Правният съвет към парламента взел 16 800 лева за становище

Правният съвет към парламента взел 16 800 лева за становище
Парламентарните комисии отказват да работят с Правния съвет към председателя на Народното събрание, тъй като нямат възможност да плащат високите хонорари за становищата на юристите, съобщи Епицентър.бг, като се позова на депутати от управляващото мнозинство. Като доказателство за твърденията си, те посочват гласуваните през юни 2017 г. промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Тогава Комисията по правни въпроси е ангажирала юристите за оценка на законосъобразността на проектозакона. Хората на Огнян Герджиков са поискали и са получили 16 800 лв. за 44-страничен доклад. Професорът потвърди сумата пред "ПИК", но обясни, че парите се разпределят между 20 изтъкнати юристи и са нищо, сравнени със заплатите на депутатите.

 

През ноември 2017 г. Комисията по социална политика е платила 5 000 лв. на за становище по промените в Търговски закон, целящи недопускането на прехвърляне на дялове на дружество на трети лица при започнало ревизионно производство по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Именно тогава депутатите се отказват напълно от услугите на Правния съвет, а в началото на тази година председателят проф. Огнян Герджиков атакува яростно в медиите приеманите от НС закони. Той ги обяви, че в последните години нормативните актове се правят "безотговорно", "популистки" и "непрофесионално".

 

От ръководството на парламента са предлагали на членовете на Съвета да минат на твърд хонорар в размер на 1000 лв. месечно. Юристите обаче категорично отказали, тъй като сумата им изглеждала смехотворна.

 

Герджиков потвърди пред „ПИК“, че ръководеният от него екип от юристи е получил 16 800 лв. от Комисията по правни въпроси за доклад и правно становище, както и други 5000 лв. от социалната комисия.

 

"Този съвет е от 20 души и смятам, че тези пари са в пъти по-малко от тези народните представители. Това са най-добрите юристи на България. Подобни сиромахомилски съждения са недостойни за едно Народно събрание", заяви бившият служебен премиер, като допълни, че е редно освен сумите да се показва и колко души са работили по тези становища и по колко се пада на човек. Той допълни, че заплащането е в пъти по-малко отколкото на народните представители.

 

Припомняме, че идеята за съставяне на Правен съвет бе на бившият председател на Народното събрание Димитър Главчев. Причината, която бе изтъкната и която е факт, че в този парламент броят на юристите е малък и понякога ще е добре видни юристи да дават своето мнение по важни закони. На въпрос на медията ни, защо тогава с днешна дата депутатите се отказват от услугите на Правния съвет, Герджиков заяви, че някои хора излежда решават, че тези пари са много.

 

"Ако трябва да ти сравни с топадвокатите в София са много малко. При положение, че са подбрани едни от най-добрите юристи на България. Това е изключително смешно да бъде изтъквано като довод", заяви още професорът.

 

По повод сравнението, че една адвокаска кантора може да излезе по евтино, Герджиков заяви, че може и да е така, но ако става дума за стажанти. "Тук говорим за едни от най-добрите юристи в България, ако говорим за хонорарите на топадвокатите, те биха били два пъти повече", допълни още Герджиков, който е наясно с тарифите на адвокатите. Именно затова той смята, че са подходили "обидно скромно", което не е било оценено.

 

"Всичко това е много нелепо. Говорим за хора, които са уважавани в цял свят. В същото време има народни представители, които не правят нищо друго освен да натискат копчета, но за тях не се казва, че взимат много пари", допълни обиден Герджиков, като заяви, че нито на него, нито на колегите му от съвета е давано някакво обяснение, защо не ги търсят. Той уточни, че това е решение единствено на народните представители и те нямат право да се сърдят. "Това е тяхна воля. Ние сме готови да работим, ако ни възложат", заяви още проф. Герджиков.

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Скромността

    04 Май 2018 10:57ч.

    Краси 44-то НС, неговото председателство, консултативният му правен съвет, Дани де Киро и всички знайни и незнайни герои паднали в борбата срещу "безотговорните", "популистки" и "непрофесионални" нормативни актове. Като започнем от законите. И стигнем до кодексите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи