Редица международни неправителствени организации, както и западни правителства призоваха властите в Пекин да освободят Лю и да удовлетворят последното му желание да бъде лекуван в чужбина. Берлин предложи лечение на активиста, призовавайки за „знак на хуманност“ от страна на Китай. САЩ също заявиха, че са готови да го приемат. Според Китай обаче той получавал адекватна медицинска помощ от китайски лекари, след като е бил преместен в медицинското заведение през май. Пекин отговори на чуждестранните призиви за извеждането на Лю от страната като призова чуждестранни правителства да не се намесват във вътрешните работи на страната.
В началото на юли китайските лекари на нобеловия лауреат заявиха, че той не е в достатъчно добро здраве, за да бъде превозван – позиция, оспорвана от американски и германски експерти, които бяха поканени да се запознаят със здравето му.
Лю бе арестуван през 2008 г., след като става съавтор на „Харта 08“ - смела петиция, призоваваща за защита на основните човешки права в Китай и реформа на китайската политическа система. През 2009 г. той е осъден на 11 години затвор по обвинения в „подривна дейност“. По време на церемонията по връчването на Нобеловите награди за мир в Осло през 2010 г. той беше представен от празен стол.
Лю е известен и с ролята, която изиграва по време на студентските протести на площад Тянанмън през 1989 г., които бяха кърваво потушени от китайските власти.