Правителството ще си направи списък с адвокатски кантори, които да му дават правни съвети в определени случаи. На заседание на Министерския съвет е взето решение да се създаде специална комисия, която да извърши подбора.
В нея ще имат представители Министерският съвет, Министерството на финансите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на правосъдието и Министерството на транспорта и съобщенията, съобщиха от правителствената информационна служба.
Информацията за взетото решение е лаконична. От правителството съобщават само, че „комисията ще направи подбор на адвокатски кантори, които да предоставят правни съвети при подготовката на производства пред съд и юрисдикции за защита интересите на държавата във връзка с установени злоупотреби и случаи на неправомерно разходване на публични средства, както и да предоставят правни съвети по въпроси, които могат да станат предмет на такива производства“.
По информация на „Лекс“ мотивът за съставянето на списъка от комисия е „създаване на механизъм за взаимен контрол между институциите при избора на адвокатски кантори, които да подпомагат подготовката и осъществяването на процесуалното представителство пред съдилища и юрисдикции, както и по предоставянето на правни съвети“.
Освен това е предвиден само ден, за да определят петте ведомства представителите си, които да влязат в комисията по подбора. Тя ще бъде назначена със заповед на премиера Кирил Петков. Самият той ще контролира работата на комисията чрез инспектората на МС.
„Лекс“ ще поиска повече информация за работата на комисията, за критериите, по които ще извърши подбора, както и за одобрените от нея кантори. Тези въпроси са от изключително значение за ефективната и адекватна защита на интересите на държавата и ако тя не избере доказани юристи, ефектът ще е, че гражданите и фирмите още по-лесно ще печелят делата си срещу нея.
Решението за подбор на кантори е взето едновременно с одобряването от кабинета на промените в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които процесуалното представителство на държавата по дела се прехвърля от Министерството на финансите на това на правосъдието. Както „Лекс“ писа, измененията в ГПК бяха публикувани за обществено обсъждане, а след това се оказаха в заключителните разпоредби на закона за бюджета за 2022 г. А след остра критика за тази законодателна техника, бяха оттеглени от бюджета и сега са одобрени като самостоятелен законопроект от Министерския съвет.
Точните формулировки на разпоредбите, които финално предлага правителството, не са известни. От правителствената информационна служба обаче посочват, че вносители са съвместно МП и МФ, а не само правосъдното министерство, както беше в началото. От включването на измененията в законопроекта за бюджета пък стана известно, че правителството се е отказало от първоначалната си идея кметовете също да могат да представляват държавата по дела (повече за известното за измененията до момента виж тук и тук).
Източник: news.lex.bg