустимо е в случаите, когато при обсъждането на законопроектите на първо четене в постоянните комисии или в пленарната зала народни представители заявят недвусмислено, че възнамеряват да упражнят правото си да внесат предложения по отделни текстове за второто четене, да се пристъпва към второто гласуване в същото заседание.“

УВАЖАЕМИ КОНСТИТУЦИОННИ СЪДИИ,

По изложените съображения се обръщам към Вас с искане да обявите противоконституционност на § 1 – 5 от Закона за изменение и допълнение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна (Обн. ДВ, бр. 67 от 4.08.2023 г.), а след влизането на закона в сила – на § 2 и 3 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, поради противоречие с чл. 4, ал. 1 и чл. 11, ал. 1 от Конституцията на Република България.

Предлагам да конституирате като заинтересовани институции Народното събрание, Министерския съвет, министъра на транспорта и съобщенията, министъра на правосъдието и министъра на финансите.

 

 

 

Коментари

  • джо гладника

    04 Авг 2023 13:03ч.

    "не са съобразени нито интересите на потребителите и рисковете..." -- но пък са съобразени интересите на чорбаджиите на куклите на конци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • JakonFlera

    04 Авг 2023 15:48ч.

    ¦¦¦ Free photos of sexy loli https://kutt.it/HI6vCR kutt.it/HI6vCR ¦¦¦

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да видим след колко дни някой

    04 Авг 2023 13:11ч.

    Ще покани Мунчо на държавно посещение и кой. Като го гледам очаквам след 6 месеца да получи покана от др. Ким.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    04 Авг 2023 13:23ч.

    Това с посещението някаква награда за послушните курвентии ли е? Може ли да ни разкажеш, освен че ви учат как да сервирате с поклон какво друго правите там на тези посещения?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рвението към безцелно шматкане по пътищата е типичен признак за прозападно предателско мислене на родена проститутка

    04 Авг 2023 14:39ч.

    Няма нужда някой да кани държавния ни глава някъде, за да е достоен водач на нацията. Аз даже бих искал да видя държавен глава, който никкога нито пътува в страна, васал на Пиндостан, нито се среща с представител на такава страна тук. А най-добле е такъв, който закрива всички посолства на страни, легнали под световния тумор САЩ и прибира нашите посланици там, и то веднага, след като е премахнал двойното гражданство и гласуването зад граница.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    04 Авг 2023 14:53ч.

    +++++++!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изпадна в позицията на ментора си

    04 Авг 2023 16:33ч.

    Путин, само дето не го търсят да го арестуват. А иначе най независимата държава в света е С. Корея. Зависи сал от др. Ким.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рашистки дебил

    04 Авг 2023 19:55ч.

    до "smb 04 Авг 2023 10:23ч".-това, с непоканването, на недипломатичен език означава "стой си там и си носи неизпраните зелени чорапи"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Необичаен

    04 Авг 2023 13:35ч.

    Въпреки,че съм изказвал негативни мнения за него, не мога да не отбележа,че това е стъпка в правилната посока.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво, Радев!

    04 Авг 2023 13:48ч.

    Ето, че Президентът си влвзе в ролята на коректив! На ход е Конституционният съд. Невежеството на порочната коалиция "сглобка" ще я удари като бумеранг. И още - засега връщането на цените на горивата с един лев нагоре се отлага.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кеч борба

    04 Авг 2023 13:48ч.

    С “Росенец” и кражбата на пристанището , мисля че Сектата малко се оля. Вкараха се в глобалната борба между Фамилиите и взеха страна. Не е никак сигурно че това е печелившата страна. Особено когато срещу теб стои империята Ротшилд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами сегашния посланик на САЩ, като всички техни посланици, не е посланик на държавата със столица във Вашингтон, ами е пратеник на някой от клановете там

    04 Авг 2023 15:26ч.

    Та той засили нашите абдали по пързалката и сега е гледа сеира, като им набиват канчето. А иначе това си е сръчкване в ребрата между клановете на световните ОПГ, дето си произведоха навремето държава от колониите на Лондон в Северна Америка, за да им е като дилаф. Впрочем, същата работна група тогава планира и проведе пилотния майдан в Париж.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • адмирации

    04 Авг 2023 13:57ч.

    Адмирации за президента Радев, постъпва много принципно. Всичко останало щеше бъде широко затваряне на очите пред "демократичността" на сглобката. Отвратих се от нахалството на Хамид Хамид, който окупира трибуната и не искаше да отстъпва, за да започне и второто четене и да приключи приемането на закона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    04 Авг 2023 14:14ч.

