По повод призива му президентът да свиква КСНС за Северна Македония, Петков коментира, че са изминали 6 месеца от предишния консултативен съвет, през които са се натрупали много фактори
Премиерът Кирил Петков се похвали, че папа Франциск е благословил работата на кабинета. Това стана ясно от думите на министър-председателя пред журналисти във Ватикана. Стана ясно още, че главата на римокатолическата църква е казал на премиера, че пътят на ръководеното от него павителство, е правилен.
„Папа Франциск каза няколко неща, когато се срещнахме. Първото беше, че корупцията е болест и че вярва, че младите политици са единственият начин тя да се изтръгне. Той ми каза „Тя е навсякъде. Знам, че е и във вашата страна. Поздравявам правителството Ви, че основната му цел е изтръгването й". Той благослови работата ни и каза, че пътят е правилен”. Това каза след срещата си с папа Франциск премиерът Кирил Петков.
Министър-председателят описа аудиенцията си при папа Франциск като "много истинска среща" и сподели, че Негово светейшество го е поздравил за волята на правителството за борба с корупцията.
"Корупцията е болест и той много вярва, че младите политици помагат да се изтръгва тази болест. И затова поздрави българското правителство, че това е наша основна цел. Каза, че трябва да продължим това дело. Второто съобщение беше, че в безпрецедентна световна криза и такава висока инфлация е много важно да се срещаме с хората и да обясним, че правим всичко възможно, но има и икономически фактори, които не са функция само на правителството. Много ясно ме посъветва и, че ако се борим едновременно с най-корумпираните в България и вражески сили от чужди страни, двете битки ще се водят много трудно. И трябва да се опитаме борбата да е на стъпки, а не във всички посоки," заяви премиерът.
По повод призива му президентът да свиква КСНС за Северна Македония, Петков коментира, че са изминали 6 месеца от предишния консултативен съвет, през които са се натрупали много фактори.
"Няма по-подходящ формат да се съберем всички на масата, да обсъдим всичко, което се е случило и да заемем обща позиция. Защото всички сме в една лодка и ако не действаме заедно, това не ни прави по-силни, а по-слаби", коментира Петков, цитиран от БНТ.
Във връзка с предстоящата му среща с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски Петков коментира, че е много важно конструктивният диалог да продължи.
"Въпреки че има много сили от двете страни на границата, които се опитват да изкарат извън констуктивността този диалог, ние трябва да го поддържаме такъв," изтъкна той.
За отпадане на ветото може да се говори само, когато МВнР представи конкретни стъпки в тази посока, обсъдим ги и се обединим около тях като решението трябва да се вземе от парламента. И само когато всички сме се обединили и дискутирали, тогава ще можем да направим тази стъпка. Иначе всичко друго се използва за вътрешнополитически цели, допълни той.
"Трябва да има общо съгласие и дори коалицията не е достатъчна , за да промени нещо в позицията. Трябва широк консенсус, който включва коалицията и части от опозицията. За някои неща има ясни червени линии, които трябва да съществуват - като темата за корупция. Но за национален въпрос като този е толкова важен, че никой няма право самостоятелно да го прави," заяви Петков.
Министър-председателят коментира и решението на Италия и Германия да се съобразят с предложения от Русия модел на плащане на газовите доставки. Той изтъкна, че според него трябва да сме горди от позицията, която сме заели пред "Газпром", отхвърляйки руския модел на плащане, особено при положение че е намерена по-евтина алтернатива.
"Невинаги България е държава, която следва добри или лоши практики. Понякога може да сме и лидери," каза Петков. Премиерът допълни, че България не е прекратявала преговорите с "Газпром", а просто не е дала съгласие да плаща по предложения от Русия начин.
Източник: epicenter.bg