Повече математика, по-малко езици: промени в приема след 7 клас

 Повече математика, по-малко езици: промени в приема след 7 клас
Предвижда се да има по-малко чужди езици и повече информационни и технически предмети в училище. Традиционно езиковите паралелки са най-желани от учениците в столицата. Но догодина ще намалеят до само 23% от всички след 7-и клас. "Придобиването, владеенето на българския език е на първо място, но информационните паралелки са от изключителна важност", коментира пред bTV Ваня Кастрева, директор на РУО-София.

 

Обучението в т. нар СТЕМ паралелки предвижда осигуряване на повече кадри на пазара на труда с техническо образование и професии, за които се изисква позадълбочено изучаване на математика и природни науки.

"Трябва да се търси баланс, тъй като България не се развива само между Черно море и Калотина, Дунав и южната граница. Нашите възпитаници работят за чужди компании!", каза Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.

Предвижда се училищата да трансформират своите паралелки след 7. клас. Така, например, в столичното 31 училище е възможно паралелката с чужд език да се превърне в математическа.

"Емоционално ще бъде трудно за нас. Защото ще се откажем от паралелка с доказан успех, с висок бал, за да я превърнем в нещо, което крие изненади", коментира пред bTV Велина Георгиева, директор на 31 СУЧЕМ "Иван Вазов".

"Ако пазарът влияе, майките са още по-силни от пазара! Ако се намалят езиковите паралелки, родители ще почнат да изпращат децата си по-рано навън", смята Сергей Игнатов, бивш министър на образованието.

Промяната в наименованието на профила не означава намаляване на хорариума часове по отношение на изучаването на чуждия език.

Няма да има съкращения и нови назначения. Междувременно в столицата се предвиждат нови специалности в сферата на битовата електротехника, информационната сигурност и охранителни системи.

 

 

 

 

 

Коментари

  • Повод за размисъл:

    27 Дек 2020 16:38ч.

    http://epicenter.bg/article/Ivan-Granitski--Spadat-v-obrazovanieto-prichini-bedite-ni---duhoven-danak--zameni--kravniya-/236232/11/0

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Повече математика - това е добре

    27 Дек 2020 16:39ч.

    Но трябва да има и занимания по програмиране, от много ранна възраст... Българските деца имат просто вроден талант за природни науки... Допуснахме арх-мутрата Борисов да насърчава програмистите ни да отглеждат овце, вместо да хленчат от безработицата... А сега е отворил уста за още средства за електронното правителство... Но проблемът не е само в скъпоструващата IT инфтаструктура, но и общата грамотност на народа, а тя се формира oще в училище... НО преди всичко трябва да създадем мрежа за извънкласна дейност по История на България и Литература. Имаме си развита читалищна мрежа и стотици свободни помещения, просто трябва да ги използваме...Особено в условията на пландемията и установяващият се НСР - задължени сме да го направим!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    27 Дек 2020 16:53ч.

    Ако искаме да се подобри не само образованието, трябва първо да премахнем ББ и неговите некадърници! С неграмотни управляващи и народът става такъв.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ......

    27 Дек 2020 17:15ч.

    И кога Кастрева разбра това? Защо не я уволняват, след като със закъснение разбира такива неща. Да не би тази година да е станало ясно, че нямаме икономика, а само учим чужди езици и "социално сексуално общуване" от Анимус и другите норвежки измислици? 10 години само за насилие и психолози се говори. Сега станало ясно, че само с чужд език не става.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1978

    27 Дек 2020 18:14ч.

    А дали ще стигнат до възстановяването на някогашните техникуми (поне тези, които още съществуват, поне като сгради) - имаше материална база, преподаватели, учебници? А сега? Има едно изказване на Иво Христов от парламентарната трибуна, скорошно е, потърсете го. И макар че там става дума за висшето образование, всичко е валидно и за средното, и за основното...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига лигавене

    27 Дек 2020 18:49ч.

    Сергей Игнатов закрива софийския механотехникум. Най-старото техническо средно на балканите, стогодоишно! Сградата оше пустее. Сега тезата е, че директори връзкари с партията могат да обявят специалности в своите училища и се наричат "новаторски". Всички новаторски идеи предарително се дават за одобрение в РУО на ОН, и така на практика една идея, преди да си я реализирал си длъжен да я споделиш публично с всички и всеки чиновник от ГЕРБ може да я обяви за своя. Вредите нанесени от кастревщината ще се поправят поне 20 години след като ГЕРБ си замине.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гларуса

    27 Дек 2020 18:51ч.

    К'ви техникуми бе!? И дали е виновна В.Кестрева че показва проблема? Защо се повишават заплатите на даскалите а учениците сричат на абитуриентския ...Ккаво е това нашите ученици завършват на 21 години,а връстниците им са втори курс в университет.Раздуването на часовете още повече влошава нещата.Относно съдържанието на програмите не съм компетентен,но резултата е явен-мързеливци и готованци- и учителите и учениците,а вече и родителите.Мъже на родителски срещи се държат като истерички,жените пък искат от учителите децата да са вундеркиди-без да се сещат че дори да се получи те/мамите/ няма как да го разберат......Страшното е че вече няма бъдеще за младежите и то благодарение на Герб,за последните 10 години всъвсем изтърваха образованието.Пък от начлни даскалици пра'им кметици...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дигиталната желязна завеса се спуска плавно

    27 Дек 2020 18:59ч.

    И ако не искаме да се озовем завинаги в Третият свят зад нея, крайно време е да се мобилизираме. Представете си милиардна Индия, където огромен % от хората реално живеят в нищета... Въпреки това, дигитализацията е техен национален приоритет, и се стараят да обзаведат всяко дете с евтин лаптоп! При нас освен повече компютри са необходими по-сериозни програми в училище, много по-сериозни... Лидерство като сегашното е просто пагубно за ученолюбивото ни население; не ни стига пошлият безкраен Чалга-Преход, наричан още "Мутробарок", който осакати две поколения младежи... Ролята на родителите за възпитанието на децата в къщи (виртуалната класна стая) и чрез извънкласни форми, с които да преодолеем поне отчасти осакатяването на учебните програми по история и български език и литература, е необозрима и важността и непрекъснато ще нараства. Крайно време е да се събудим от летаргията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • я помислете

    27 Дек 2020 19:17ч.

    Кадри за бизнеса. Не ерудирани и с широка култура индивиди, а придатъци към екраните и машините. Последните се управляват и контролират много по лесно от първите. Мечтата на либерастите и соросоидите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    28 Дек 2020 8:51ч.

    Напълно съгласен с "я помислете"!! Виждам обаче,че и учителите не мислят! Вместо да скокнат до един и да заявят "искаме да работим и творим нормално",защото всички до един могат да бъдат заменени от един централен и компютър даващ тестови задачи и оценки и да станат НЕПОТРЕБНИ И НЕНУЖНИ. Помислете как се предават знания онлайн днес по такива предмети като музика,изобразително изкуство физическо възпитание па и всички останали? Да оставим настрана соц.контакти и човешките взаимоотношения ,учител ученик и между ученици. Просто всички ще бъдант вън от училище и остават без хляб насущний.Аз съм лесен казва всеки,песионер съм и за мен е приготвена спец.ваксина.Както се казва за всичко е помислено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи