"2015 г. бе година на активна и принципна външна политика. Уважаваме правата на бежанците, но и пазим добре границите си“, изтъкна в словото си президентът.
„Работим за общоевропейско решение на общите кризи, но и защитаваме националния си интерес. Работим за свързаност и интеграция на Балканите, но очакваме правилата и принципите на добросъседство и обективно представяне на общата ни история да се спазват от всички. Бяхме единствените в Югоизточна и Централна Европа, които спазват правилата на „Дъблин“ и Шенген. Активни сме и в региона, и в ЕС, и в НАТО, и на световната сцена“, продължи Росен Плевнелиев.
По думите му, България през изминалата година е била източник не на проблеми, а на решения, което е спечелило заслужена висока международна оценка.
Твърде рано е да се обявяват кандидатурите за президент, това не бива да стои на дневен ред пред партиите в момента, заяви още Плевнелиев, цитиран от "Фокус".
„Истинският дневен ред на обществото днес е голямата тема за справедливостта, очаквам до лятото да видим отговорни дейности, публични дебати, ускоряване на съдебната реформа на антикорупционното законодателство, на отдавна чак заканите промени в съдебната система. Това очаквам аз, това очаквам и народът. Наесен ще дойде времето да се правят и президентски избори. Ако цялата година се занимаваме с тях ще разочароваме гражданите“, заяви Плевнелиев.
Той определи гласуваните промени в Конституцията като крачка напред, но недостатъчна:
"Конституционните промени са крачка напред, но оставиха усещане, че липсва воля за решителна реформа в правосъдието. Разделянето на Висшия съдебен съвет на колегии - прокурорска и съдийска, беше правилно, но квотното разпределение в тях не беше направено по начин, който да създаде доверие за независимостта в работата им. Предстоящите промени в Закона за съдебната власт и наказателните закони са възможност да бъде продължена тази крачка в реформата".
Плевнелиев изтъкна, че е един от малкото български политици, които поддържат дебата за комунистическото минало на България.
"В България не се случи смяна на елитите. В България преходът бе подменен. Именно погрешният модел на прехода задържа развитието на страната, като позволи на комунистическата номенклатура да се прероди и да продължи да доминира обществено-икономическия живот”, твърди Плевнелиев.
Той напомни, че над 10 000 агенти на Държавна сигурност работят в институциите и, че от първия си ден като президент е заел позиция да не се назначават агенти за посланици на България.
„ Ще продължа да работя, докато всички досиета не се предадат на Комисията, за да бъдат дигитализирани и публично достъпни. Няма да се успокоя, докато комунизмът не влезе в учебниците по история и в музея по един обективен начин”, предупреди държавният глава.
Той отново обяви, че България е станала обект на кибератаки отвън. Тези кибератаки бяха срещу българската държавност и демокрация, заяви Плевнелиев.
В заключение той каза: „Ще продължавам да действам независимо и по съвест. Вярвам, че моралът, принципите и стратегическото мислене в политиката и в живота са важни. Не търся медиен комфорт, свикнах с ежедневните и много често безпринципни атаки срещу мен. Ще продължа да отстоявам националния интерес, модернизацията и европейското развитие на България. Гледам напред.”