    Ало Русофилите,пишете на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК.ТУК ДА НЕ ВИ Е РУСИЯ.НЕ СЕ ПРАВЕТЕ НА ПО-ГОЛЕМИ ПАПИ ОТ ПАПАТА.ТО БИВА ПОДЛАГАНЕ,ТО НЕ СЕ ИЗДЪРЖА ВЕЧЕ.СРАМ ЗА ЕЗИКА НИ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не кречи так громко

    04 Авг 2023 14:18ч.

    Гомосек?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    04 Авг 2023 14:28ч.

    "Travisjew" който поставя несвързан с темата текст на руски език, е най-вероятно автоматична програмка, задействана с парите на "посолството". Включете си мозъка, отговорете си на въпроса "Кому е изгодно ?", и си пазете нервите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    04 Авг 2023 15:01ч.

    I do not see a problem in that, it is a fine example of democracy to express yourself in the language you want. See i may say that i know fairly good english, i listen mostly western music, have seen mainly western movies, and all thos because we were soo heavily 'influenced' by Russia. Sometimes i regret that i spent so much time and effort, then i remember that knowledge is knowledge, be it somewhat controvercial it should not be limited. In the end do you like it when the language is more politicaly correct, even though you may not like the messege it sends, or is it that i have not been brainwashed correctly/enough. Не прехвърляй проблема в езика на изразяване, когато проблемът ти е самото послание, което бива предоставено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвременник

    04 Авг 2023 15:23ч.

    Може да пишеш и на Урду ако искаш, това не променя безмислието на посланията ти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Under the influence

    04 Авг 2023 16:50ч.

    То и “ посланието” ти е един шит-надрусан ли го писа? Гугъл тука не може да помага.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • румен гадев

    04 Авг 2023 16:40ч.

    България и Украйна, и другите страни, се натискат на изнасилвачът ЗАПАД.САЩ-НАТО-ЕС, пък няма кой да ги защити - дори да се дърпат. Русия не ги защитава, тя е в разкрачено положение, не може да защити дъщерите си България и Украйна, тя самата търси ласките на изнасилвачът ЗАПАД, но и тя като дъщерите си иска само целувки от изнасилвачът. Никой не е защитен по светът, няма многополюсен модел, няма защитник. (гумен гадев предаде българите, както русия предаде българия и украйна, целият свят)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Югоагент

    04 Авг 2023 16:51ч.

    Ако не е наложил вето на този закон, а сезира КС, какъв обрат може да се очаква със задна дата? Решенията на КС отнемата месец-два, три....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    04 Авг 2023 17:13ч.

    Да беше държал кирчо и кокорчо далеч от нас...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • икономическата и демографска катастрофа на България

    04 Авг 2023 18:28ч.

    в резултат на грабителската приватизация и окупирането ни от запада под юрисдикцията на нато/ес са достатъчно основание за незабавно свикване на КСНС при Президента, въвеждане на положение на преки пълномощия по презумпцията на военно положение, поради категоричната трайна непреодолима пълна невъзможност на псевдополитическата система да излъчи управленски мерки, политики и стратегии за адекватно управление и развитие на страната, дори и ако агонията продължи още 30 години. Военните от резерва нека да осъществят доброволческа мобилизация на народни милиции за охрана на новата народна власт. Новата народна власт в бърз порядък следва да излъчи централни изпълнителни органи и да сключи съглашения със страни и организации от свободния от хегемонията на запада свят за гарантиране на границите ни, целостта и международната ни сигурност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Циганин

    04 Авг 2023 19:11ч.

    Дотук добре. Да видим нататък. От гражданска война няма май да се оттървем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реванш

    05 Авг 2023 1:46ч.

    Президентът дължи на народа, който го избра реванш за неговата грешна стъпка, вкарвайки в политиката алабалистите Кирил Петков и Асен Василев. Наближава 2 септември - три години от кулминацията на протестите срещу диктатора Борисов, който се криеше в Банкя, а неговите депутати се криеха зад двуметровите стени на бившия партиен дом и пишеха нова Конституция. Президентът е длъжен да свали доверието от правителството на имунитетите и да призове народа за непрекъснати протести до неговото сваляне. Алабалистите бяха посъветвани от Борисов и след 1 септември депутатите от сглобката ще се скрият зад двуметровите стени на бившия партиен дом, защитени от народната любов и отново ще изменят Конституцията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи