„Бих исках да кажа, че не е това начинът да се лансира, отстои, защити една кандидатура на министър. Неколкократно сме поставяли въпроса от необходимостта от ефективен, резултатен, политически отговорен диалог. Не е нормално парламентарните партии да разбират от телевизионния екран за бъдещия министър, още повече за тези, които подкрепят кабинета”, каза Румен Петков.
„Все пак трябва да си дадем сметка какъв знак даваме на обществото”, добави той. По думите му, на плещите на Меглена Кунева лежи тежък ресор – борбата с корупцията.
„Трябва да видим какво сме направили там и дали могат да се съчетаят двете неща. Затова ние искаме да чуем аргументите за една силна кандидатура, която ще се фокусира върху образованието. Това е едно палиативно решение, което няма да даде спокойствие на системата, която е изправена пред тежки предизвикателства”, заяви заместник-председателят на АБВ. По думите му, така се показва едно кадрово безсилие и неспособност да намерим решение, което да бъде прието в Народното събрание с волята да има подкрепа за политики.
„Ние политики сме готови да подкрепим, но искаме да знаем оценката за това, което е направено за секторите, които отговаря г-жа Кунева”, заяви Петков. Според него продължава да виси въпросът защо си тръгва г-н Танев.
„Премиерът трябва да каже дали споделя концепцията, че никога не сме били под робство, след като го взима за съветник. Да си моделираме ценностната система са отвратителни. На битово ниво е имало съжителство. Мисля, че този реформаторски дух може да го разгърнем в световен мащаб. Много германци са си общували с евреите. Този битовизъм няма ли да ни докара до твърдението, че Ботев и Левски са били едни хулигани. Трябва да спрем опитите за пренаписване на историята. Това не е въпрос само на г-жа Кунева или на Танев, това е национален въпрос и той трябва да бъде затворен, ако искаме да вървим напред като общество. Не може да поставяме под съмнение историческите си корени. Не може да поставяме 700 г. от историята на България под въпрос. Неслучайно Родопчани скочиха така”, обясни Румен Петков.
Във връзка с изучаването на периода след 9 септември 1944 г., Румен Петков каза, че е необходимо и да се върнем към Септемврийското въстание. „Дайте да ги видим всичките тези неща. Аз съм човек, който иска да ги види. Когато искаме да избягаме от един стереотип и да говорим само за Септемврийското въстание или ако говорим само за Народния съд ще ощетим образованието”, заяви още Петков.